• 14 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 2minúty čítania

Zomrel jazykovedec Ábel Kráľ. Vytvoril príručku Pravidlá slovenskej výslovnosti

Zomrel jazykovedec Ábel Kráľ. Vytvoril príručku Pravidlá slovenskej výslovnosti

V piatok (12. 5.) zomrel v 90 rokoch významný slovenský jazykovedec Ábel Kráľ. Jeho úmrtie potvrdila rodina jazykovedca.

Kráľ patril k osobnostiam slovenskej jazykovedy, najmä v oblasti slovenskej výslovnosti – fonetiky, fonológie a slovenskej ortoepie. Narodil sa 17. augusta 1932 v Novej Bani a po vyštudovaní slovenského a ruského jazyka na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa stal významnou postavou slovenskej jazykovedy.

Jeho najvýznamnejším dielom je vytvorenie kodifikačnej príručky Pravidlá slovenskej výslovnosti. Okrem toho pôsobil aj v zahraničí, kde bol zamestnaný v Ústave kybernetiky Slovenskej akadémie vied, kde ako jediný pracovník s humanitným vzdelaním viedol oddelenie analýzy a syntézy reči. Neskôr bol riaditeľom Laboratórií umelej inteligencie. Po návrate k lingvistike sa stal vedúcim Katedry slovenského jazyka na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a v 90. rokoch pôsobil aj na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Hoďte orechy do práčky a zabudnite na prášok a iné chemikálie! Je to prírodný prací prostriedok

Kráľ bol aj konzultantom a odborníkom správnej výslovnosti Slovenského rozhlasu a autorom a spoluautorom stoviek štúdií a množstva kníh. Niekoľkokrát vyšli jeho Pravidlá slovenskej výslovnosti a spoluautorsky pripravil Atlas slovenských hlások, Fonetiku a fonológiu či teóriu jazykovej kultúry.

Okrem toho sa v 90. rokoch zapojil aj do politiky a bol zvolený za HZDS do slovenskej časti Snemovne národov v roku 1992. Pôsobil tam do zániku Česko-Slovenska v decembri 1992 a v rokoch 1993 až 1998 bol slovenským veľvyslancom vo Švajčiarsku.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zmiešajte soľ s Coca-Colou a vo vašej domácnosti sa začnú diať zázraky

Podobné články

Pridaj komentár