• 8 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 7minúty čítania

Známa mincovňa tajne predala Číne miliardy zriedeného zlata

Známa mincovňa tajne predala Číne miliardy zriedeného zlata

V priebehu rokov sme pravidelne informovali o príležitostných nálezoch falošných zlatých prútov vrátane pozlátených volfrámových prútov, ale väčšinu z nich (ak nie všetky) vyrobili podvodníci z tretích strán.

Tentoraz je to však iné, pretože nočné správy prostredníctvom austrálskej televízie ABC News tvrdia, že historická mincovňa Perth Mint čelí potenciálnemu stiahnutiu zlatých prútov v hodnote 9 miliárd dolárov po tom, čo podľa uniknutej internej správy predala zriedené alebo „dopované“ prúty do Číny a následne ich zatajila.

Dopovanie zlata je v tomto odvetví do istej miery akceptovanou praxou a nie je nezákonné, predstavuje však vysoké riziko pre rafinérie, pretože znižuje kvalitu prútov pridávaním nečistôt, ako je striebro alebo meď.

Odhalené dokumenty [ABC News] mapujú rozhodnutie mincovne vlastnenej vládou štátu WA začať v roku 2018 s „dopingom“ zlata a to, ako následne zatajila dôkazy pred svojím najväčším klientom v snahe ochrániť svoju povesť.

Hoci zlato zostalo nad širšími priemyselnými normami, v správe sa odhaduje, že až 100 ton zlata dodaného na Šanghajskú burzu zlata (SGE) potenciálne nespĺňalo prísne šanghajské normy čistoty pre obsah striebra.

Podľa jedného zo zasvätených pracovníkov mincovne Perth Mint, ktorý si neželal byť menovaný, pretože v prípade odhalenia jeho identity by mu hrozilo päť rokov väzenia, ide o „škandál najvyššej úrovne“.

„Neviem, či som niekedy videl taký veľký škandál,“ hovorí.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia s jadrovými raketami a tisícmi vojakov v teréne

Mincovňa začala s dopingom zlata v rámci úsporných opatrení v roku 2018 a očakávala, že ročne ušetrí až 620 000 dolárov, čo je len nepatrný zlomok jej ročných príjmov.

„Zlaté prúty, ktoré mincovňa Perth Mint vyrobila a predala, vždy obsahovali najmenej 99,99 % zlata, ako to vyplýva z ich špecifikácií. To nikdy nebolo sporné,“ tvrdila mincovňa vo vyhlásení po zverejnení správy.

„Tieto špecifikácie rýdzosti sú v súlade s priemyselnými štandardmi a sú podobné tým, ktoré stanovuje medzinárodná trhová autorita London Bullion Market Association.

„V septembri 2021 bola mincovňa Perth Mint upozornená, že niektoré jej zlaté prúty možno nespĺňali špecifikácie Šanghajskej zlatej burzy (SGE) týkajúce sa nezlata. Špecifikácie SGE vyžadujú, aby nezlatá zložka – teda 0,01 % prútu alebo 100 častíc na milión (ppm) – neobsahovala viac ako 50 ppm striebra.“

Ako však uvádza ABC, len niekoľko mesiacov po začatí dopingu unikla interná správa, podľa ktorej zamestnanci rafinérie zistili obavy, že množstvo striebra a medi mohlo prekročiť hodnoty povolené SGE.

Napriek tomu zamestnanci rafinérie pokračovali v dopovaní zlata.

Rozsah potenciálneho rizika, ktorému by bola mincovňa vystavená, ak by SGE zverejnila svoje obavy a požadovala stiahnutie, bol načrtnutý v záveroch interného vyšetrovania, ktoré unikli do ABC a boli zverejnené v pondelok večer.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ruské médiá píšu, že Zelenský chce Slovensko zatiahnuť do vojny

„Ak by spoločnosť SGE – popredný klient burzy Gold Corporation – zverejnila, že má problémy so zlatom Gold Corporation… vplyv negatívnych verejných vyhlásení na podnik by mohol byť veľmi významný,“ konštatovalo sa v internom vyšetrovaní.

„Na základe priemerného chápania objemov … bolo možné, že zo SGE by bolo stiahnutých až 100 ton zásob na výmenu.“

Ďalší, skôr politický zvrat nastal v utorok, keď líder západoaustrálskej opozície Shane Love vyzval na vytvorenie kráľovskej komisie pre mincovňu na základe obvinení z „dopingu zlatom“, ktoré sa datujú do obdobia, keď bol ministrom zodpovedným za túto organizáciu premiér Západnej Austrálie Mark McGowan.

Dlhodobé škody na povesti mincovne môžu byť oveľa väčšie.

„Potenciálne sa na trhu objavia kupci zlata, ktorí sa budú pýtať: ‚Môžeme veriť čomukoľvek, čo pochádza z mincovne v Perthe? Vrátane mincí, zliatkov, čohokoľvek?“,“ hovorí zasvätenec.

„Stalo sa to najmä kvôli zlému riadeniu systémov a nekompetentnosti na strane rafinácie. Ale keď na to prišli, vedeli, čo robia. Podnikli premyslené kroky, aby sa to nedostalo von.“

Zaujímavé je, že ceny zlata sa dnes ráno obrátili. Hoci dolár je silnejší, tento pohyb sa zdá byť agresívnejší…

Je to strata „dôvery“ v barbarskú relikviu?

Ako poznamenal jeden twitterový vtipálek, „Bitcoin to napraví“.

Podobné články

Čína a Rusko chcú nahradiť dolár. Toto dohodli prezidenti krajín

Čína a Rusko chcú nahradiť dolár.…

Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý začiatkom tohto týždňa rokoval v Moskve so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom, dosiahli rusko-čínske vzťahy najvyššiu úroveň…
Zelené lasery nad Havajom signalizujú blížiacu sa vojnu, tvrdí expert

Zelené lasery nad Havajom signalizujú blížiacu…

Objavenie sa čínskych zelených laserov nad Havajom signalizuje blížiacu sa vojnu, varuje Rick Fisher, vedúci pracovník Centra pre medzinárodné hodnotenie a…
Neboja sa USA?! Čína a Rusko nasadili vesmírne zbrane pre útok na satelity Ameriky

Neboja sa USA?! Čína a Rusko…

Čínska armáda rozmiestnila 347 satelitov vrátane 35 vypustených za posledných šesť mesiacov, aby mohla zasiahnuť americké sily v budúcom konflikte, uviedol…
Divné video z Číny: Z neba začali pršať červy, ľudia nemajú vychádzať von

Divné video z Číny: Z neba…

Čína vydala pokyn občanom v provincii Liaoning, aby sa pripravili na prípadné zrážky červov. Toto varovanie vyplýva z možného rizika rozfúkaných…
Čínske médiá vyzývajú na vytvorenie armády, ktorá prevalcuje USA

Čínske médiá vyzývajú na vytvorenie armády,…

Čínske štátne noviny Global Times vyzvali na posilnenie vojenských kapacít krajiny, aby boli dostatočne silné na „prevalcovanie“ americkej armády. Štvrtkový článok v novinách reagoval…

Pridaj komentár