• 17 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Vynálezca umelej inteligencie varuje všetkých ľudí. Toto môže nastať

Vynálezca umelej inteligencie varuje všetkých ľudí. Toto môže nastať

Generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI, ktorá vyvinula ChatGPT, vyzval amerických zákonodarcov, aby zaviedli predpisy pre umelú inteligenciu. Sam Altman v utorok varoval, že táto technológia „by sa mohla zvrtnúť“, a prirovnal nástup programov umelej inteligencie k vynálezu tlačiarenského stroja.

Počas päťhodinového vypočutia v senátnom justičnom výbore bol vynálezca ChatGPT grilovaný na potenciálne nebezpečenstvá chatbotov s umelou inteligenciou a ich schopnosť zmeniť ľudské dejiny. Altman priznal, že jeho najväčšou obavou je, že by táto technológia mohla spôsobiť „značné škody“.

„Ak sa táto technológia pokazí, mohlo by to dopadnúť dosť zle, a my o tom chceme hovoriť,“ povedal a dodal, že OpenAI sa snaží „spolupracovať s vládou, aby sa tomu zabránilo“.

Senátori sa Altmana pýtali na konkrétne hrozby, ktoré predstavuje ChatGPT a podobné modely, pričom Josh Hawley z Missouri sa pýtal, či by táto technológia mohla potenciálne ovplyvniť voľby.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Švajčiarske hlavné mesto hlasovalo za legálny kokaín

„Mali by sme sa obávať modelov, ktoré dokážu predvídať názory z prieskumov a potom pomáhať organizáciám a subjektom dolaďovať stratégie na vyvolanie správania voličov?“ Hawley sa opýtal.

Altman v odpovedi uviedol, že presvedčovacie schopnosti umelej inteligencie sú jednou z jeho „najväčších oblastí znepokojenia“, a trval na tom, že je potrebné vynaložiť značné úsilie na reguláciu tejto technológie pred prezidentskými voľbami v USA v roku 2024.

Senátor Richard Blumenthal z Connecticutu upozornil na potenciálne nebezpečenstvo, ktoré AI predstavuje pre trh práce, a nazval ho „najväčšou nočnou morou“, ktorej čelí verejnosť.

Altman pripustil, že niektoré profesie budú nakoniec automatizované, ale tvrdil, že s rozvojom technológie sa vytvoria aj nové pracovné miesta.

Utorkové vypočutie bolo prvým z plánovanej série, ktorej cieľom je nájsť spôsoby regulácie programov AI, ako je ChatGPT. Od svojho vydania koncom minulého roka sa táto aplikácia stala najrýchlejšie rastúcou v histórii, keď len za dva mesiace prekročila 100 miliónov používateľov. V súvislosti s obavami, že AI by sa čoskoro mohla vymknúť spod kontroly, americkí zákonodarcovia zdôraznili, že opatrenia na jej kontrolu mali byť vypracované už dávno.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Začiatkom tohto mesiaca „krstný otec umelej inteligencie“ Geoffrey Hinton varoval, že nástup umelej inteligencie predstavuje pre ľudstvo „naliehavejšiu“ hrozbu ako zmena klímy. Aj ďalší lídri technologického priemyslu vrátane generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla Elona Muska a spoluzakladateľa spoločnosti Apple Steva Wozniaka podpísali v marci otvorený list, v ktorom varovali pred potenciálnymi dôsledkami neregulovaných pretekov v zbrojení umelou inteligenciou. Vyzvali Silicon Valley, aby zaviedlo šesťmesačnú prestávku vo vývoji tejto technológie.

Podobné články

Vytvorili umelú inteligenciu, ktorá nemá cenzúru a nebojí sa odpovedať na všetky otázky

Vytvorili umelú inteligenciu, ktorá nemá cenzúru…

Vývojár umelej inteligencie Arvin Bhangu vyvinul alternatívu k službe ChatGPT, ktorá sa zameriava na slobodu prejavu. Podľa Bhangua má hlavný model…
Toto je 10 možných nebezpečenstiev, ktoré hrozia od umelej inteligencie

Toto je 10 možných nebezpečenstiev, ktoré…

Umelá inteligencia (AI) dosiahla v posledných rokoch obrovský pokrok a využíva sa v čoraz väčšom počte oblastí. Hoci väčšina ľudí uznáva…
Toto sú pracovné miesta, ktoré kvôli umelej inteligencii budú miznúť a tie, ktoré budú potrebné viac

Toto sú pracovné miesta, ktoré kvôli…

Podľa prieskumu Svetového ekonomického fóra vedie umelá inteligencia v pretekoch o najrýchlejšie rastúce pracovné miesta v nasledujúcich piatich rokoch. Tu je…
Výskumníci varujú pred apokalypsou falošných správ, ktorú poháňa umelá inteligencia

Výskumníci varujú pred apokalypsou falošných správ,…

Futurológovia už dlho varujú pred „textpokalypsou“ – situáciou, keď bude web zaplavený textami generovanými umelou inteligenciou a tie sa budú používať…
Je to tu! Na Slovensku bude správy čítať umelá inteligencia, bez emócii, vytvorená počítačom

Je to tu! Na Slovensku bude…

Portál Topky.sk predstavili dnes novú moderátorku s menom Andrea, ktorá na prvý pohľad pôsobí ako skutočná osoba. Avšak, Andrea je v…
Ľudia riešia svoje depresie a úzkosti s umelou inteligenciou a tvrdia, že im veľmi pomáha

Ľudia riešia svoje depresie a úzkosti…

Po zadaní „Mám úzkosť“ do ChatGPT sa prelomový chatbot OpenAI s umelou inteligenciou takmer okamžite pustí do práce. „Je mi ľúto,…

Pridaj komentár