• 19 októbra, 2022
  • 1 komentár
  • 6minúty čítania

Orbán nechal vylepiť billboardy po krajine: Sankcie proti Rusku sú vraj bomba, ktorá nás zničí

Orbán nechal vylepiť billboardy po krajine: Sankcie proti Rusku sú vraj bomba, ktorá nás zničí

V Maďarsku sa v týchto dňoch objavili billboardy a plagáty, na ktorých je vyobrazená bomba s nápisom „sankcie“ a sprievodný text, ktorý varuje, že „bruselské sankcie nás zničia“. Táto kampaň sprevádza tzv. národnú konzultáciu k protiruským sankciám, ktorú v týchto dňoch rozbehla vláda premiéra Viktora Orbána.

Maďarské domácnosti dostávajú v týchto dňoch do poštových schránok obálku so sugestívne položenými otázkami „národnej konzultácie“.

Predseda poslaneckej frakcie vládnej strany FIDESZ Máté Kocsis pripustil, že prieskum je „politickým nástrojom“, ktorý vláda môže použiť pri vyjednávaní s EÚ o ďalšom osude sankcií. Kocsis uviedol, že v súčasnosti je v platnosti 11 tisíc protiruských sankcií, z ktorých najškodlivejšie sú tie, ktoré sa týkajú energetiky.

„Národná konzultácia sa týka práve týchto sankcií,“ vyhlásil Kocsis s tým, že v takých dôležitých otázkach je správne vyžiadať si mienku obyvateľov Maďarska.

Otázky „národnej konzultácie“ v Maďarsku

Súhlasíte s bruselskými sankciami týkajúcimi sa ropy?

Súhlasíte so sankciami na dodávky plynu?

Súhlasíte so sankciami na suroviny?

Súhlasíte so sankciami, ktoré sa týkajú nukleárneho paliva?

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Maďarsko odkladá hlasovanie parlamentu o kandidatúre do NATO a Švédsku vysvetľujú, v čom je problém

Súhlasíte so sankciami, ktoré obmedzujú turistiku?

Súhlasíte so sankciami, ktoré spôsobujú rast ceny potravín?

Sprievodnú kampaň vníma časť verejnosti ako nehoráznosť. Protiruské sankcie Európskej únie (EÚ) vo forme bomby znázorňuje totiž v čase, keď skutočné ruské bomby ničia ukrajinskú infraštruktúru, zasahujú civilné ciele a zabíjajú civilistov.

Kampaň aj konzultácie sú predmetom diskusií na sociálnych sieťach. „Beží takáto hanebná kampaň a Orbán ešte má ešte svedomie žiadať Brusel o peniaze. To si fakt myslí, že to Brusel nevidí?“ kladie si otázku diskutujúcu Erika.

„Orbán zabudol, že hlasoval za sankcie?“ pripomína Károly, že postup EÚ voči agresívnemu Rusku bol odsúhlasený aj Maďarskom.

Maďarsko však zároveň patrí ku krajinám, ktoré s predstaviteľmi Ruska, ktoré útočia na susedný štát a chce si privlastniť časť jeho územia, ďalej hovorí. Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó odletel nedávno do Moskvy, aby tam rokoval o dodávkach energie.

Napriek tomu, že maďarská vláda hlása, ako je priama zmluva s Ruskom o dodávkach plynu pre krajinu výhodná, ruská agentúra TASS informovala, že zatiaľ čo ostatní ministri EÚ rokovali v Prahe, Szijjártó si v Moskve pri Gazprome vyprosil odklad platieb za dodávky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ruské médiá píšu, že Zelenský chce Slovensko zatiahnuť do vojny

Orbán pred časom vyzval na zrušenie protiruských sankcií do konca roka. Hoci aj sami Rusi priznávajú, že na nich majú sankcie tvrdý vplyv, maďarský premiér sa snaží svojich občanov presvedčiť o opaku.

„Keď Brusel vnútil Európe tieto sankcie, únijní byrokrati sľúbili, že to bude Rusko bolieť. Odvtedy sa ukázalo, že sankcie spôsobili väčšie škody Európe ako Rusku,“ povedal predseda maďarskej vlády.

Orbán vyjadril presvedčenie, že ceny energií by po ukončení sankcií klesli, znížila by sa inflácia, európske hospodárstvo by nabralo na sile a vyhlo by sa hroziacej recesii.

Podľa Orbána vojna medzi Ruskom a Ukrajinou nie je lokálna, a práve sankcie z nej urobili globálnu hospodársku vojnu. „Musíme sa pripraviť na to, že vojna v našom susedstve bude pokračovať aj v budúcom roku,“ varoval maďarský premiér.

Podobné články

Heger písal Facebooku: Uprednostňujte taký obsah, ktorý je pravdivý a neohrozuje našu demokraciu

Heger písal Facebooku: Uprednostňujte taký obsah,…

Dočasný premiér Eduard Heger a lídri krajín ako Česko, Ukrajina, Estónsko či Litva vyzvali veľké digitálne platformy, akou je napríklad aj…
Ruská televízia sa vyhráža Slovensku: Hoďme im raketu do Bratislavy, tam, kde sedí premiér Heger

Ruská televízia sa vyhráža Slovensku: Hoďme…

Ruská televízia vyslala nedávno šokujúce správy, ktoré vyvolali vlnu nevôle a obáv. Podľa zdrojov z ruského ministerstva zahraničia označila Ruská federácia…
Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja systémov umelej inteligencie. Niečo sa deje?

Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja…

Toto posolstvo bolo vyjadrené v otvorenom liste, ktorý podpísali stovky najväčších technologických osobností vrátane Elona Muska. Elon Musk spolu so skupinou…
Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na Ukrajine: Ďakujeme Slováci, že Rusko máte za teroristický štát!

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na…

Štyri stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko darovalo Ukrajine, chránia oblohu nad Charkovom. Uviedla to v stredu podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková v…
Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia s jadrovými raketami a tisícmi vojakov v teréne

Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia…

Rusko začalo cvičenie s medzikontinentálnym balistickým raketovým systémom Jars a niekoľkými tisíckami vojakov. Tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské…
Bratislavčan uvidel zlodeja, ako mu kradne bicykel. Neuveríte, ako reagoval zlodej (Video)

Bratislavčan uvidel zlodeja, ako mu kradne…

Neuveríte, čo sa stalo obyvateľovi Bratislavy pri tom, ako podvečer fajčil na balkóne. Dvaja muži sa mu rozhodli ukradnúť bicykel, no…

Pridaj komentár