- 26 mája, 2023
- Zatiaľ bez komentára
- 3minúty čítania
Vieme, čo dať cesnaku, aby vám hojne rástol v záhrade

S príchodom jari sa perie zimného cesnaku vykloní na slnko a intenzívne sa natiahne nahor. Cesnak však nepestujeme pre zelenú časť, ale pre pekné hlavičky. Čo sa dá urobiť, aby rástli? Bez prikrmovania to nepôjde.
Vlastnosti pestovania cesnaku
Najskôr aktívne rastie nadzemná časť. Až keď vytvorí 8 až 10 listov, začne rásť podzemná časť. Čím viac je vyvinutá vrchná časť, tým väčšia bude cibuľka.
Záver je zrejmý. Začiatkom jari, hneď ako sa objavia perá, by sa mal cesnak prikrmovať dusíkom. Iba vtedy bude perie aktívne rásť a nebude predčasne žltnúť a vysychať.
Mnohí záhradníci sa sťažujú na žltnutie. Dokonca aj tí, ktorí na jeseň pridali do pôdy kompost alebo hnoj. Tie však uvoľňujú dusík postupne a nemusí ho byť dostatok. Bez prikrmovania sa to nedá obísť.
Aké hnojivo si vybrať
Osvedčenou a optimálnou možnosťou je dusičnan amónny alebo močovina.
Štandardný recept: 20 g dusičnanu amónneho na vedro vody. To sú približne 2 polievkové lyžice. Najprv zalejte záhon vodou. A potom nalejte zriedené hnojivo zo zavlažovacej kanvy. Dusičnan môžete rozotrieť aj na pôdu.
Druhou možnosťou je použiť ako hnojivo močovinu. Možno ju rozsypať priamo na záhon v množstve: 1 polievková lyžica hnojiva na meter štvorcový.
Keď má cesnak 8 až 10 perí, bude potrebovať fosfor a draslík. Dusík už nie je potrebný. Hnojenie dusíkom v tomto období spôsobí, že cesnak sa bude zle skladovať.
V tomto čase použijeme síran horečnatý a draslík. Na 10 litrov vody použijeme 1 polievkovú lyžicu každej zložky. A potom záhon zalejeme.
Počas rastu cesnaku je tiež dôležité pravidelne prihnojovať drevným popolom.