• 1 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Vzlietli bombardéry TU-95. Rusi spustili masívne útoky, rakety letia aj na Kyjev

Vzlietli bombardéry TU-95. Rusi spustili masívne útoky, rakety letia aj na Kyjev

Ukrajinským mestom Pavlohrad v Dnepropetrovskej oblasti sa v pondelok do rána rozľahli mohutné výbuchy. Informáciu o výbuchoch potvrdil starosta mesta Anatolij Veršina, uviedla tlačová agentúra Unian. Zasiahnutá bola údajne bývalá továreň na výrobu rakiet. V Dnepropetrovskej oblasti bol o 21:30 miestneho času vyhlásený letecký poplach. Ruské raketové útoky odrazila v noci na dnes aj ukrajinská protivzdušná obrana v Kyjevskej oblasti. Krátko predtým bol vyhlásený letecký poplach pre celú Ukrajinu.

Podľa obyvateľov v Pavlohrade po útoku vznikli požiare a na niektorých domoch boli vyhodené okná. Ruské vzdušné sily poslali do vzduchu 17 bombardérov Tu-95. Na sieťach sa objavili zábery mohutných výbuchov. Mali trvať viac ako hodinu.

Predpokladá sa, že v Pavlohrade sa nachádza bývalý závod na výrobu balistických rakiet, z ktorých niektoré tam boli podľa nepotvrdených správ stále uskladnené spolu s palivom. Podľa dohôd sa tam mali demontovať staré sovietske rakety. Rusi vraj šíria správy, že v prípade poškodenia závodu hrozí riziko chemickej kontaminácie.

Na facebookovej stránke mesta Pavlohrad najprv vyzvali obyvateľov, aby sa zdržiavali na bezpečných miestach a „nechodili po meste“, a potom ich vyzvali, aby neverili dezinformáciám, a ubezpečili ich, že „v meste nehrozí žiadne chemické nebezpečenstvo“.

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondelok odrazila ruské raketové útoky v Kyjevskej oblasti, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na ukrajinské úrady. Krátko predtým bol pre celú Ukrajinu vyhlásený letecký poplach.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

„Túto noc nepriateľ uskutočnil ďalší hromadný letecký útok na Ukrajinu. Druhý v poradí za posledné tri dni,“ napísal šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popka. Podľa predbežných informácií bol raketový útok vedený zo strategických lietadiel Tu-95. Pohotovosť v hlavnom meste trvala približne tri hodiny.

„Rusi opäť podnikli komplexný útok – súčasne s raketami s plochou dráhou letu a bezpilotnými lietadlami. Podľa predbežných informácií boli všetky nepriateľské rakety a drony vo vzdušnom priestore Kyjeva zničené našimi silami protivzdušnej obrany,“ citovala Popka tlačová agentúra Unian.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Ukrajinské vzdušné sily dnes ráno uviedli, že počas noci zostrelili 15 z 18 ruských riadených striel CH-101/555. Ukrajinci uviedli, že útok vykonali ruské lietadlá Tu-95 a dve lietadlá Tu-160.

„(Podľa predbežných informácií) nedošlo k žiadnym civilným obetiam ani k zničeniu obytných budov či infraštruktúry,“ uviedla mestská správa.

„Protivzdušná obrana funguje!“ uviedla kyjevská administratíva v telegrame po tom, ako boli v oblasti hlásené výbuchy. „Zachovajte pokoj! Zostaňte v krytoch, kým sa neskončí letecký poplach,“ dodala. Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak v telegrame vyzval Ukrajincov, aby dbali na svoju bezpečnosť a nezverejňovali informácie o fungovaní protivzdušnej obrany.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

Pridaj komentár