• 1 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Vláda chce meniť okresy a kraje na Slovensku. Ľudia sú pobúrení

Vláda chce meniť okresy a kraje na Slovensku. Ľudia sú pobúrení

Médiá nedávno informovali o plánovanej reforme Ministerstva vnútra SR, ktorá by mala zmeniť súčasné rozdelenie slovenských krajov a okresov a zredukovať súčasných 8 krajov len na 5. Slováci začali protestovať a spokojní nie sú ani predstavitelia miest. O reforme informuje portál regiony.zoznam.sk.

Tieto podrobnosti sa dostali na verejnosť napriek tomu, že reforma je vo fáze internej prípravy a v tomto volebnom období sa nemá dostať do legislatívneho procesu. Ministerstvo považuje tento únik informácií za kontraproduktívny, pretože podkopáva prácu všetkých odborníkov, ktorí na reforme pracujú.

„Reforma verejnej správy je zložitá a dôležitá téma, ktorá bola na Slovensku desaťročia zanedbávaná, a ministerstvo vnútra si uvedomuje, že tento typ reformy nie je možný bez riadnej a odbornej diskusie, preto jej príprava trvá dlhšie obdobie,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Kritika zo strany kompetentných osôb

Podľa informácií portálu Zregionu.sk plánovanú reformu ministerstva kritizuje aj predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger. „Nové plánované rozdelenie krajov a okresov nezodpovedá tomu, čo samospráva potrebuje a čo mestá a obce od okresných úradov očakávajú. Všetky zmeny musia byť postupné a končiť mapami, opačný prístup nemôže fungovať,“ povedal pre portál.

Podľa neho modernizácia prinesie úspech, najmä ak podporí rozvoj miest a obcí. Zmeny vo fungovaní verejnej správy boli súčasťou programového vyhlásenia vlády, preto predpokladá, že ide o snahu čiastočne naplniť túto časť vládneho programu. „Chaos vzniká z toho, ako sme informovaní z médií o zámeroch bez toho, aby sme ich vytvárali za našej aktívnej účasti,“ dodal.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Posypte soľ na čajovú sviečku a ostanete zaskočený, čo všetko to dokáže

Redakcia Zregionu.sk oslovila aj Úniu miest Slovenska, ktorá v súčasnosti nevie, akú úlohu budú mestá v navrhovanom usporiadaní zohrávať a do akej miery prinesie navrhovaný projekt lepšie podmienky pre ich rozvoj. „Únia miest má niekoľko zásadných výhrad a nepodporí čiastkové návrhy, ktorých realizácia výrazne ovplyvní kvalitu života obyvateľov obcí a miest. Stojíme si za tým, že predložený materiál ministerstva vnútra neobsahuje súvisiace opatrenia, ktoré by mali byť nevyhnutnou súčasťou diskusie o komunálnej a regionálnej reforme,“ uviedla hovorkyňa Únie miest Slovenska Daniela Piršelová.

Podľa nej je aktuálny návrh ministerstva len ďalším názorom na zmenu územného usporiadania, aké tu už v minulosti boli. „Navyše sme presvedčení, že takto začatá reforma verejnej správy je nesprávna. Kriticky sa staviame aj k fungovaniu novovytvorenej pracovnej skupiny pre reformu pod vedením ministerstva, pretože zásadná zmena v riadení štátu nemôže byť rezortnou záležitosťou,“ dodala.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci pracujúci cez víkend a v noci si prilepšia. Vieme o koľko im stúpne výplata

Negatívny dopad na mestá

Viac informácií poskytol primátor Nového Mesta nad Váhom František Mašlonka. Podľa nového rozdelenia by viac toto mesto nebolo okresným, čo by podľa jeho slov nemalo pozitívny vplyv, minimálne na imidž mesta. “Pokusov o „nakreslenie“ nového územnosprávneho členenia bolo niekoľko. Verím, že aj tento úlet je len téma blížiacich sa predčasných volieb. MV SR to údajne pripravuje od roku 2021, ale nikto zo samospráv (mestá, obce, ZMOS, Únia miest) nebol prizvaný. Preto verím, že ako sa táto téma v médiách objavila, zasa postupne zanikne. Minimálne do času, kým sa nebude pracovať s dátami a možným dopadom pri návrhu nového členenia,” prezradil primátor pre zRegiónu.sk. Vyjadril sa tiež primátor Prešova František Oľha.

Podľa nového návrhu by mal totiž Prešovský kraj zaniknúť. “Prešovský kraj je jeden z najľudnatejších a najchudobnejších, a preto si vyžaduje samostatný prístup z hľadiska riadenia a vyrovnávania regionálnych rozdielov. Pre mesto Prešov a pre celé východné Slovensko by takéto rozdelenie bez prerokovania a bez jasnej koncepcie mohlo priniesť zásadné problémy,” prezradil nám. K tomuto návrhu má preto vážne výhrady a nepovažuje ho za správny.

zdroj: regiony.zoznam.sk

Podobné články

V slovenských lesoch sa podarilo natočiť obrovského medveďa. Neuveríte, koľko asi váži

V slovenských lesoch sa podarilo natočiť…

Peter, známy svojou prezývkou Medvedí Lesný Duch, nedávno zaznamenal vzrušujúce okamihy v hlbokých končinách Veľkej Fatry. Jeho dvaja spoľahliví spojenci –…
Slováci pracujúci cez víkend a v noci si prilepšia. Vieme o koľko im stúpne výplata

Slováci pracujúci cez víkend a v…

Od júna tohto roku sa zamestnanci, ktorí pracujú cez víkend a v nočných hodinách, môžu tešiť na vyššie príplatky. Doteraz bola…
Slováci do Maďarska: Vláda tam nariadila povinné akcie na potraviny. Veď toto je raj!

Slováci do Maďarska: Vláda tam nariadila…

Od štvrtka 1. júna majú obchody s potravinami v Maďarsku novú povinnosť – povinné akcie na tovary. Podľa nariadenia vlády musia…
Ďalší medveď prišiel na záhrady medzi ľudí pri Bystrici: Preboha, veď tu sa hrajú malé deti a on nechce odísť!

Ďalší medveď prišiel na záhrady medzi…

Premnoženie medveďov na Slovensku prináša so sebou narastajúce obavy a nebezpečenstvo pre obyvateľov. Divoké zvieratá stratili svoju plachosť a stále viac…
Česi majú potraviny, kde nakúpia lacnejšie ako v Kauflande či Bille. Mesačne ušetria aj 300€

Česi majú potraviny, kde nakúpia lacnejšie…

Nedávno sme sa dozvedeli, že miestne reťazce supermarketov nezneužívajú svoju trhovú silu. Ľudia, ktorí skutočne chodia nakupovať, sa však nad takýmto…
Majestátna medvedica zastavila pred Slovákom a žmurkla na neho. Tieto zábery chytajú za srdce

Majestátna medvedica zastavila pred Slovákom a…

Slovensko je krajinou, ktorá sa môže pochváliť nádhernou prírodou a bohatou divokou zverou. Pre niektorých jedincov je táto krása viac než…

Pridaj komentár