Vynálezca umelej inteligencie varuje všetkých ľudí. Toto môže nastať

umela inteligencia zadarmo

Generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI, ktorá vyvinula ChatGPT, vyzval amerických zákonodarcov, aby zaviedli predpisy pre umelú inteligenciu. Sam Altman v utorok varoval, že táto technológia „by sa mohla zvrtnúť“, a prirovnal nástup programov umelej inteligencie k vynálezu tlačiarenského stroja.

Počas päťhodinového vypočutia v senátnom justičnom výbore bol vynálezca ChatGPT grilovaný na potenciálne nebezpečenstvá chatbotov s umelou inteligenciou a ich schopnosť zmeniť ľudské dejiny. Altman priznal, že jeho najväčšou obavou je, že by táto technológia mohla spôsobiť „značné škody“.

„Ak sa táto technológia pokazí, mohlo by to dopadnúť dosť zle, a my o tom chceme hovoriť,“ povedal a dodal, že OpenAI sa snaží „spolupracovať s vládou, aby sa tomu zabránilo“.

Senátori sa Altmana pýtali na konkrétne hrozby, ktoré predstavuje ChatGPT a podobné modely, pričom Josh Hawley z Missouri sa pýtal, či by táto technológia mohla potenciálne ovplyvniť voľby.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Obrovský hmyz ako mobil prišiel do Európy. Je takto ďaleko od Slovenska

„Mali by sme sa obávať modelov, ktoré dokážu predvídať názory z prieskumov a potom pomáhať organizáciám a subjektom dolaďovať stratégie na vyvolanie správania voličov?“ Hawley sa opýtal.

Altman v odpovedi uviedol, že presvedčovacie schopnosti umelej inteligencie sú jednou z jeho „najväčších oblastí znepokojenia“, a trval na tom, že je potrebné vynaložiť značné úsilie na reguláciu tejto technológie pred prezidentskými voľbami v USA v roku 2024.

Senátor Richard Blumenthal z Connecticutu upozornil na potenciálne nebezpečenstvo, ktoré AI predstavuje pre trh práce, a nazval ho „najväčšou nočnou morou“, ktorej čelí verejnosť.

Altman pripustil, že niektoré profesie budú nakoniec automatizované, ale tvrdil, že s rozvojom technológie sa vytvoria aj nové pracovné miesta.

Utorkové vypočutie bolo prvým z plánovanej série, ktorej cieľom je nájsť spôsoby regulácie programov AI, ako je ChatGPT. Od svojho vydania koncom minulého roka sa táto aplikácia stala najrýchlejšie rastúcou v histórii, keď len za dva mesiace prekročila 100 miliónov používateľov. V súvislosti s obavami, že AI by sa čoskoro mohla vymknúť spod kontroly, americkí zákonodarcovia zdôraznili, že opatrenia na jej kontrolu mali byť vypracované už dávno.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorvátsko opäť dvíha ceny. Pozrite, koľko dáte za obed, kávu či pivo

Začiatkom tohto mesiaca „krstný otec umelej inteligencie“ Geoffrey Hinton varoval, že nástup umelej inteligencie predstavuje pre ľudstvo „naliehavejšiu“ hrozbu ako zmena klímy. Aj ďalší lídri technologického priemyslu vrátane generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla Elona Muska a spoluzakladateľa spoločnosti Apple Steva Wozniaka podpísali v marci otvorený list, v ktorom varovali pred potenciálnymi dôsledkami neregulovaných pretekov v zbrojení umelou inteligenciou. Vyzvali Silicon Valley, aby zaviedlo šesťmesačnú prestávku vo vývoji tejto technológie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *