• 25 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Vyrobte si doma roztok proti komárom, mravcom a kliešťom: Už ich doma neuvidíte

Vyrobte si doma roztok proti komárom, mravcom a kliešťom: Už ich doma neuvidíte

Letné počasie prináša nielen teplo, slnko a kúpanie, ale aj otravný hmyz. Obťažuje nás na prechádzkach v prírode, v záhrade pri grilovaní a dokonca nám vlieta aj do domov. A každý rok sa ich snažíme čo najefektívnejšie zbaviť.

Samozrejme, môžeme svoje domovy postriekať rôznymi chemickými repelentmi, ale chemických látok je všade okolo nás dosť. A nielen ak máte doma malé deti alebo domáce zvieratá, uprednostnite prírodné repelenty. Je ich veľa, len treba vedieť, ktorý použiť, ak vás obťažujú mravce, komáre alebo aj drobné mušky.

Bojujte proti hmyzu pomocou mäty a škorice

Nasťahovali sa vám do domu mravce? Neznášajú vôňu škorice, mäty a cesnaku. Umiestnite škoricové tyčinky alebo strúčiky cesnaku na miesta, kde je pravdepodobné, že k vám prídu. Odradí ich aj prášok do pečiva.

Dokonca ani pavúky, blchy a kliešte neznesú vôňu mäty piepornej. Vysaďte si ju do kvetináčov na oknách alebo v záhrade. Z listov môžete vyrobiť skvelé sirupy, ale môžete si nimi potrieť aj pokožku pred tým, ako vyrazíte von. Oleje z mäty alebo levandule môžete pridať aj do svojho obľúbeného telového mlieka.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Rybár prezradil trik na komáre, ktoré budú od vás utekať ako o život

Komáre odpudzuje citrón aj „B-éčko“

Komáre neznášajú vôňu citrónov, eukalyptu, nechtíka, levandule alebo pelargónie. Rastliny môžete pestovať za oknami alebo na verande a komáre sa vám zaručene vyhnú.

Bojovať proti nim môžete aj pomocou vitamínu B. Užívajte ho počas leta a vaše telo bude vylučovať pot, ktorý komáre spoľahlivo odradí. Rovnaký účinok bude mať aj pot, posilnený konzumáciou cesnaku. Ale to už by mohlo odpudzovať vašich blízkych.
Do misky s vodou v rohu miestnosti vložte tabletku gáfru. Komáre neznášajú ani jej vôňu. Budú sa vyhýbať vášmu domovu a vás nebude obťažovať nepríjemný piskľavý zvuk, keď budete zaspávať.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nevylievajte vodu zo zemiakov. Prezradíme vám jej čarovné schopnosti

Vyrobte si vlastný prírodný repelent

Do širokej sklenenej nádoby vložte niekoľko vetvičiek rozmarínu a plátky citróna a limetky. Môžete pridať aj niekoľko kvapiek esenciálnych olejov s vôňou citrusov alebo mäty piepornej.

Naplňte nádobu do ¾ vodou a umiestnite na ňu zapálenú plávajúcu sviečku, aby sa vôňa aktivovala. Získate nielen skvelého pomocníka v boji proti otravnému hmyzu, ale aj nápaditú a vkusnú dekoráciu. Tieto odpudzovače vám dobre poslúžia doma aj v záhrade.

Bojujte s vlastným sprejom

Dve škoricové tyčinky uvarte v 1/2 litri vody a nechajte vychladnúť. Potom pridajte 1 polievkovú lyžicu prostriedku na umývanie riadu a šťavu z ½ citróna. Zmes nalejte do fľaše s rozprašovačom a dobre pretrepte. Môžete ju nastriekať okolo okien a dverí, kam sa hmyz najčastejšie dostáva, a na nábytok. Nastriekajte ju aj na rastliny, aby prestali priťahovať neželaných votrelcov.

Podobné články

Máte to určite vo vrecku a veľmi to priťahuje kliešte. Môžete dostať tieto choroby

Máte to určite vo vrecku a…

Teplé zimy znamenali skutočne veľký výskyt kliešťov. Odborníci varujú ľudí, aby chránili svojich psov a seba a nepodceňovali tento problém. Radi…
Už žiadne komáre či iný hmyz u vás doma. Stačí nastriekať WD-40 na okná

Už žiadne komáre či iný hmyz…

Výrobok s názvom WD-40 je nepostrádateľným nástrojom každého správneho majstra doma. Jeho schopnosť premazať takmer čokoľvek je už dobre známa, no…
Tejto látky sa boja kliešte ako ohňa. Kúpite to v lekárni a nikdy by vás to nenapadlo

Tejto látky sa boja kliešte ako…

Ochrana proti kliešťom môže mať mnoho foriem. Niektorí sa spoliehajú na oblečenie zakrývajúce telo, iní volia parfumy, ďalší konzumujú výrobky, ktoré…
Takto zistíte, či je v sladkostiach pridaný hmyz. Dávajú ho už skoro všade

Takto zistíte, či je v sladkostiach…

O pridávaní hmyzu do potravín sa hovorí už nejaký čas. Toto riešenie, hoci je v súlade s predpismi Európskej únie, má…
Pozor Slováci! Nechoďte vôbec do lesa, hrozí vám vysoké nebezpečenstvo. Česi už vydali varovanie

Pozor Slováci! Nechoďte vôbec do lesa,…

Riziko napadnutia kliešťom v Českej republike naďalej trvá, a preto Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v pondelok výstrahu najvyššieho stupňa. Táto…
Do masla sa pridajú červy, aby sa ušetrilo. Výrobcovia sľubujú, že rozdiel nepoznáte

Do masla sa pridajú červy, aby…

Podľa mnohých odborníkov je súčasná spotreba živočíšnych produktov úplne neudržateľná. Na planéte je čoraz viac ľudí a nie je možné ich…

Pridaj komentár