• 22 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Zvláštne: Bývalého čínskeho prezidenta nedobrovoľne vyviedli zo zjazdu strany

Zvláštne: Bývalého čínskeho prezidenta nedobrovoľne vyviedli zo zjazdu strany

Bývalý čínsky prezident Chu Ťin-tchao bol nečakane vyvedený zo sobotňajšieho záverečného ceremoniálu zjazdu komunistickej strany. Svedkami boli novinári agentúry AFP na mieste.

Krehko vyzerajúci 79-ročný Chu sa spočiatku zdráhal opustiť prvý rad členov stáleho výboru politbyra v pekinskej Veľkej sále ľudu, kde sedel vedľa prezidenta Si Ťin-pchinga.

Potom, čo s ním stevardi prehovorili, prebehol krátky rozhovor so Siom a premiérom Li Kche-čchiangom. Stevard, ktorý držal Chuovu ruku, vyviedol bývalého prezidenta von.

Cestou Chu ešte niečo povedal Siovi. Chu nie je považovaný za priaznivcov Si Ťin-pchinga, pretože dáva prednosť tradičnému kolektívnemu vedeniu krajiny, zatiaľ čo Si sa snaží vládnuť sám a po neobmedzenú dobu.

V roku 2018 čínsky parlament zrušil nariadenie, že prezident môže byť vo funkcii len dvakrát a teraz boli v tomto duchu upravené aj stanovy komunistickej strany Číny, čo naznačuje, že pri moci zostane po tretie obdobie Si Ťin-pching.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Čo sa to s ním deje? Biden nechcel pustiť Macrona a ten ho musel dokonca nasmerovať na dav

V roku 2018 totiž parlament vyškrtol z ústavy klauzulu obmedzujúcu výkon funkcie prezidenta na dva po sebe nasledujúce mandáty.

Podpor náš nový projekt. Píšeme správy, ktoré sa dnešnému systému nie veľmi páčia! Veľmi nám to pomôže a nezabudni! Slovensko na prvom mieste! Kliknite sem pre možnosť podporiť nás!

Keď navyše Chu ešte sedel, je vidieť že Si položil ruku na dokument, po ktorom Chu siahal.

Cestou Chu bľasol po ramene končiaceho premiéra Li Kche-čchianga, ktorý nebol zvolený do nového ústredného výboru. Vedľa Li Kche-čchianga chýbajú na zozname členov nového ústredného výboru aj ďalší traja členovia súčasného stáleho výboru.

Členmi toho nového sa nestanú ani Li Čan-šu, Wang Jang a Chan Čeng, pretože už je im rovnako ako doterajšiemu premiérovi vyše 67 rokov, čo je veková hranica, ktorá podľa pravidiel znemožňuje znovuzvolenie.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Migranti v Nemecku dostanú viac peňazí. Domáci Nemci nevedia, z čoho zaplatia účty

Na novom zozname členov ústredného výboru okrem nich ale schádzajú aj guvernér čínskej centrálnej banky a predseda bankového a poisťovacieho dozorného úradu.

Chu, ktorý odišiel do dôchodku v roku 2013, sa minulú nedeľu na začiatku zjazdu objavil s úplne šedivými vlasmi.

Všeobecne sa očakáva, že 69-ročný Si bude tento víkend znovu potvrdený vo funkcii generálneho tajomníka strany, čo mu otvorí cestu k získaniu normalizačného tretieho funkčného obdobia čínskeho prezidenta v marci budúceho roka.

Nový ústredný výbor zložený z približne 200 vysokých straníckych funkcionárov bol zvolený v sobotu krátko po jedenástej hodine dopoludnia, informovala štátna mediálna agentúra Sin-chua bez toho, aby zverejnila úplný zoznam členov.

@magazin1sk

Podobné články

Očkovaní tvoria väčšinu úmrtí na Covid-19, tvrdia údaje CDC. Riešenie? Mali by sa viac očkovať

Očkovaní tvoria väčšinu úmrtí na Covid-19, tvrdia údaje CDC.…

Údaje Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ukázali, že väčšinu úmrtí na COVID-19 v auguste tvorili očkovaní a posilnení ľudia,…
Šok v živom vysielaní: Kolíková bude premiérkou a nastúpi úradnícka vláda!

Šok v živom vysielaní: Kolíková bude premiérkou a nastúpi…

O poriadny šok pre ľudí v diskusiách sa postaral poslanec OĽANO Šipoš, ktorý v relácii Na Telo naznačil, že sa chystá…
„Náš protest obehne celý svet! Policajt sa priznal, že volí Kotlebu!“ Pred domom Žilinku bolo dusno, ale skromne

„Náš protest obehne celý svet! Policajt sa priznal, že…

V nedeľu na obed sa pred domom Generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestovalo a streto sa tam asi šesť ľúdi. Aktivista, ktorý…
Pred domom Žilinku stojí jeden protestujúci: Ďakujme Zelenskému, že tu dnes nie sú ruské tanky!

Pred domom Žilinku stojí jeden protestujúci: Ďakujme Zelenskému, že…

Pred domom Generálneho prokurátora Maroša Žilinku sa dnes koná protest ľudí, ktorí nie sú spokojní s jeho prácou. Aktivista Kováč, ktorý…
Zbrane z Ukrajiny prúdia teroristom do Afriky, vyhlásil nigérijský prezident Buhari

Zbrane z Ukrajiny prúdia teroristom do Afriky, vyhlásil nigérijský…

Nigérijská vláda tvrdí, že zbrane dodané zo Západu ukrajinskej vláde sa začali šíriť v západoafrickom regióne. Podľa nigérijského prezidenta sa tieto…
Vedec z Wu-chanu prehovoril „ako to bolo v skutočnosti s vytvorením Covidu-19“

Vedec z Wu-chanu prehovoril „ako to bolo v skutočnosti…

Vedec, ktorý pracoval v laboratóriu vo Wuhane, tvrdí, že vírus COVID vytvoril človek – obviňuje americké úrady z „najväčšieho zlyhania spravodajských…
Macron sympatizuje s Putinom? Západ by podľa neho mal uvažovať o bezpečnostných zárukách pre Rusko

Macron sympatizuje s Putinom? Západ by podľa neho mal…

Západ by mal podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vopred zvážiť, ako sa postaví k ruským bezpečnostným požiadavkám ohľadom Severoatlantickej aliancie, pokiaľ…
Transsexuál dal odkaz Slovákom: Každý novoobjavený druh je vzácnosť, ktorá obohacuje planétu

Transsexuál dal odkaz Slovákom: Každý novoobjavený druh je vzácnosť,…

Transsexuálny DJ(ka) B-Complex (DJ Matia Lenická) dostal od ministra životného prostredia Jána Budaja ocenenie za prínos Slovensku. Trans osoba sa vyjadrila…
Vláda chystá ďalšie stanové mestečko pre migrantov! Musíme ich niekde zohriať pred zimou!

Vláda chystá ďalšie stanové mestečko pre migrantov! Musíme ich…

Nelegálna migrácia na Slovensku sa stala ku konca roka veľkým problém a obrovský počet migrantov už mohli Slováci vidieť rôzne popri…

Pridaj komentár