Žiadne UFO? Američania asi zostrelili balónik za 12 dolárov, strelou za 400-tisíc dolárov

Untitled 4 4

Jedným zo zostrelených objektov mohol byť neškodný pikobalón. Illinoiský hobby klub nahlásil, že sa im jeden stratil v rovnakom čase a oblasti, kam letectvo strely vyslalo. Cena pikobalónu začína na 12 dolároch, strela Sidewinder stojí 400 tisíc dolárov. Nadšenci sa strachujú, koho pikobalón bude zostrelený ako ďalší, informujú české Parlamentní Listy.

Illinoiský hobby klub si myslí, že Pentagon dal zostreliť ich piko balón. Teda malú elektronickú sondu, zavesenú na balónik naplnený héliom. V dňoch 10., 11. a 12. februára vyslal Pentagon stíhačky, aby strelami AIM-9X Sidewinder zostrelili neidentifikovateľné objekty vznášajúce sa nad územím Yukonu. V tom istom čase sa stratil pikobalón hobby klubu.

Server Aviation Week zistil, že strieborný balón hobby klubu bol naposledy zaznamenaný prostredníctvom rádiového signálu práve 10. februára pri západnom pobreží Aljašky s tým, že ďalší deň letel nad územím Yukonu. Teda 11. februára, kedy bol v tej oblasti letectvom zostrelený objekt podobného popisu – rovnaký tvar, nadmorská výška aj nosnosť. Hobby klub balónik označil za „stratený v akcii“ 15. februára.

Obvykle tento typ pikobalónov možno kúpiť za 12 až 180 USD, závisí od modelu. Na porovnanie, jedna strela stojí 400.000 USD. „Hádam, že to boli pravdepodobne piko balóny,“ hovorí bývalý inžinier FedEx Tom Medlin. Sám vlastní 3 fóliové pikobalóny predávané japonskou spoločnosťou Yokohama za 12 USD, ktoré sa práve vznášajú nad severnou aj južnou pologuľou. Ich materiál považuje za kvalitný a odolný voči vysokej nadmorskej výške.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorvátsko opäť dvíha ceny. Pozrite, koľko dáte za obed, kávu či pivo

Aviation Week kontaktoval FBI a Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej obrany (NORAD). FBI neuznala, že by pikobalóny mohli byť onými záhadnými objektmi zostrelenými letectvom. Hovorca NORAD John Kirby 15. februára povedal novinárom, že všetky tri zostrelené objekty „môžu byť len balóniky s komerčným či iným neškodným účelom“, možnosť pikobalónov nezmienil. 

„Vyhodnotili sme, že ich nadmorské výšky boli podstatne nižšie ako pri čínskom balóne a predstavovali hrozbu pre civilnú komerčnú leteckú prevádzku. Hoci nemáme žiadny konkrétny dôvod domnievať sa, že vykonávali sledovanie akéhokoľvek druhu, nemohli sme to vylúčiť,“ hovorí Kirby.

Z tohto dôvodu sa negatívnej pozornosti od Bieleho domu aj Pentagonu a toho, že by pikobalóny všeobecne mohli byť označené za nebezpečné, obávajú ich nadšenci. Panujú obavy, koho pikobalón bude zostrelený nabudúce.

Iba pár dní predtým, ako nastal v USA humbuk okolo „špionážnych“ čínskych balónov, neďaleko malého mestečka East Palestine v štáte Ohio v USA havaroval a explodoval nákladný vlak prevážajúci nebezpečné chemikálie vrátane vinylchloridu. To vyvolalo požiar, ktorý trval niekoľko dní a úrady ho nedokázali bezpečne uhasiť. A tak sa uchýlili ku kontrolovanému spáleniu, pri ktorom sa do ovzdušia uvoľnili toxické chemikálie, informuje Global Times.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorvátsko opäť dvíha ceny. Pozrite, koľko dáte za obed, kávu či pivo

Obrovský modro-čierny mrak jedovatých produktov spaľovania sa vzniesol na oblohu Ohia a na mnoho kilometrov tesne obklopil East Palestine a jej okolie. Začala sa čiastočná evakuácia obyvateľstva. 

Po vyhorení cisterien sa uvoľnili cesty, ľudia sa vrátili domov. Čoskoro však sociálne siete zaplavili znepokojivé zábery: obyvatelia zaznamenali hromadnú smrť domácich zvierat a sťažovali sa na bolesti hlavy, kŕče a nevoľnosť. Reakcia nasledovala okamžite: do oblasti prišli zamestnanci „nezávislého“ toxikologického laboratória, ktorí začali od obyvateľov vymáhať podpisy, že voči prepravnej spoločnosti nemajú žiadne nároky.

Tejto katastrofe sa napriek vysokým stávkam nedostalo prakticky žiadnej pozornosti národných médií. Prečo?

Takmer všetky washingtonské elity nachádzali každý deň nové a nové „UFO“ vo výške asi 10 000 metrov a hovorili o „bezpečnostných hrozbách“, no zatvárali oči pred hrozbou jedovatého plynu, ktorej čelia ich ľudia. Niektorí obyvatelia na sieti dokonca vtipkovali, že najlepší spôsob, ako upútať pozornosť vlády, je umiestniť na vykoľajený vlak štítok „Vyrobené v Číne“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *