• 28 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Čo to chystajú? USA letectvo presúva strategické vzdušné tankery z Nemecka do Poľska

Čo to chystajú? USA letectvo presúva strategické vzdušné tankery z Nemecka do Poľska

Devätnásť amerických lietadiel na doplnenie paliva počas letu bude umiestnených na leteckej základni Powidz v západnom Poľsku. Podľa amerického časopisu Stars and Stripes ide o najnovší signál, že ozbrojené sily USA presúvajú bojové prostriedky na posilnenie východného krídla NATO.

Velenie amerického letectva v Európe potvrdilo, že 10. marca tohto roku „americké letecké tankery začali pracovať na svojom novom hlavnom mieste v Poľsku“. Stalo sa tak v rámci operácie „Medený šíp“, ktorá demonštrovala úsilie amerického vojenského velenia v Európe „posilniť bezpečnosť na východnom krídle NATO prostredníctvom predsunutých a dislokovaných síl“.

„Spolupráca amerických vzdušných tankerov s našimi spojencami v NATO jasne ukazuje, ako veľmi si ceníme naše partnerstvá a aké dôležité je zvyšovať našu interoperabilitu,“ povedal plukovník Timothy Foery, poradca veliteľa amerických vzdušných síl v zálohe.

Foery poznamenal, že interoperabilita je zrejmá pri pohľade „na akúkoľvek fotografiu lietadla KC-135, ktoré dopĺňa palivo poľskému lietadlu F-16, alebo lietadla KC-46, ktoré dopĺňa palivo fínskemu lietadlu F/A-18“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Na leteckú základňu Powidz by mohli byť vyslané americké cisternové lietadlá KC-135 Stratotanker, KC-10 Extender a najnovší stroj vo flotile amerického letectva KC-46 Pegasus.

Lietadlá, ktoré sú v súčasnosti umiestnené na základni Spangdahlem v Nemecku, budú presunuté na leteckú základňu Powidz ako jednotka 1. Ako zdôraznilo vedenie amerického letectva, aj tento presun demonštruje „schopnosť amerického velenia rýchlo rozmiestniť veľké, dôveryhodné bojové sily a vybavenie po celej Európe“.

Tankovacie lietadlá umiestnené v Powidzi sa môžu využívať na dopĺňanie paliva bojovým lietadlám vrátane najmodernejšieho stíhacieho lietadla na svete F-35A Lightning II, ktoré rozširuje dolet leteckých misií NATO. Stars and Stripes uvádza, že osem lietadiel F-35 holandských vzdušných síl je už niekoľko mesiacov umiestnených na leteckej základni Malbork v Poľsku.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Dedo ukázal, ako dokonale vyčistiť šporák. Stačí pár kvapiek tohto

Od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 sa prítomnosť amerických síl v Európe zvýšila, pričom počet amerických vojakov na kontinente vzrástol z 80 000 na 100 000.

Veľvyslanec USA vo Varšave Mark Brzezinski nedávno uviedol, že v Poľsku sa nachádza viac ako 10 000 amerických vojakov.

„Presun americkej armády na východ je ďalším príkladom úsilia Spojených štátov o vytvorenie stálej prítomnosti v krajine bývalej Varšavskej zmluvy, dôležitého člena NATO, ktorá má viac ako 300 míľ dlhú hranicu s Ukrajinou,“ uviedla reportérka Jennifer Svan v Stars and Stripes.

Pred mesiacom Spojené štáty oficiálne zriadili svoju prvú stálu základňu v Poľsku. Posádka americkej armády v Poznani, ktorá sa nachádza asi 100 kilometrov od mesta Powidz, bude podporovať V. armádny zbor, ktorý dohliada na misie NATO na východe krajiny.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

Pridaj komentár