• 14 mája, 2023
  • 5 komentárov
  • 3minúty čítania

Slováci EÚ rozhodla: Tieto domy budete musieť zrenovovať alebo zbúrať, kvôli ochrane prírody

Slováci EÚ rozhodla: Tieto domy budete musieť zrenovovať alebo zbúrať, kvôli ochrane prírody

V nadchádzajúcich rokoch sa očakáva rozsiahla renovácia budov v rámci Zelenej dohody EÚ, ktorej cieľom je znížiť spotrebu energie v našich domoch a budovách. Odhaduje sa, že do roku 2030 sa v EÚ zrekonštruuje alebo zbúra až 35 miliónov budov. To si však bude vyžadovať aj riešenie problému azbestu, ktorý sa nachádza najmä na strechách a je smrteľne nebezpečný.

Podľa Európskej komisie sú budovy zodpovedné až za 40 % spotreby energie a 36 % emisií skleníkových plynov. Poslanci Európskeho parlamentu preto schválili pravidlá na výrazné zníženie energetickej efektívnosti budov, a to pre nové aj existujúce budovy. Tie, ktoré nespĺňajú požiadavky stanovených energetických tried, bude potrebné s finančnou podporou Únie obnoviť, najmä staršie budovy, ktoré si vyžadujú zateplenie alebo modernizáciu vykurovania. Míľnikom pre už stojace budovy je rok 2030.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ako schladiť auto bez klimatizácie? Tajné triky taxikárov

Okrem klimatických cieľov je ďalším strategickým cieľom EÚ odstrániť azbest z nášho života a budov. Hoci je používanie azbestu v EÚ od roku 2005 zakázané, stále sa vyskytuje v starších budovách a prvé príznaky ochorení, ktoré spôsobuje, sa objavujú po 20 až 40 rokoch. Odstránenie azbestu z budov si bude vyžadovať ochranu pracovníkov pred vystavením jeho vláknam, ktoré môžu spôsobiť azbestózu a rakovinu pľúc. Problém sa týka najmä budov zo 60. a 70. rokov 20. storočia, keď sa vo veľkej miere používala azbestocementová strešná krytina, a Slovensko nie je výnimkou.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorvátsko už nikdy, hlásia Slováci. Tie ceny sú otras, radšej pôjdeme do Dubaja

Odstraňovanie azbestu má však významnú nevýhodu, a to, že ohrozuje bezpečnosť stavebných robotníkov. Keď sa uvoľnia azbestové vlákna, pracovníci ich môžu počas renovácie vdýchnuť, čo môže ohroziť ich zdravie. Až 78 % prípadov rakoviny z povolania súvisí s azbestom a v roku 2019 zomrelo v EÚ viac ako 70 000 ľudí v dôsledku vystavenia azbestu v minulosti. Európska komisia preto navrhuje zmeny právnych predpisov na ochranu pracovníkov. V novej smernici o ochrane pracovníkov navrhla znížiť prípustný limit častíc na centimeter kubický, ktorému môžu byť pracovníci vystavení.

Podobné články

5 Komentáre

  • EU mi moze fukat praskovy cukor do zadku 🙂

    • Dúfam že EÚ v roku 2030 už existovať nebude, má k tomu všetky predpoklady 😊

  • Obnoviť V4, kontrakty na východ a hajde z únie

  • EÚ nech ide do prdele, keď nie,tak onedlho určite.

    • Taky idiotsky a zavadzajuci titulok moze napisat len prorusky komunista a fasista. Zdravim komunisticku sebranku na tejto stranke

Pridaj komentár