• 10 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Zastaralá technika? Rusi začali páliť na Ukrajine hypersonické rakety

Zastaralá technika? Rusi začali páliť na Ukrajine hypersonické rakety

Ruské sily teraz plne kontrolujú východoukrajinské mesto Bachmut, keďže sa zdá, že jedna z najkrvavejších bitiek počas rok trvajúcej vojny sa chýli ku koncu.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg medzitým pripustil, že Bachmut môže v „najbližších dňoch“ padnúť do rúk ruských síl v súvislosti so správami o rýchlych ziskoch, na čele ktorých stojí ruská žoldnierska jednotka Wagner Group. „Nemôžeme vylúčiť, že Bachmut v najbližších dňoch nakoniec padne,“ povedal Stoltenberg na tlačovom brífingu v Štokholme.

Stoltenberg označil jeho dobytie ruskou armádou za „nie nevyhnutne odrážajúce nejaký bod obratu vo vojne“.

Denník Kyiv Independent nedávno urobil rozhovor s vojakmi na fronte a vydal prekvapivo priame hodnotenie (vzhľadom na to, že ide zrejme o spravodajský zdroj na ukrajinskej strane), že ukrajinskí vojaci sú zväčša „nepripravení, slabo vycvičené prápory, ktoré sú hodené do frontového mlynčeka na mäso, aby prežili, ako najlepšie vedia, s malou podporou obrnených vozidiel, mínometov, delostrelectva, bezpilotných lietadiel a taktického spravodajstva“.

Zdá sa, že Rusko využíva svoju momentálnu situáciu v Doneckej oblasti a podľa mnohých informácií vypálilo pravdepodobne najväčšiu paľbu rakiet v tomto roku. Vo štvrtok o tom informoval denník Wall Street Journal:

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čína a Rusko chcú nahradiť dolár. Toto dohodli prezidenti krajín

Rusko v noci vypálilo desiatky rakiet na Kyjev a ďalšie regióny na Ukrajine, pričom zasiahlo civilnú infraštruktúru a obranný priemysel krajiny v jednej z najväčších paľieb v tomto roku, keď jeho sily pokračovali v obsadzovaní ďalších území na východe krajiny.

Generál Valerij Zálužný, vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl, uviedol, že Rusko vypálilo 81 rakiet rôznych typov zo vzduchu, zeme a mora a osem útočných dronov iránskej výroby. Štyri z týchto dronov a 34 rakiet bolo zachytených, uviedol generál Zalužnyj.

A podľa poznámky prostredníctvom Goldman Sachs komentujúcej útok, ktorý zahŕňal najmenej desať regiónov, „Rusko spustilo veľkú vlnu raketových útokov na celej Ukrajine, hoci šéfovia amerických spravodajských služieb uviedli, že Rusko pravdepodobne znížilo svoje ambície na Ukrajine, aby si udržalo okupované územie“.

Ruské ministerstvo obrany vo svojom štvrtkovom vyhlásení označilo novú rozsiahlu raketovú paľbu za odvetný úder za cezhraničné sabotáže a teroristické útoky, ku ktorým došlo začiatkom tohto mesiaca v pohraničnej oblasti Brjansk.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  S americkými vlajkami kričali po Kotlebovcoch a potom im chválili guľáš. Neskôr prišlo k stretu

Rakety zasiahli až západnú časť Ľvovskej oblasti, čo je vo vojne rarita, ktorá údajne viedla k prvým civilným obetiam v oblasti po dlhom čase.

„V reakcii na teroristické akcie zorganizované kyjevským režimom 2. marca v Brjanskej oblasti ruské ozbrojené sily zasadili masívny odvetný úder,“ uviedlo ministerstvo obrany. Zároveň potvrdilo, že pri útoku použilo jednu alebo viacero hypersonických rakiet:

„Vysoko presné letecké, námorné a pozemné zbrane dlhého doletu vrátane hypersonického raketového systému Kižal zasiahli kľúčové prvky ukrajinskej vojenskej infraštruktúry, podniky vojensko-priemyselného komplexu a energetické zariadenia, ktoré ich podporujú,“ uviedlo ministerstvo. „Všetky pridelené ciele boli zasiahnuté.“

„Nepriateľ vypálil 81 rakiet v snahe opäť zastrašiť Ukrajincov a vrátil sa k svojej mizernej taktike,“ povedal neskôr ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinská armáda tvrdí, že zostrelila približne polovicu prichádzajúcich rakiet.

A starosta Kyjeva Vitalij Kličko uviedol, že 40 % obyvateľov hlavného mesta zostáva v dôsledku ruských rakiet bez kúrenia. Druhé najväčšie mesto krajiny, Charkov, je teraz bez elektriny, vody a kúrenia.

Podobné články

Putin tvrdo reaguje na Slovensko: Darovaním stíhačiek ste si úplne pokazili vzťahy s Ruskom

Putin tvrdo reaguje na Slovensko: Darovaním…

V piatok 24. marca 2023 Rusko označilo presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za nepriateľský krok a porušenie…
Na okupovanom Kryme vztýčili ukrajinskú vlajku. Odpor proti Putinovi rastie

Na okupovanom Kryme vztýčili ukrajinskú vlajku.…

Na komunikačnej veži na Kryme bola tento týždeň podľa jedného z úradníkov vztýčená ukrajinská vlajka. Podľa neho na čiernomorskom polostrove, ktorý…
Vtrhnú na letisko Sliač? Slováci toho majú dosť! Sobotu idú protestovať rovno k vojenskému letisku

Vtrhnú na letisko Sliač? Slováci toho…

Po celom Slovensku sa konajú Pochody za mier, kde ľudia žiadajú vystúpenie z NATO či neposielať zbrane na Ukrajinu. Ide už…
Veď tá vojna neskončí: Lídri EÚ sa dohodli, že pošlú Ukrajine milión delostreleckých granátov

Veď tá vojna neskončí: Lídri EÚ…

Lídri členských štátov Európskej únie sa vo štvrtok dohodli, že počas nasledujúcich 12 mesiacov pošlú na Ukrajinu milión delostreleckých nábojov, čo…
Vláda vraj robí všetko preto, aby bola vojna čo najďalej od nás a potom sa do seba pustili poslanci pred kamerami

Vláda vraj robí všetko preto, aby…

Poslanec Juraj Krúpa tvrdí, že dočasná vláda robí všetko preto, aby držala vojnový konflikt čo najďalej od Slovenska. Opozičná strana ĽSNS…
Ruský poslanec žiada vymazať Anglicko z povrchu zeme: A potom to všetko skončí

Ruský poslanec žiada vymazať Anglicko z…

Poslanec ruskej Štátnej dumy Andrej Guruljov nedávno vyzval na vymazanie Spojeného kráľovstva z povrchu zemského a tvrdil, že Británia je „hlavným…

Pridaj komentár