• 27 januára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 15minúty čítania

Zamestnanec Pfizeru na tajnej nahrávke hovorí o mutovaní vírusov. Je to len ďalší hoax?

Zamestnanec Pfizeru na tajnej nahrávke hovorí o mutovaní vírusov. Je to len ďalší hoax?

Veľmi virálne video, ktoré údajne ukazuje vysokopostaveného zamestnanca spoločnosti Pfizer, ako hovorí o experimentoch s vakcínou COVID-19, sa rozšírilo po sociálnych médiách, nazbieralo milióny pozretí a vyvolalo špekulácie, píše anglický portál Newsweek, ktorú celú správu označuje ako neoverenú.

Video, ktoré zverejnila organizácia Project Veritas, obsahuje podľa jej slov tajné zábery rozhovoru s podrobnými informáciami o projektoch mutácie COVID, ktorých cieľom je preventívne skúmať potenciálne nové kmene vírusu skôr, ako sa môžu zakoreniť prirodzenou cestou.

V nadväznosti na to mnohí používatelia sociálnych médií začali tvrdiť, že video dokazuje, že spoločnosť Pfizer tieto experimenty aktívne vykonáva.

Viaceré tvrdenia na sociálnych sieťach, zverejnené 26. januára 2023, naznačujú, že spoločnosť Pfizer v súčasnosti mutuje varianty COVID s cieľom vyrobiť vakcíny na budúci predaj.

Tieto tvrdenia vychádzajú z videa Project Veritas, ktoré bolo tiež zverejnené 26. januára 2023 a ktoré bolo len na Twitteri zobrazené viac ako 8,6 milióna krát.

Medzi nimi bol aj tweet s viac ako 61 000 zapojeniami od generálneho riaditeľa a zakladateľa Project Veritas Jamesa O’Keefa, ktorý napísal: „Riaditeľ spoločnosti Pfizer na kameru hovorí, že ‚mutujú‘ vírus COVID-19, aby zvýšili infekčnosť. NESKUTOČNÉ!“

Stojí za zmienku, že Project Veritas, ktorý sám seba označuje za „novinársky podnik“, je kontroverzná organizácia, ktorá už v minulosti vypracovala vyšetrovania, ktoré následne označili overovatelia faktov a iné médiá za nepravdivé alebo nedokázané.

V roku 2017 denník The Washington Post okrem iného informoval, že O’Keefe sa pokúsil noviny oklamať, aby uverejnili falošný príbeh o bývalom predsedovi Najvyššieho súdu v Alabame Royovi Moorovi.

V roku 2020 Project Veritas tvrdil, že zástupkyňa Ilhan Omarová (D-MN) je napojená na „schému podvodov s hlasovacími lístkami za peniaze“. Vyšetrovanie USA Today nenašlo žiadne dôkazy o takejto schéme.

V roku 2021 tiež tvrdila, že počas guvernérskych volieb v New Jersey volebný pracovník nezákonne umožnil vyplniť hlasovací lístok osobe, ktorá uviedla, že nie je občanom USA, čo podľa PolitiFact nebola pravda.

Nech už sú fakty o jej najnovšom videu akékoľvek, niektoré z tvrdení, ktorými sa inšpirovala, skresľujú samotný obsah videa.

Video zobrazuje rozhovor medzi neidentifikovaným reportérom a respondentom, ktorého Project Veritas identifikuje ako „Jordon Trishton Walker, riaditeľ spoločnosti Pfizer pre výskum a vývoj – strategické operácie a vedecké plánovanie mRNA“.

Film je rozdelený na sériu klipov, v ktorých sa zakaždým objaví ten istý respondent.

V prvej sérii klipov sa reportér pýta: „Čo robí spoločnosť Pfizer, hádam, aby optimalizovala, viete, vakcíny teraz?“

Účastník rozhovoru odpovedá: „Dnes sme mali stretnutie na túto tému. Takže je toho veľa.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Putin povedal čínskemu prezidentovi, že je za rokovania o konci vojny. USA zvláštne reagujú

Video sa potom preruší na medzisnímku s O’Keefom, než respondent pokračuje.

„Skúmame, ako, viete, ako vírus neustále mutuje? No, jedna z vecí, ktoré skúmame, je ako, prečo ho jednoducho nezmutujeme sami, aby sme sa mohli zamerať na, vytvoriť, preventívne vyvinúť nové vakcíny, že?“ povedal respondent.

Podtitul vo videu tvrdí, že respondent hovorí: „Takže to musíme urobiť.“ V tomto momente si však respondent zakrýva ústa a nie je jasné, či to povedal.

Pokračujú ďalej: „Ak to budeme robiť, hoci je tu riziko, že ako, ako si viete predstaviť, nikto nechce, aby farmaceutická spoločnosť mutovala * vírusy.

„Takže sa pýtame: „Chceme to robiť?“ Takže je to jedna z vecí, o ktorých uvažujeme, ako do budúcnosti, ako možno môžeme vytvoriť nové verzie vakcín a podobne.“

Vedúci rozhovoru sa pýta: „Takže spoločnosť Pfizer nakoniec uvažuje o mutácii COVID?“

Účastník rozhovoru odpovedá: „No, to nie je to, čo hovoríme verejnosti, nie. Preto to bolo, bola to myšlienka, ktorá prišla na stretnutí a my sme si povedali: ‚Prečo to neurobíme?

“ Bolo to tak, že to zvážime pri ďalších diskusiách. To presne, vlastne. Povedali sme si: „Počkajte chvíľu, ľuďom sa to nebude páčiť.“

O’Keefe sa objavuje opäť a objasňuje teoretickú povahu rozhovoru, keď hovorí: „Je to tak, zdá sa, že spoločnosť Pfizer interne diskutuje o možnosti zmutovať samotný vírus COVID, aby mohla prispôsobiť vakcínu na predaj verejnosti.“

Počas záznamu skrytej kamery sa potom diskutuje o podrobnostiach, ako by sa takéto experimenty mohli uskutočniť na opiciach.

O’Keefe potom uvádza ďalší klip, pred ktorým tvrdí, že respondent neskôr „opisuje tieto experimenty, akoby prebiehali a neboli len hypotetickou diskusiou“.

V tomto ďalšom klipe, ktorý sa zdá byť na inom mieste, sa reportér Project Veritas pýta: „Takže, myslím, kedy sa spoločnosť Pfizer chystá realizovať mutáciu všetkých týchto vírusov?“

Respondent odpovedá: „Neviem, závisí to od toho, ako dopadnú experimenty, pretože toto je len ako niečo, čo skúšame, nie?“

Okamžite je pridaný zostrih ďalšieho klipu, v ktorom respondent hovorí: „Mne to pripadá ako gain-of-function.“

Gain-of-function výskum je termín, ktorý vedecký časopis Nature opisuje ako: „Najneškodnejšie… mutácie, ktoré dávajú génu, RNA alebo proteínu nové schopnosti alebo expresné vzorce.“

Ako uvádza Nature, ide o horúcu tému, ktorej terminológia nie je jednotne pochopená.

Odpovedá na ňu respondent: „Neviem, je to trochu iné. Myslím si, že je to iné. Je to takto, určite to nie je gain-of-function.“

V celej tejto časti je niekoľko rýchlych úprav, čo znamená, že nie je úplne jasné, či sa rozhovor týka gain-of-function v súvislosti s výskumom COVID (hoci podľa všetkého sa zdá, že to bol zámer).

Ďalší strih sa vyskytuje na adresu respondenta: „Nemáme robiť gain-of-function s vírusmi. Boli by radšej, keby sme to nerobili, ale robíme tieto vybrané štrukturálne mutácie, aby sme sa pokúsili zistiť, či ich môžeme urobiť účinnejšími.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Veľké vyhlásenie Putina: Západ chce bojovať do posledného Ukrajinca. Nevidím ochotu jednať

„Takže v tejto oblasti prebieha výskum. Neviem, ako to bude fungovať. Radšej, aby sa nevyskytli ďalšie epidémie, pretože, Ježišu Kriste.“

Tu je možné, že „vírusy“, o ktorých sa hovorí, sú COVID (najmä preto, že sa spomínajú „epidémie“), ale nie je to isté, najmä pri úpravách.

Video sa opäť prestrihne na reportéra, ktorý sa pýta: „Takže, povedzte mi viac, čo sa vyvíja s celým, viete, procesom mutácie vírusov?“

Respondent hovorí: „No, stále na tom robia akési experimenty, ale zdá sa, že podľa toho, čo som počul, to tak trochu optimalizujú, ale idú pomaly, pretože všetci sú veľmi opatrní, ako, viete, samozrejme, nechcú to príliš urýchliť.

„Ale myslím si, že sa to tiež snažia robiť len ako prieskumnú vec, pretože samozrejme nechcete robiť reklamu, že vymýšľate budúce mutácie.“

Prinajmenšom sčasti uznaný projekt Veritas, tón rozhovoru sa točí okolo diskusie a nie okolo projektov, ktoré prebiehajú.

Dokonca aj keď O’Keefe tvrdí, že druhý súbor klipov ukazuje, že respondent hovorí o experimentoch nad rámec teoretickej diskusie, nie je jasné, o akom type experimentov hovoril respondent.

Mohol mať na mysli experimenty na opiciach alebo môže ísť o iný výskum na malých zvieracích subjektoch (napríklad muchách) alebo predbežný výskum či simulované mutácie, ktoré nezahŕňajú živé exempláre.

V každom prípade videoklip neposkytuje informácie, aby sme si mohli byť istí.

Ďalším problémom je, že nemáme k dispozícii celý nespracovaný záznam, aby sme mohli posúdiť, či sa zmenil predmet rozhovoru alebo podmienky, za ktorých sa viedol.

Newsweek požiadal Project Veritas o tento záznam a úplný prepis rozhovoru a kontaktoval spoločnosť Pfizer ohľadom účastníka rozhovoru a podrobností o všetkých opísaných alebo naznačených experimentoch.

Bez ohľadu na autentickosť videozáznamu alebo fakticitu jeho obsahu, niektoré komentáre zdieľané online v reakcii naň zavádzajúco charakterizujú to, čo ukazuje.

Nie je v ňom jasne uvedené, že v spoločnosti Pfizer prebiehajú experimenty s „mutáciami“ na živých subjektoch, a veľká časť odpovedí respondenta je v hypotetickej rovine.

Keďže film bol zverejnený nedávno, možno sa ešte objaví viac informácií. Dovtedy však špekulatívne tvrdenia, ktoré Newsweek identifikoval na sociálnych sieťach, nie sú spravodlivým odrazom toho, čo video ukazuje.

Spoločnosť Pfizer bola od vypuknutia celosvetovej epidémie COVID-19 a následného vývoja vakcíny proti tejto chorobe zo strany spoločnosti predmetom mnohých zavádzajúcich tvrdení.

Minulý rok Newsweek zistil, že príspevky v sociálnych médiách nepravdivo naznačovali, že vláda Spojeného kráľovstva zmenila svoje odporúčania pre tehotné ženy, ktoré používajú vakcínu vyvinutú spoločnosťou. Jej vakcína bola tiež falošne spájaná s tvrdeniami, že spôsobuje hepatitídu u detí.

Preto v súčasnosti hodnotíme tvrdenia, že spoločnosť Pfizer mutuje liek COVID, ako neoverené, dodáva portál Newsweek.

Podobné články

Vedci z CERN-u oznámili, že po zapnutí Veľkého hadrónového urýchľovača sa deje niečo zvláštne

Vedci z CERN-u oznámili, že po…

Najsilnejšie magnetické pole, aké bolo kedy namerané kdekoľvek vo vesmíre, nevytvorilo žiadne zistiteľné magnetické monopóly. Hoci početné výpočty možných javov, ktoré…
SLEDUJEME NAŽIVO: Asteroid preletí medzi zemou a mesiacom nebezpečne blízko. Bude viditeľný teleskopom

SLEDUJEME NAŽIVO: Asteroid preletí medzi zemou…

Agentúra Associated Press informovala, že „zabijak miest „, asteroid známy ako 2023 DZ2, prejde v sobotu medzi obežnou dráhou Zeme a Mesiaca. Asteroid,…
Je veľmi pravdepodobné, že zakážu aplikáciu TikTok

Je veľmi pravdepodobné, že zakážu aplikáciu…

Generálny riaditeľ spoločnosti TikTok Shou Chew dostal vo štvrtok zabrať, keď vystúpil pred výborom pre energetiku a obchod Snemovne reprezentantov v Kongrese v USA,…
Akcie nemeckej Deutsche Bank prudko padajú. Európania, držte si klobúky a peňaženky

Akcie nemeckej Deutsche Bank prudko padajú.…

Vrámci nedávnej bankovej krízy, ktorá sa preniesla na svetové trhy, sa ďalšia banka dostáva do problémov – tentoraz v Nemecku. Deutsche…
Putin tvrdo reaguje na Slovensko: Darovaním stíhačiek ste si úplne pokazili vzťahy s Ruskom

Putin tvrdo reaguje na Slovensko: Darovaním…

V piatok 24. marca 2023 Rusko označilo presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za nepriateľský krok a porušenie…
Na okupovanom Kryme vztýčili ukrajinskú vlajku. Odpor proti Putinovi rastie

Na okupovanom Kryme vztýčili ukrajinskú vlajku.…

Na komunikačnej veži na Kryme bola tento týždeň podľa jedného z úradníkov vztýčená ukrajinská vlajka. Podľa neho na čiernomorskom polostrove, ktorý…

Pridaj komentár