• 29 októbra, 2022
  • 1 komentár
  • 4minúty čítania

Rusom zaútočili na lode! Okamžite rušia dohodu o vývoze obilia

Rusom zaútočili na lode! Okamžite rušia dohodu o vývoze obilia

Rusko pozastavuje účasť na dohode o obchode s obilím. V sobotu to podľa agentúry TASS oznámilo ruské ministerstvo obrany. Dôvodom má byť teroristický útok na zariadenia Čiernomorskej flotily a na lode, ktoré sa podieľajú na zabezpečení obilného koridoru. Ukrajina krok kritizovala.

Rusko uviedlo, že za útokom vykonaným za pomoci dronov je „kyjevský režim“ a britskí špecialisti. Do útoku bolo podľa ministerstva zapojených deväť bezpilotných lietadiel a sedem diaľkovo ovládaných hladinových plavidiel. Všetky stroje boli podľa ruskej strany zničené.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že pri útoku utrpela škody jedna minolovka. Objavili sa aj nepotvrdené informácie o ďalších poškodených plavidlách, najmä poškodenej fregate Admirál Makarov. Tomu by zodpovedalo aj video zverejnené v sobotu popoludní na sociálnej sieti Telegram údajne obsahujúci zábery z jedného hladinového dronu.

Ukrajina incident zatiaľ oficiálne nekomentovala.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Djokovič napísal na kameru odkaz celému svetu. Nepotrestajú ho a urobil by to znovu

Počas dopoludňajších hodín bol nad Sevastopolskými vodami vidieť čierny dym. Podľa Suvapoľských úradov išlo len o následné cvičenie.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v reakcii na krok Ruska napísal, že Moskva používa falošnú zámienku na zablokovanie obilného koridoru.

Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak po útokoch na Kryme obvinil Rusko z „vydierania“ a „vymyslených teroristických útokov“ na vlastnom území.

Obe krajiny sa na konci júla v Istanbule dohodli na podmienkach obnovy prepravnej trasy cez Čierne more. Na základe dohody, ktorá mala platiť 120 dní, vyplávala prvá loď s nákladom ukrajinskej kukurice z Odesy 1. augusta.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci do Maďarska: Vláda tam nariadila povinné akcie na potraviny. Veď toto je raj!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred nedávnom obvinil Rusko, že úmyselne zdržiava plavbu loďou, ktoré majú vyviezť do sveta obilia z ukrajinských prístavov.

Ukrajina patrí medzi hlavných svetových exportérov obilia, na dodávkach sú závislé niektoré chudobnejšie krajiny v Afrike a na Blízkom východe.

Na Ukrajinu podľa BBC pripadá 42 percent slnečnicového oleja, 16 percent kukurice a deväť percent pšenice predávaných na svetovom trhu.

Ruský minister poľnohospodárstva Dmitrij Patrušev v sobotu uviedol, že Rusko je pripravené v nasledujúcich štyroch mesiacoch s pomocou Turecka dodať zadarmo chudobným krajinám až 500 000 ton obilia, a nahradiť tak dodávky ukrajinského obilia.

Podobné články

Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v…
57-ročný muž schudol 12 kíl a zbavil sa bolesti kĺbov. Použil na to cesnak, zázvor a citróny

57-ročný muž schudol 12 kíl a…

S pribúdajúcim vekom sa v našom tele ukladá čoraz viac toxínov a nadváhy. A s tým súvisí aj vznik rôznych ochorení.…
Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho,…

Dr. Garry Nolan, nominovaný na Nobelovu cenu, vyhlásil, že si je stopercentne istý, že medzi nami ľuďmi žijú mimozemšťania alebo mimozemský…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré zabúdame. Jeden kus je viac ako 20 pomarančov

Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré…

Indické egreše boli v staroveku veľmi cenené, ale spomínajú sa aj v ajurvédskych textoch. Užitočné sú všetky ich časti vrátane koreňov,…

Pridaj komentár