• 8 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Zbláznili sa? V Nemecku oslavovali s ruskými vlajkami!

Zbláznili sa? V Nemecku oslavovali s ruskými vlajkami!

Stovky Rusov žijúcich v zahraničí a mnohí miestni obyvatelia sa v predvečer Dňa víťazstva zúčastnili na tradičných prehliadkach „Nesmrteľného pluku“ vo viacerých európskych mestách. Účastníci nesúci fotografie svojich príbuzných, ktorí bojovali v druhej svetovej vojne, vyjadrili vďaku sovietskej armáde za oslobodenie kontinentu od nacistov.

V nedeľu sa uskutočnil spomienkový pochod v nemeckom Frankfurte, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Prechádzali ulicami a niesli sovietske a ruské vlajky spolu s portrétmi svojich príbuzných. Jeden z účastníkov povedal pre video agentúru Ruptly, že sa k pochodu pripojil, pretože „nesmieme zabudnúť na obete, ktoré [sovietski vojaci] priniesli“. Muž dodal, že cíti, že „je našou povinnosťou odovzdať to novým generáciám“.

V nedeľu sa podobné podujatie konalo aj v španielskom hlavnom meste Madrid, kde sa sprievod v jednom momente stretol s ľuďmi mávajúcimi ukrajinskými vlajkami, ako informovala agentúra Ruptly. Polícia rýchlo zakročila a oddelila obe skupiny, čím zabránila prípadným potýčkam.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

„Je to pocta sovietskemu ľudu, Červenej armáde, po ktorej zostalo 27 až 30 miliónov mŕtvych v boji proti fašizmu,“ povedal pre Ruptly Nines Maestro, jeden z demonštrantov v Madride.

Na nedeľňajšiu prehliadku „Nesmrteľného pluku“ v centre Ríma prišlo viac ako 200 ľudí, Rusov aj miestnych obyvateľov. Počas zhromaždenia bolo vidieť niekoľko vlajok Doneckej a Luganskej ľudovej republiky.

Na podujatí sa zúčastnil aj chargé d’affaires Ruska v Taliansku Michail Rossijskij.

Organizátorka pochodu Tamara Džuranová pre ruskú mediálnu agentúru RIA Novosti uviedla, že „Nesmrteľný pluk“ už druhý rok prilákal pomerne veľa Talianov.

Novinár a spisovateľ Fulvio Grimaldi zasa tvrdil, že tak ako nás Sovietsky zväz „zachránil všetkých v minulom storočí“, tak nás dnes „opäť zachraňuje Rusko“.

V Grécku ľavicové skupiny zorganizovali v Aténach pochod s podobnou tematikou, ktorý vyvrcholil protestom pred veľvyslanectvom USA.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Účastníci pochodu tam niesli transparenty s heslami ako „Smrť fašizmu“, „Červená armáda porazila fašizmus, porážka NATO je mier národov“ a „Grécko proti posielaniu zbraní Kyjevu“.

Približne 200 ľudí sa v nedeľu zhromaždilo aj pri sovietskom pamätníku druhej svetovej vojny v rakúskom hlavnom meste Viedeň.

K účastníkom sa prihovoril tamojší ruský veľvyslanec Dmitrij Ljubinskij, ktorý povedal, že Deň víťazstva je pre všetkých Rusov posvätným dátumom, a vyjadril presvedčenie, že všetky pokusy o prepísanie histórie nakoniec zlyhajú.

Podobné zhromaždenia sa konali aj v Pekingu, Istanbule, Caracase a Buenos Aires.

Koncept „nesmrteľného pluku“ sa zrodil v ruskom meste Tomsk v roku 2012 a odvtedy sa táto tradícia rozšírila na národnej úrovni aj v zahraničí.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Niečo sa chystá? „Pripravte sa na najhoršie!“ vyhlásil čínsky prezident

Niečo sa chystá? „Pripravte sa na…

Vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching 30. mája povedal svojim najvyšším predstaviteľom národnej bezpečnosti, aby boli pripravení na „najhoršie scenáre“ a…
Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy nevkročí do vojny proti Rusku

Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy…

Maďarský premiér Viktor Orbán sa zaviazal, že pokiaľ bude jeho vláda pri moci, nebude „bojovať“ s Ruskom a nedovolí, aby bola…
„Migranti budú čoskoro silní“ – nemecký denník vyvolal rozruch, musel mazať

„Migranti budú čoskoro silní“ – nemecký…

Die Zeit vymazal príspevok na sociálnych sieťach, ktorý odkazoval na článok, po tom, ako viacerí používatelia vyjadrili svoje rozhorčenie nad rétorikou,…

Pridaj komentár