• 12 januára, 2023
  • 1 komentár
  • 7minúty čítania

Nadmerná úmrtnosť v roku 2022 patrí k najhorším za posledných 50 rokov

Nadmerná úmrtnosť v roku 2022 patrí k najhorším za posledných 50 rokov

V roku 2022 bolo v Spojenom kráľovstve zaznamenaných viac ako 650 000 úmrtí, čo je o 9 % viac ako v roku 2019.

To predstavuje jeden z najväčších počtov úmrtí mimo pandémie za posledných 50 rokov.

Hoci je hlboko pod úrovňou vrcholu pandémie, vyvolalo to otázky, prečo stále zomiera viac ľudí ako zvyčajne.

Údaje naznačujú, že medzi hlavné vysvetlenia patria účinky pandémie na zdravie a tlak na NHS.

Je to Covid?

Covid stále zabíja ľudí, ale v súčasnosti je príčinou menej úmrtí ako na začiatku pandémie. V roku 2022 sa Covid podieľal na približne 38 000 úmrtiach v porovnaní s viac ako 95 000 úmrtiami v roku 2020.

Podpor náš nový portál a zdieľaj naše články na sociálnych sieťach. Sme vám za to veľmi vďační a ďakujeme každému jednému za ochotu! A nezabudnite! Slovensko na prvom mieste! Ďakujeme!

Stále zaznamenávame celkovo viac úmrtí, ako by sa očakávalo na základe nedávnej histórie. Rozdiel v roku 2022 – v porovnaní s rokmi 2020 a 2021 – spočíva v tom, že úmrtia na Covid boli jedným z viacerých faktorov, a nie hlavným vysvetlením tohto nadbytku.

Čo ďalšie sa teda môže diať?

Kríza v zdravotníctve

Viacerí lekári obviňujú širšiu krízu v NHS.

Na začiatku roka 2022 to vyzeralo, že sa úmrtnosť vrátila na úroveň spred pandémie. Až v júni začal nadbytok úmrtí skutočne stúpať – práve v čase, keď počet ľudí čakajúcich hodiny na vozíkoch v anglických nemocniciach dosiahol úroveň, ktorá sa bežne vyskytuje v zime.

Prezident Kráľovskej akadémie urgentnej medicíny 1. januára 2023 naznačil, že kríza v urgentnej starostlivosti by mohla spôsobiť „300 – 500 úmrtí týždenne“.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Rusi už vyzývajú zaútočiť na Nemecko atómovými bombami v živom vysielaní

Toto číslo neuznáva NHS England, ale je to približne toľko, koľko dostanete, ak vynásobíte počet ľudí čakajúcich dlhý čas na pohotovosti s dodatočným rizikom úmrtia, ktoré sa odhaduje pri týchto dlhých čakaniach (od 5 do 12 hodín).

Je možné diskutovať o presných číslach, ale nie je sporné povedať, že vaše šance sú horšie, ak dlhšie čakáte na ošetrenie, či už pri čakaní na sanitku, ktorá sa k vám dostane, pri uviaznutí v sanitke pred nemocnicou alebo na A&E.

A v každej z týchto oblastí sme svedkami rekordného čakania.

Napríklad v novembri trvalo v Anglicku v priemere 48 minút, kým sanitka zareagovala na podozrenie na infarkt alebo mŕtvicu, pričom cieľová hodnota je 18 minút.

Trvalý účinok pandémie

Časť z tohto nadbytku môžu tvoriť ľudia, ktorých smrť urýchlili následky infekcie Covid.

Viaceré štúdie ukázali, že ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť srdcových problémov a mŕtvice v týždňoch a mesiacoch po nakazení vírusom Covid a niektoré z nich nemusia byť pri registrácii úmrtia spojené s vírusom.

Okrem vplyvu samotného vírusu na srdce k tomu môže čiastočne prispieť aj skutočnosť, že mnohí ľudia počas vrcholu pandémie neprišli na vyšetrenia a neodkladnú liečbu, čím si do budúcnosti pripravili problémy.

Vidíme, že počet ľudí, ktorí sa začali liečiť na krvný tlak alebo statínmi, ktoré môžu pomôcť predísť budúcim infarktom, počas pandémie prudko klesol a ani po roku sa nezotavil.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Každý týždeň umiera skoro o 3-tisíc Britov viac, ako obvykle

Najväčší skok v nadbytočných úmrtiach bol zaznamenaný u mužov vo veku 50 – 64 rokov, najčastejšie spôsobených problémami so srdcom.

Žiadne dôkazy o účinku vakcíny

Niektorí používatelia internetu poukazovali na nárast srdcových problémov ako na dôkaz, že vakcíny Covid spôsobujú nárast úmrtí, ale tento záver nie je podložený údajmi.

Jeden typ vakcíny Covid bol spojený s malým nárastom prípadov zápalu a zjazvenia srdca (perikarditída a myokarditída). Tento konkrétny vedľajší účinok vakcíny sa však vyskytol najmä u chlapcov a mladých mužov, zatiaľ čo nadmerné úmrtia sú najvyššie u starších mužov – vo veku 50 rokov a viac.

A tieto prípady sú príliš zriedkavé – a väčšinou nie sú smrteľné – na to, aby vysvetľovali nadbytok úmrtí.

Napokon, údaje do júna 2022, ktoré sa zaoberajú úmrtiami zo všetkých príčin, ukazujú, že neočkovaní ľudia mali väčšiu pravdepodobnosť úmrtia ako očkovaní.

Hoci tieto údaje samy o sebe nám nemôžu povedať, že je to vakcína, ktorá chráni ľudí pred úmrtím – je tu príliš veľa komplikujúcich faktorov – ak by vakcíny spôsobovali nadmernú úmrtnosť, očakávali by sme, že to bude naopak.

Podobné články

Obciam prišli obrovské pokuty za to, že šetrili elektrinu či plyn

Obciam prišli obrovské pokuty za to, že šetrili elektrinu…

Vysoké ceny energií viedli samosprávy na Slovensku k tomu, že sa snažili šetriť. Vypínali verejné osvetlenie a sťahovali plynové kohútiky, no…
Matka na východe Slovenska nechala šoférovať batoľa (Video)

Matka na východe Slovenska nechala šoférovať batoľa (Video)

Nedávny prípad z východného Slovenska ukazuje, že nezodpovedné správanie sa stále pretrváva na našich cestách. Matka z tejto oblasti nechala šoférovať…
Turci varujú svojich občanov pred cestami do Európy a USA

Turci varujú svojich občanov pred cestami do Európy a…

Turecko v sobotu vydalo varovanie pre svojich občanov cestujúcich do zahraničia na Západe, v ktorom opisuje „možné islamofóbne, xenofóbne a rasistické…
„Nie sme s nikým vo vojne“ – Maďarsko odmieta tvrdenie Nemecka, že Európa je vo vojne s Ruskom

„Nie sme s nikým vo vojne“ – Maďarsko odmieta…

Maďarský ľud sa jasne rozhodol nezasahovať do konfliktu na Ukrajine, a preto krajina nie je s nikým vo vojne, zdôraznil vo…
Nie som si istý, či Nemci chcú, aby Ukrajina vyhrala túto vojnu, hovorí poľský minister obrany

Nie som si istý, či Nemci chcú, aby Ukrajina…

Poľský vicepremiér a minister obrany Mariusz Błaszczak povedal, že si nie je istý, či Nemecko chce, aby Ukrajina v konflikte zvíťazila.…
Neočkovaný Djokovič to dokázal! To som ešte nevidel, nechápe expert

Neočkovaný Djokovič to dokázal! To som ešte nevidel, nechápe…

Domácim titulom Novaka Djokoviča je grandslamový titul číslo 22. Srbský tenista zdolal svojho gréckeho súpera Stefanosa Tsitsipasa v troch setoch a…
Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké médiá oslavujú „proukrajinského“ prezidenta

Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké…

U našich českých susedov sa stal prezidentom Petr Pavel a porazil Andreja Babiša. Na včerajšie oslavy prišla Pavlovi aj slovenská prezidentka…
NATO je pripravené na konfrontáciu s Ruskom, tvrdí šéf Vojenského výboru NATO

NATO je pripravené na konfrontáciu s Ruskom, tvrdí šéf…

Predseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer v rozhovore pre portugalskú televíziu RTP uviedol, že blok pod vedením USA je pripravený na…
„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje výrok nemeckej ministerky zahraničných vecí

„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje…

Zoran Milanović zaželal Nemecku tentoraz viac šťastia ako v druhej svetovej vojne, ale trval na tom, že Chorvátsko nebude hrať v…

Pridaj komentár