• 10 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Toto rozpúta tretiu svetovú? Poliaci našli v lese ruskú raketu

Toto rozpúta tretiu svetovú? Poliaci našli v lese ruskú raketu

Podľa miestnych médií sa v poľskom lese našla ruská raketa. Munícia bola údajne objavená neďaleko mesta Zamosc, ktoré je vzdialené stovky kilometrov od hraníc krajiny s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou enklávou Kaliningrad.

Poľská rozhlasová stanica RMF FM v stredu informovala, že Technologický inštitút poľských vzdušných síl uviedol, že objektom bola ruská raketa CH-55 (KH-55), ktorá má dolet 1 800 kilometrov a môže sa pohybovať v malej výške rýchlosťou 660 km/h, čo sťažuje jej detekciu radarom.

Rozhlasová stanica s odvolaním sa na vojenské zdroje uviedla, že strela s plochou dráhou letu bola vypálená počas náletu na Ukrajinu, ktorý v decembri 2022 uskutočnili ruské lietadlá so základňou v Bielorusku a pri ktorom boli vyžiadané lietadlá NATO.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

„Na radaroch našich služieb sa objavil objekt, ktorý priletel do Poľska z Bieloruska,“ uviedla v stredu RMF podľa prekladu. Vysielateľ uviedol, že po decembrovom incidente sa uskutočnilo pátranie, ktoré však bolo prerušené pre zložité poveternostné podmienky.

Raketu však vraj 22. apríla objavila žena, ktorá sa vybrala na jazdu na koni neďaleko západného poľského mesta, a nález oznámila polícii.

Poľská armáda medzitým neinformovala prokuratúru o narušení poľského vzdušného priestoru neidentifikovaným objektom, uviedla stanica.

Vo vlákne zverejnenom vedľa záberov rakety napísal 29. apríla na Twitteri Jarosław Wolski, expert na spravodajské služby s otvoreným zdrojom, že prípad bol „ututlaný napriek tomu, že sa nenašli zvyšky rakety“, ako sa uvádza v preklade z poľštiny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vôňa tohto korenia v lese neveští nič dobré. Keď ho zacítiš, okamžite utekaj!

Poľský obranný analytik Jakub Palowski medzitým pre írsku spravodajskú stanicu RTÉ povedal, že ak išlo o raketu, pravdepodobne išlo o návnadu vypálenú ruským bombardérom proti ukrajinským systémom protivzdušnej obrany.

Na objekte, ktorý pravdepodobne náhodne vletel do Poľska „namiesto určeného cieľa na Ukrajine“, sa nenašli žiadne výbušniny, dodal Palowski, zástupca šéfredaktora portálu defence24.com.

Poľsko, ktoré je členom NATO, bolo v pohotovosti v súvislosti s vojnou na susednej Ukrajine, ktorej poskytovalo vojenskú podporu proti ruskej agresii.

Vyhliadky na to, že vojna by sa mohla preniesť aj na územie aliancie, sa zvýšili, keď v novembri pri poľských hraniciach zahynuli dvaja ľudia, čo Varšava označila za chybne odpálenú ukrajinskú protilietadlovú raketu.

Podobné články

Vôňa tohto korenia v lese neveští nič dobré. Keď ho zacítiš, okamžite utekaj!

Vôňa tohto korenia v lese neveští…

Les je miesto, kam radi chodíme na túry – najmä na jar a v lete. Fyzická aktivita na čerstvom vzduchu a…
Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Tejto látky sa boja kliešte ako ohňa. Kúpite to v lekárni a nikdy by vás to nenapadlo

Tejto látky sa boja kliešte ako…

Ochrana proti kliešťom môže mať mnoho foriem. Niektorí sa spoliehajú na oblečenie zakrývajúce telo, iní volia parfumy, ďalší konzumujú výrobky, ktoré…
NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Niečo sa chystá? „Pripravte sa na najhoršie!“ vyhlásil čínsky prezident

Niečo sa chystá? „Pripravte sa na…

Vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching 30. mája povedal svojim najvyšším predstaviteľom národnej bezpečnosti, aby boli pripravení na „najhoršie scenáre“ a…

Pridaj komentár