• 26 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Vieme, čo dať cesnaku, aby vám hojne rástol v záhrade

Vieme, čo dať cesnaku, aby vám hojne rástol v záhrade

S príchodom jari sa perie zimného cesnaku vykloní na slnko a intenzívne sa natiahne nahor. Cesnak však nepestujeme pre zelenú časť, ale pre pekné hlavičky. Čo sa dá urobiť, aby rástli? Bez prikrmovania to nepôjde.

Vlastnosti pestovania cesnaku

Najskôr aktívne rastie nadzemná časť. Až keď vytvorí 8 až 10 listov, začne rásť podzemná časť. Čím viac je vyvinutá vrchná časť, tým väčšia bude cibuľka.

Záver je zrejmý. Začiatkom jari, hneď ako sa objavia perá, by sa mal cesnak prikrmovať dusíkom. Iba vtedy bude perie aktívne rásť a nebude predčasne žltnúť a vysychať.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Tejto látky sa boja kliešte ako ohňa. Kúpite to v lekárni a nikdy by vás to nenapadlo

Mnohí záhradníci sa sťažujú na žltnutie. Dokonca aj tí, ktorí na jeseň pridali do pôdy kompost alebo hnoj. Tie však uvoľňujú dusík postupne a nemusí ho byť dostatok. Bez prikrmovania sa to nedá obísť.

Aké hnojivo si vybrať

Osvedčenou a optimálnou možnosťou je dusičnan amónny alebo močovina.

Štandardný recept: 20 g dusičnanu amónneho na vedro vody. To sú približne 2 polievkové lyžice. Najprv zalejte záhon vodou. A potom nalejte zriedené hnojivo zo zavlažovacej kanvy. Dusičnan môžete rozotrieť aj na pôdu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ako kŕmiť papriky po výsadbe do zeme, aby rýchlo rástli a prinášali bohatú úrodu

Druhou možnosťou je použiť ako hnojivo močovinu. Možno ju rozsypať priamo na záhon v množstve: 1 polievková lyžica hnojiva na meter štvorcový.

Keď má cesnak 8 až 10 perí, bude potrebovať fosfor a draslík. Dusík už nie je potrebný. Hnojenie dusíkom v tomto období spôsobí, že cesnak sa bude zle skladovať.

V tomto čase použijeme síran horečnatý a draslík. Na 10 litrov vody použijeme 1 polievkovú lyžicu každej zložky. A potom záhon zalejeme.

Počas rastu cesnaku je tiež dôležité pravidelne prihnojovať drevným popolom.

Podobné články

Vyhadzujete banánové šupky? Už to nikdy neurobíte, ak chcete mať kvalitné hnojivo

Vyhadzujete banánové šupky? Už to nikdy…

Ak milujete rastliny a máte ich veľa, je spravodlivé, aby ste vedeli, aké najlepšie hnojivo môžete použiť. Nemusíte ho kupovať, pretože…
Dokonalý ničiteľ buriny. Nestojí nič a plodiny rastú ako divé

Dokonalý ničiteľ buriny. Nestojí nič a…

Náročná burina s dlhými koreňmi, ktorej sa dá vyhnúť bez rukavíc a nohavíc. Neprehliadnite žihľavu. Je to silná bylina s všestranným…
Prečo skúsení záhradníci nikdy nevyhadzujú starý chlieb

Prečo skúsení záhradníci nikdy nevyhadzujú starý…

Záhradníci vždy vedia, ako čo najlepšie využiť dostupné produkty, aby nič neprišlo nazmar a dokonca prinieslo ďalší úžitok. Použitie starého chleba…

Pridaj komentár