• 13 novembra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Veľká rana pre USA! Rusko pracuje na rozšírení BRICS až o 12 štátov

Veľká rana pre USA! Rusko pracuje na rozšírení BRICS až o 12 štátov

Zoskupenie BRICS, kam momentálne patrí Rusko, Brazília, India, Čína a Juhoafrická republika, by sa malo rozšíriť až o 12 členov, niektorí z nich už podali prihlášky. Združenie piatich hlavných rozvíjajúcich sa trhových ekonomík by mohla doplniť napríklad Argentína, Turecko alebo Egypt, záujem by mohli mať aj Spojené arabské emiráty.

Informoval o tom ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. BRICS+, ako by sa skupina po prijatí nových členov nazývala, by potom mohla dosiahnuť hranicu podielu 50 percent svetového HDP. Informovali o tom servery Silk Road Briefing alebo Global Times.

Žiadosť o vstup do BRICS podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova prejavilo „viac ako tucet krajín“. Zoskupenie bolo založené v roku 2009 a slúži prevažne na vzájomnú koordináciu obchodných záležitostí členských štátov.

Členovia navyše v roku 2014 založili politickú banku New Development Bank, ktorá koordinuje pôžičky na infraštruktúru. Banka bola založená ako alternatíva Svetovej banky, ktorá sa podľa členov sústredila príliš na Spojené štáty.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Americké banky zaznamenali najväčší odlev kapitálu za posledných 40 rokov

Akcie banky držia rovnakým dielom všetky členské štáty. V súčasnej dobe tvorí BRICS viac ako 40 percent svetovej populácie a zhruba štvrtinu svetového HDP, očakáva sa, že do roku 2030 sa tento podiel zvýši až na 50 percent svetového HDP. S tým by práve mohol pomôcť aj proces rozšírenia o ďalšie krajiny. Zvýšil by sa aj podiel na svetovom obchode, ktorý momentálne tvorí zhruba 16 percent. S rozšírením organizácie by sa rozšíril aj podiel zásob komodít, ako je ropa alebo plyn, až na 60 percent.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

O členstvo podľa Lavrova požiadali Alžírsko, Argentína, Irán, Turecko, Egypt a Afganistan. Záujem prejavila aj Saudská Arábia alebo Indonézia, ktorá by mala podať oficiálnu žiadosť na nadchádzajúcom summite G20. Májovej debaty o rozšírení BRICS sa zúčastnili aj zástupcovia Kazachstanu, Nikaraguy, Nigérie, Senegalu, Thajska a Spojených arabských emirátov, očakáva sa tak, že aj tieto štáty by mohli mať záujem o vstup do skupiny.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Wang Wen-pin v júni vyhlásil, že Čína rozširovanie BRICS aktívne podporuje. „Čína bude podporovať krajiny BRICS, aby pokračovali v hĺbkových diskusiách o otázke rozšírenia členstva a vypracovali štandardy a postupy pre tento proces na základe konsenzu,“ uviedol Wang.

O záujme Číny rozšíriť organizáciu o nových členov vypovedá aj ich úsilie organizovať v priebehu roka 170 podujatí BRICS, o ktorom v júni informoval čínsky veľvyslanec v Thajsku Chan Č‘-čchiang. Rozšírené zoskupenie by sa novo nazývalo „BRICS+“.

Podobné články

Vôňa tohto korenia v lese neveští nič dobré. Keď ho zacítiš, okamžite utekaj!

Vôňa tohto korenia v lese neveští…

Les je miesto, kam radi chodíme na túry – najmä na jar a v lete. Fyzická aktivita na čerstvom vzduchu a…
Pretierate si často oči? Ani neviete, ako zlý môže byť tento nevinný zvyk

Pretierate si často oči? Ani neviete,…

Pretieranie očí je zvyk, ktorý môže mať fatálne následky pre náš zrak. V extrémnych prípadoch môžete dokonca úplne oslepnúť. Vysvetlíme vám,…
Našli ste si pod rohožkou sušienku? Radšej sa obráťte na políciu, niekto sleduje váš dom

Našli ste si pod rohožkou sušienku?…

Zlodeji, ktorí vykrádajú domy, nedávno prišli s novým spôsobom, ako zistiť, či niekto odišiel na dovolenku. Tento trik vyzerá tak nevinne,…
Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Dědeček priznal vinu, trest, ktorý mu navrhujú sa zdá primalý rodinám obetí

Dědeček priznal vinu, trest, ktorý mu…

Bratislava – Dušan Dědeček, ktorý bol obvinený zo smrti piatich mladých ľudí v tragédii, ktorá sa udiala v októbri minulého roku…
Žujte kúsok hneď po jedle a zabudnete na nadúvanie. Osvedčená metóda našich babičiek

Žujte kúsok hneď po jedle a…

Zabudnite na tráviace ťažkosti po jedle. Len jeden tenký plátok tohto lacného výrobku vás zachráni pred nepríjemnými tráviacimi problémami. Vyskúšajte to…

Pridaj komentár