• 27 januára, 2023
  • 1 komentár
  • 6minúty čítania

Rusko je už vo vojne s NATO, priznáva vysokopostavený predstaviteľ EÚ

Rusko je už vo vojne s NATO, priznáva vysokopostavený predstaviteľ EÚ

Vysokopostavený predstaviteľ EÚ priznal, že Rusko je teraz „vo vojne proti NATO a Západu“ a invázia na Ukrajinu sa dostala do „inej fázy“, čo vyvoláva desivé strašidlo globálneho konfliktu.

Dohoda medzi západnými lídrami, ktorá „mení pravidlá hry“, o nasadení sofistikovaných tankov do krajiny s cieľom prebiť sa cez invázne sily Kremľa, vyvolala v Moskve zúrivosť, ktorá pohrozila eskaláciou vojny za hranice Ukrajiny.

Stefano Sannino, generálny tajomník Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Európskej únie, uviedol, že Vladimir Putin zvýši počet nevyberavých útokov na civilné obyvateľstvo a nevojenské ciele a odvetu voči Západu.

V prejave na tlačovej konferencii v Tokiu v rámci ázijsko-tichomorského turné povedal, že Putin „prešiel od koncepcie špeciálnej operácie ku koncepcii vojny proti NATO a Západu“.

Úradník obhajoval americké a nemecké tankové zásoby s tým, že ich cieľom nie je útok, ale skôr pomoc Ukrajincom pri obrane.

Povedal: „Myslím si, že tento najnovší vývoj, pokiaľ ide o dodávky zbraní, je len vývojom situácie a spôsobu, akým Rusko začalo posúvať vojnu do inej fázy.

Dodal, že Rusko podniká „nerozlišujúce útoky“ na civilistov a mestá, a nie už na vojenské ciele.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čína a Rusko chcú nahradiť dolár. Toto dohodli prezidenti krajín

EÚ sa nesnaží o eskaláciu nepriateľských akcií, ale „len dáva možnosť zachrániť životy a umožniť Ukrajincom brániť sa (pred týmito barbarskými útokmi)“, povedal pán Sannino.

Kremeľ dnes medzitým uviedol, že USA majú v rukách kľúč k ukončeniu vojny na Ukrajine, ale odmietajú ho použiť.

Hovorca Dmitrij Peskov obvinil Joea Bidena, že „pumpuje zbrane na Ukrajinu“, hoci by namiesto toho mohol iniciovať prímerie.

Nemecko a USA v stredu oznámili, že na Ukrajinu pošlú moderné bojové tanky a ponúknu to, čo jeden expert nazval „obrnenou údernou silou“, ktorá má Kyjevu pomôcť prekonať bojové patové situácie, keďže ruská invázia vstupuje do 12. mesiaca.

Oznámenie bolo prvou etapou koordinovaného úsilia Západu poskytnúť desiatky ťažkých zbraní, ktoré podľa ukrajinských vojenských veliteľov umožnia protiofenzívu, znížia straty a pomôžu obnoviť tenčiace sa zásoby munície.

Joe Biden povedal, že jeho krajina pošle 31 tankov M1 Abrams, čím zvrátil mesiace pretrvávajúce argumenty Washingtonu, že sú pre ukrajinské jednotky príliš náročné na obsluhu a údržbu.

Rozhodnutie USA nasledovalo po dohode s Nemeckom, ktoré poslalo 14 tankov Leopard 2 A6 z vlastných zásob.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Maďarský minister vyškolil Američanov: Nepleťte sa do cudzích vecí!

V reakcii na to Rusko zintenzívnilo pokusy o prelomenie ukrajinskej obrany, pričom na východe krajiny prebiehajú ťažké boje.

Ukrajinská armáda uviedla, že prebiehajú prudké boje, deň po tom, ako ruské rakety a drony zabili najmenej 11 ľudí v odvete na dohodu o tankoch.

Volodymyr Zelenskyj sa poďakoval spojencom za podporu, ale obnovil výzvy na sprísnenie sankcií voči Moskve a dal jasne najavo, že jeho krajina potrebuje viac zbraní na odrazenie útočníkov v dvanástom mesiaci vojny.

„Toto zlo, túto ruskú agresiu možno a treba zastaviť len adekvátnymi zbraňami. Teroristický štát nič iné nepochopí,‘ povedal Zelenskyj vo svojom nočnom televíznom prejave vo štvrtok.

„Zbrane na bojisku. Zbrane, ktoré chránia naše nebo. Nové sankcie proti Rusku, t. j. politické a hospodárske zbrane.

Ukrajinská armáda uviedla, že vo štvrtok zostrelila 47 z 59 ruských rakiet. Rusko tiež podniklo 37 náletov, pričom pri 17 z nich použilo bezpilotné lietadlá Shahed-136 iránskej výroby. Všetky drony boli zostrelené, uviedlo.

Pri úderoch dronov a rakiet, ktoré sa týkali viacerých regiónov a poškodili aj desiatky budov, zahynulo 11 ľudí, uviedol hovorca štátnej pohotovostnej služby.

Podobné články

Vedci z CERN-u oznámili, že po zapnutí Veľkého hadrónového urýchľovača sa deje niečo zvláštne

Vedci z CERN-u oznámili, že po…

Najsilnejšie magnetické pole, aké bolo kedy namerané kdekoľvek vo vesmíre, nevytvorilo žiadne zistiteľné magnetické monopóly. Hoci početné výpočty možných javov, ktoré…
SLEDUJEME NAŽIVO: Asteroid preletí medzi zemou a mesiacom nebezpečne blízko. Bude viditeľný teleskopom

SLEDUJEME NAŽIVO: Asteroid preletí medzi zemou…

Agentúra Associated Press informovala, že „zabijak miest „, asteroid známy ako 2023 DZ2, prejde v sobotu medzi obežnou dráhou Zeme a Mesiaca. Asteroid,…
Je veľmi pravdepodobné, že zakážu aplikáciu TikTok

Je veľmi pravdepodobné, že zakážu aplikáciu…

Generálny riaditeľ spoločnosti TikTok Shou Chew dostal vo štvrtok zabrať, keď vystúpil pred výborom pre energetiku a obchod Snemovne reprezentantov v Kongrese v USA,…
Akcie nemeckej Deutsche Bank prudko padajú. Európania, držte si klobúky a peňaženky

Akcie nemeckej Deutsche Bank prudko padajú.…

Vrámci nedávnej bankovej krízy, ktorá sa preniesla na svetové trhy, sa ďalšia banka dostáva do problémov – tentoraz v Nemecku. Deutsche…
Putin tvrdo reaguje na Slovensko: Darovaním stíhačiek ste si úplne pokazili vzťahy s Ruskom

Putin tvrdo reaguje na Slovensko: Darovaním…

V piatok 24. marca 2023 Rusko označilo presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za nepriateľský krok a porušenie…
Na okupovanom Kryme vztýčili ukrajinskú vlajku. Odpor proti Putinovi rastie

Na okupovanom Kryme vztýčili ukrajinskú vlajku.…

Na komunikačnej veži na Kryme bola tento týždeň podľa jedného z úradníkov vztýčená ukrajinská vlajka. Podľa neho na čiernomorskom polostrove, ktorý…

Pridaj komentár