• 19 decembra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Začalo to: Bielorusko uvádza do plnej pohotovosti raketové systémy Iskander a S-400

Začalo to: Bielorusko uvádza do plnej pohotovosti raketové systémy Iskander a S-400

Bielorusko uviedlo do pohotovosti raketové systémy S-400 a Iskander, ktoré dodalo Rusko, uviedol v pondelok bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

Moskva a Minsk sa dohodli na vytvorení „jednotného obranného priestoru“. Budú preto pokračovať v spoločných cvičeniach a Rusko by malo cvičiť posádky bieloruských lietadiel upravených na používanie munície so špeciálnymi jadrovými hlavicami.

„Dohodli sme sa, že budeme aj naďalej spoločne prijímať všetky potrebné opatrenia na zaistenie bezpečnosti oboch našich krajín. Pravidelné spoločné cvičenia a ďalšie operačné a bojové výcvikové aktivity budú pokračovať,“ povedal ruský prezident Vladimir Putin.

Putin v pondelok rokoval so svojím bieloruským náprotivkom Lukašenkom v bieloruskom Minsku. Na stretnutie nečakane pricestovali aj ruský minister obrany Sergej Šojgu a minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Putin sa stretol s Lukašenkom a obáva sa, že Bielorusko bude zatiahnuté do vojny na Ukrajine. Bieloruský líder zdôrazňuje nezávislosť krajiny, zatiaľ čo ruský prezident je na svojej prvej návšteve od roku 2019.

Vladimir Putin pricestoval do Bieloruska, aby sa stretol s bieloruským lídrom Alexandrom Lukašenkom, keďže v Kyjeve rastú obavy, že Moskva tlačí svojho najbližšieho spojenca, aby sa pripojil k novej pozemnej ofenzíve proti Ukrajine.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Na Putina je zatykač a ten si pokojne vycestoval mimo Ruska: Pozrite, kde provokoval Zelenského

Pred stretnutím, ktoré bude Putinovou prvou návštevou Bieloruska od roku 2019, Lukašenko uviedol, že obaja lídri budú diskutovať o „vojensko-politickej situácii“ v regióne, ako aj o hospodárskej spolupráci.

Bieloruský silák, ktorý dohliadal na násilné potlačenie protivládnych protestov v roku 2020, zdôraznil, že „suverenita a nezávislosť“ jeho krajiny nie sú predmetom diskusie, keďže podľa pozorovateľov Putinova návšteva slúži na zatiahnutie Bieloruska do vojny na Ukrajine.

„Chcel by som zopakovať túto vlastnosť: Bielorusku nevládne nikto okrem nás,“ uviedol Lukašenko vo vyhlásení, ktoré zverejnila prezidentská tlačová služba. „Musíme vždy vychádzať z toho, že sme suverénny a nezávislý štát.“

Ukrajina bude rokovania pozorne sledovať. Minulý týždeň viacerí ukrajinskí vojenskí velitelia uviedli, že Rusko sa môže opäť pokúsiť o inváziu do krajiny zo severu.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu vyhlásil, že Ukrajina je pripravená na „všetky možné obranné scenáre“ proti Moskve a jej spojencom.

„Ochrana našich hraníc s Ruskom aj Bieloruskom je našou trvalou prioritou,“ povedal Zelenskyj po stretnutí s najvyšším ukrajinským vojenským velením. „Pripravujeme sa na všetky možné scenáre obrany.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Poliaci posielajú stíhačky Ukrajine. Západné krajiny sa boja

Lukašenko v minulosti umožnil Kremľu využívať jeho krajinu ako nástupište na vyslanie desaťtisícov ruských vojakov na Ukrajinu, pričom ruské vojenské lietadlá štartujú z bieloruských základní.

Lukašenko sa však do vojny priamo nezapojil, ani do bojov nevyslal vlastné jednotky a niekedy dokonca inváziu jemne kritizoval, keď povedal, že konflikt sa podľa neho „vlečie“.

Niekoľko hodín pred plánovanou Putinovou návštevou bieloruské ministerstvo obrany oznámilo ukončenie posledného rýchleho vojenského cvičenia, ktoré nariadil Lukašenko s cieľom preveriť „bojovú pripravenosť“ národnej armády.

„Putinova návšteva v Minsku by mohla naznačovať, že Putin sa snaží vytvoriť podmienky na … obnovenie ofenzívy proti Ukrajine – možno proti severnej Ukrajine alebo Kyjevu – v zime 2023,“ uviedol minulý týždeň vo svojej správe americký thinktank Institute for the Study of War (ISW).

„Je veľmi nepravdepodobné, že by bieloruské sily napadli Ukrajinu bez ruských úderných síl. Nie je zďaleka jasné, či by Lukašenko zapojil bieloruské sily do bojov na Ukrajine po boku ruských jednotiek,“ uvádza sa v správe ISW.

Podobné články

USA vyslali taktické bombardéry k ruským hraniciam. Ruská stíhačka okamžite štartovala

USA vyslali taktické bombardéry k ruským…

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ruská stíhačka Su-35 bola v pondelok vyslaná nad Baltské more po tom, ako dva americké strategické…
Kotleba totálne naložil Sajfovi, ktorý kŕmi dcéru červíkmi. Pozrite, čo urobil vo videu

Kotleba totálne naložil Sajfovi, ktorý kŕmi…

Šéf ĽSNS Marian Kotleba skritizoval moderátora Mateja Cifru alias Sajfu, ktorý nahral na sociálnej sieti video, ako kŕmi svoje malé dieťa…
Niečo sa deje! Akcie európskych bánk začali prudko klesať

Niečo sa deje! Akcie európskych bánk…

Akcie európskych bánk na začiatku dnešného obchodovania prudko oslabili. Bankový index STOXX 600 po začiatku obchodovania strácal približne tri percentá a…
Sajfa kŕmi svoju malú dcérku sušeným hmyzom

Sajfa kŕmi svoju malú dcérku sušeným…

Známy moderátor Matej Sajfa Cifra uverejnil na sociálnej sieti video s jeho dcérou, ako jej dáva ochutnávať sušený hmyz. Európska únia…
Tak toto je extrém! Heger nevie, čo má Naď a jeden nevie, čo vie druhý? Novinári sa chytali za hlavy

Tak toto je extrém! Heger nevie,…

Keď jeden nevie, čo hovorí druhý? Alebo ako by sme nazvali tlačovku, kde dočasný premiér Eduard Heger a dočasný minister obrany…
Kotleba sa pekne obul do Danka: Vy ste nakúpili stíhačky do Američanov! Napĺňaš ciele NATO!

Kotleba sa pekne obul do Danka:…

Šéf ĽSNS Marian Kotleba sa vo svojom facebookovom statuse tvrdo oprel do šéfa strany SNS Andreja Danka. Kotlebovi sa nepáči, že…

Pridaj komentár