• 24 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Priama účasť NATO v ukrajinskej vojne zvyšuje riziko jadrovej vojny, vyhlásil Lavrov

Priama účasť NATO v ukrajinskej vojne zvyšuje riziko jadrovej vojny, vyhlásil Lavrov

Priame zapojenie členských štátov NATO do ukrajinskej vojny zvyšuje riziko jadrového konfliktu, uviedol v stredu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

„De iure sú krajiny NATO priamo zapojené do konfliktu na strane Kyjeva. Takáto nezodpovedná línia výrazne zvyšuje hrozbu priameho vojenského stretu medzi jadrovými mocnosťami,“ povedal Lavrov na medzinárodnom stretnutí vysokých predstaviteľov zodpovedných za bezpečnostné otázky, ktoré sa koná v Moskovskej oblasti.

Najvyšší ruský diplomat dodal, že Moskva vyzvala USA a EÚ, aby upustili od jednostranných silových rozhodnutí s cieľom znížiť napätie vo svete.

„V záujme zníženia medzinárodného napätia vyzývame Washington a Brusel, aby sa vzdali jednostranných silových rozhodnutí, aby sa vzdali pokusov marginalizovať OSN a vytvárať mimo nej štruktúry obmedzeného zloženia, ktoré nemajú legitimitu, ale nárokujú si vládnuť nad všetkými ostatnými,“ zdôraznil Lavrov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Lukašenko tvrdí, že Západ pripravuje prevrat v Bielorusku

Dodal, že Pentagon začal budovať mikrobiologické laboratóriá na vytváranie komponentov biologických zbraní, a to aj po obvode ruských hraníc. Tieto tvrdenia však Západ popiera a označuje za dezinformácie či propagandu Moskvy.

„Pod zámienkou poskytovania sanitárnej a epidemiologickej pomoci začal Pentagon budovať a modernizovať mikrobiologické laboratóriá na vývoj komponentov biologických zbraní, a to aj po obvode hraníc Ruska a Číny,“ vyhlásil Lavrov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Argentína sa pripojí k banke BRICS

Ruský najvyšší diplomat tiež varoval pred militarizáciou vesmíru. „Rovnako ako drvivá väčšina krajín vyzývame na využívanie civilnej vesmírnej infraštruktúry len na deklarované účely v súlade s ustanoveniami Zmluvy o kozmickom priestore z roku 1967,“ dodal Lavrov.

Preto sa Rusko domnieva, že využívanie komerčných satelitov Spojenými štátmi a inými krajinami na vojenské účely je veľmi nebezpečné.

„Používanie komerčných satelitov Spojenými štátmi a ich spojencami na vojenské účely, na zasahovanie do vnútorných záležitostí štátov a na iné podvratné činnosti považujeme za mimoriadne nebezpečný trend,“ zdôraznil Lavrov.

Podobné články

NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Niečo sa chystá? „Pripravte sa na najhoršie!“ vyhlásil čínsky prezident

Niečo sa chystá? „Pripravte sa na…

Vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching 30. mája povedal svojim najvyšším predstaviteľom národnej bezpečnosti, aby boli pripravení na „najhoršie scenáre“ a…
Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy nevkročí do vojny proti Rusku

Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy…

Maďarský premiér Viktor Orbán sa zaviazal, že pokiaľ bude jeho vláda pri moci, nebude „bojovať“ s Ruskom a nedovolí, aby bola…
Rusko posiela do Bieloruska protilietadlové raketové systémy S-400

Rusko posiela do Bieloruska protilietadlové raketové…

Bieloruské ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo dodávku protilietadlových raketových systémov S-400 z Ruska, pričom zverejnilo fotografie a video zo železničnej prepravy…
Británia je „de facto“ vo vojne s Ruskom – Medvedev

Británia je „de facto“ vo vojne…

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev označil Spojené kráľovstvo za krajinu, ktorá vedie „nevyhlásenú vojnu“ proti Rusku. Tento komentár prišiel po tom,…

Pridaj komentár