• 19 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Zelené lasery nad Havajom signalizujú blížiacu sa vojnu, tvrdí expert

Zelené lasery nad Havajom signalizujú blížiacu sa vojnu, tvrdí expert

Objavenie sa čínskych zelených laserov nad Havajom signalizuje blížiacu sa vojnu, varuje Rick Fisher, vedúci pracovník Centra pre medzinárodné hodnotenie a stratégiu.

Koncom januára si japonskí astronómovia umiestnení na Havaji všimli záhadné zelené laserové lúče, ktoré boli vypálené nad ostrovom. Laserové lúče boli vystrelené z vesmíru nad jedným z najväčších pohorí na Havaji.

Keď o týchto lúčoch prvýkrát informovali verejnosť, astronómovia tvrdili, že pochádzajú zo satelitu NASA – mysleli si, že ide o americké lasery. Už o týždeň neskôr však japonskí astronómovia vydali opravu, v ktorej uviedli, že zelené laserové lúče nepochádzajú z amerického satelitu, ale skôr z čínskeho satelitu.

Podľa hodnotenia NASA ho pravdepodobne spôsobil čínsky satelit Daqi-1, ktorý je „čínskym satelitom na monitorovanie atmosféry“ vypusteným v apríli 2022.

„Tento meteorologický satelit prelietajúci nad Havajom, ktorý vystreľuje svoje lasery, lasery na meranie atmosféry, z výšky, je do veľkej miery signálom pre Spojené štáty, že ak dôjde ku konfrontácii ohľadom budúcnosti demokratického Taiwanu, sú pripravené zamerať sa na americké vojenské sily, čo určite ovplyvní životy amerických civilistov v štáte Havaj,“ povedal Fisher moderátorovi relácie „China in Focus“ na NTD, sesterskom médiu denníka Epoch Times.

Odborník nesúhlasil s tým, že satelit Daqi-1 slúži výlučne na výskum životného prostredia.

„Hoci sa tento satelit skutočne môže použiť na výskum životného prostredia, lasery, ktoré používa na hodnotenie atmosféry, sa môžu použiť aj na kľúčové merania hustoty atmosféry, smeru vetra, ktoré sú nevyhnutné pre Ľudovú oslobodzovaciu armádu (PLA), aby mohla zamerať svoje najnovšie zbrane známe ako hypersonické klzné vozidlá,“ povedal v rozhovore.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  "Budeme nútení vstúpiť do konfliktu," prekvapil poľský veľvyslanec. Rusko okamžite reaguje

„V skutočnosti ide o klasický príklad systému dvojitého použitia čínskej ľudovej oslobodzovacej armády,“ poznamenal.

Podľa Fishera je hypersonické klzné vozidlo navrhnuté tak, aby využívalo nízke výšky, keďže sa pohybuje rýchlosťou presahujúcou päťnásobok rýchlosti zvuku.

„Pri takejto rýchlosti je hypersonický klzák veľmi citlivý na zmeny počasia, nepatrné zmeny hustoty atmosféry, zmenu smeru vetra,“ povedal.

„Takže PLA by chcela, aby satelit Daqi-1 alebo satelit s takouto schopnosťou preskúmal počasie nad cieľom, počasie nad Havajom, počasie nad Pearl Harbor, chce, aby bol hypersonický klzák čo najpresnejší,“ dodal.

Uviedol, že schopnosť družice pohybovať sa v nižších výškach jej umožňuje vyhnúť sa radarovej detekcii, kým sa nepriblíži k cieľu.

„Pre Američanov to znamená menej času na mobilizáciu protiraketovej obrany, ak ju majú, alebo na zameranie tejto rakety. Okrem toho je [hypersonický] klzný prostriedok navrhnutý tak, aby bol manévrovateľný. Takže keď sa blíži k cieľu, môže robiť úhybné manévre,“ povedal.

Skutočnosť, že čínsky satelit sa zameral na Pearl Harbor, spôsobila, že americké jadrové ponorky, ktoré sa tam nachádzali, boli zraniteľné voči akejkoľvek hrozbe.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čo je to s tými ľuďmi? Americká moderátorka odpadla počas vysielania. Problémy so srdcom

„Tieto ponorky by v prípade konfrontácie alebo vojny poskytli veľmi významnú rezervu americkej odstrašujúcej a bojovej sily,“ povedal.

„Čína by teda pripisovala útoku na Pearl Harbor a zničeniu amerických námorných prostriedkov vrátane ponoriek mimoriadne vysokú prioritu,“ dodal.

Podľa Fishera môžu Spojené štáty čeliť hypersonickým klzným prostriedkom pomocou balistických rakiet odpaľovaných zo vzduchu (ALBM), ktoré podľa neho: „Výhodou je možnosť zachytiť bombardér, ktorý nesie raketu, na začiatku jeho misie.“

„Ak sú hypersonické kĺzavé strely na lodiach, potom môžu byť lode zachytené a zasiahnuté aj vo veľkej vzdialenosti od potenciálnych cieľov. Ak sú však rakety odpaľované zo vzduchu, znamená to, že rakety sú vo vzduchu, [a] začína byť dôležité pokúsiť sa zachytiť raketu čo najďalej od cieľa skôr, ako sa hypersonický klzák sám stane voľne manévrujúcim a uhýbajúcim cieľom,“ povedal.

Poznamenal, že Spojené štáty majú takúto schopnosť zachytávania. Napriek tomu je to tesný súboj, pretože „hypersonický klzák je veľmi rýchly, veľmi obratný a môže vykonávať aj prudké manévre“.

„Znamená to, že Spojené štáty by museli vypustiť značný počet záchytných rakiet, aby boli schopné zabezpečiť zničenie prichádzajúceho hypersonického klzného prostriedku,“ povedal Fisher.

Podobné články

„Vláda nás zaťahuje do vojny s Ruskom! Heger, Naď a Kollár, choďte stíhačky pilotovať vy!“ odkazuje Kotleba

„Vláda nás zaťahuje do vojny s…

Šéf ĽSNS Marian Kotleba ostro kritizuje poslanie našich stíhačiek na Ukrajinu. Vláda to dnes schválila a spolu s 13-timi stíhačkami Mig-29…
Neboja sa USA?! Čína a Rusko nasadili vesmírne zbrane pre útok na satelity Ameriky

Neboja sa USA?! Čína a Rusko…

Čínska armáda rozmiestnila 347 satelitov vrátane 35 vypustených za posledných šesť mesiacov, aby mohla zasiahnuť americké sily v budúcom konflikte, uviedol…
Americký senátor: Musíme začať zostreľovať ruské lietadlá, nemôžeme im ukazovať slabosť

Americký senátor: Musíme začať zostreľovať ruské…

Senátor Lindsey Graham v utorok večer v relácii Hannity vyslovil myšlienku začať tretiu svetovú vojnu a potom obvinil Bidenovu administratívu, že…
Americký herec Steven Seagal sa označil za miliónpercentného Rusa a totálne naložil na jeho rodnú Ameriku

Americký herec Steven Seagal sa označil…

Steven Seagal sa označil za „miliónpercentného Rusa“, niekoľko týždňov po tom, ako vyšlo najavo, že mu prezident Vladimir Putin udelil medailu Rádu priateľstva za jeho…
Ministerka financií varuje, že USA hrozí „hospodárska a finančná katastrofa“

Ministerka financií varuje, že USA hrozí…

Americká ministerka financií Janet Yellenová v piatok vyzvala členov Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, aby bezpodmienečne zvýšili federálny dlhový strop, a varovala,…
Divné video z Číny: Z neba začali pršať červy, ľudia nemajú vychádzať von

Divné video z Číny: Z neba…

Čína vydala pokyn občanom v provincii Liaoning, aby sa pripravili na prípadné zrážky červov. Toto varovanie vyplýva z možného rizika rozfúkaných…

Pridaj komentár