• 22 decembra, 2022
  • 1 komentár
  • 6minúty čítania

Zelenský a Biden sa po celý čas na seba usmievali a dohodli niečo, čo Putina nepoteší

Zelenský a Biden sa po celý čas na seba usmievali a dohodli niečo, čo Putina nepoteší

Ukrajinský prezident americkým zákonodarcom v Kongrese z prvej ruky priblížil život na frontovej línii ruskej vojny proti jeho krajine, pričom sa opieral o vlastnú nedávnu návštevu Bachmutu.

Volodymyr Zelenskyj predniesol svoj historický prejav po tom, ako prvýkrát od začiatku invázie pred viac ako 300 dňami opustil svoju vlasť.

V prejave v angličtine povedal v Kongrese: „V minulom roku žilo v Bachmute 70 000 ľudí. V tomto meste teraz zostáva len niekoľko civilistov. Každý centimeter tejto zeme je nasiaknutý krvou, každú hodinu sa ozýva rev zbraní, zákopy v Donbase niekoľkokrát denne menia majiteľa v prudkých bojoch a dokonca aj ručných bojoch, ale ukrajinský Donbas stojí.“

Prejav ukrajinského prezidenta sa stretol s hlasným potleskom a nebolo badať žiadne známky nesúhlasu, dokonca ani zo strany republikánov, z ktorých niektorí spochybnili zjavný postoj „bianko šeku“ k vyzbrojovaniu krajiny tvárou v tvár ruskej agresii.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Šéf NATO: Západ sa musí pripraviť na podporu Ukrajiny v dlhej vojne

Zákonodarcom odovzdal ukrajinskú vlajku s autogramom frontových jednotiek v Bachmute v ukrajinskej spornej Doneckej provincii. Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a podpredsedníčka Kamala Harrisová za ním na rečníckom pulte vystavili vlajku. Pelosiová zasa Zelenskému darovala americkú vlajku, ktorá v ten deň viala nad Kapitolom, a Zelenskyj ňou pri odchode z rokovacej sály pumpoval hore-dole.

V Bielom dome sa pán Zelenskyj stretol s prezidentom Joeom Bidenom a poďakoval jemu a americkému ľudu za ich trvalú podporu.

Túto podporu podčiarkuje aj najnovšie kolo vojenskej a finančnej pomoci, ktorú USA poskytujú Ukrajine, ktorá je spomedzi západných spojencov zďaleka najväčším podporovateľom tejto krajiny. Najnovšie dodávky zbraní údajne zahŕňajú dlho očakávané raketové batérie Patriot, ktoré poskytnú občanom Ukrajiny väčšiu šancu prežiť bombardovanie ruskými raketami a strelami.

Prezident Biden zase povedal, že Rusko sa „snaží využiť zimu ako zbraň, ale ukrajinský ľud naďalej inšpiruje svet“. Počas tlačovej konferencie povedal, že ruský prezident Vladimir Putin „nemá v úmysle zastaviť túto krutú vojnu“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ďalšie nečakané úmrtie. Mladý známy Raper umrel počas vystúpenia

Zdalo sa, že obaja lídri majú medzi sebou srdečný vzťah, počas celej návštevy sa smiali na svojich poznámkach a potľapkávali sa po pleciach, hoci Zelenskyj dal jasne najavo, že bude naďalej naliehať na Bidena a ďalších západných lídrov, aby ho stále viac podporovali.

Biden povedal Zelenskému, že „pre americký ľud a pre svet je dôležité počuť priamo od vás, pán prezident, o boji Ukrajiny a o potrebe naďalej držať spolu až do roku 2023“.

Rozhodnutie prezidenta Zelenského opustiť svoju vlasť po prvýkrát od začiatku bojov poslúžilo aj na podkopanie tvrdení Ruska, že podpora Ukrajiny medzi spojencami NATO kolíše.

Podobné články

Vedci z CERN-u oznámili, že po zapnutí Veľkého hadrónového urýchľovača sa deje niečo zvláštne

Vedci z CERN-u oznámili, že po…

Najsilnejšie magnetické pole, aké bolo kedy namerané kdekoľvek vo vesmíre, nevytvorilo žiadne zistiteľné magnetické monopóly. Hoci početné výpočty možných javov, ktoré…
SLEDUJEME NAŽIVO: Asteroid preletí medzi zemou a mesiacom nebezpečne blízko. Bude viditeľný teleskopom

SLEDUJEME NAŽIVO: Asteroid preletí medzi zemou…

Agentúra Associated Press informovala, že „zabijak miest „, asteroid známy ako 2023 DZ2, prejde v sobotu medzi obežnou dráhou Zeme a Mesiaca. Asteroid,…
Je veľmi pravdepodobné, že zakážu aplikáciu TikTok

Je veľmi pravdepodobné, že zakážu aplikáciu…

Generálny riaditeľ spoločnosti TikTok Shou Chew dostal vo štvrtok zabrať, keď vystúpil pred výborom pre energetiku a obchod Snemovne reprezentantov v Kongrese v USA,…
Akcie nemeckej Deutsche Bank prudko padajú. Európania, držte si klobúky a peňaženky

Akcie nemeckej Deutsche Bank prudko padajú.…

Vrámci nedávnej bankovej krízy, ktorá sa preniesla na svetové trhy, sa ďalšia banka dostáva do problémov – tentoraz v Nemecku. Deutsche…
Putin tvrdo reaguje na Slovensko: Darovaním stíhačiek ste si úplne pokazili vzťahy s Ruskom

Putin tvrdo reaguje na Slovensko: Darovaním…

V piatok 24. marca 2023 Rusko označilo presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za nepriateľský krok a porušenie…
Na okupovanom Kryme vztýčili ukrajinskú vlajku. Odpor proti Putinovi rastie

Na okupovanom Kryme vztýčili ukrajinskú vlajku.…

Na komunikačnej veži na Kryme bola tento týždeň podľa jedného z úradníkov vztýčená ukrajinská vlajka. Podľa neho na čiernomorskom polostrove, ktorý…

1 Komentáre

  • Dva k*k*ti se na sebe usmívali a schválili další zabíjení! Váleční zločinci oba by měli konečně stát před vojenským soudem!

Pridaj komentár