• 18 februára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Veľvyslanec USA dorazil so svojom manželom do Maďarska hovoriť o ruskej agresii

Veľvyslanec USA dorazil so svojom manželom do Maďarska hovoriť o ruskej agresii
Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!

David Pressman, veľvyslanec USA v Budapešti, sa ocitol na nepriateľskom území. Zarážajúce je, že Maďarsko je členom Severoatlantickej aliancie a spojencom USA, napísal americký denník The New York Times.

Vláda premiéra Viktora Orbána a provládne maďarské médiá na nového veľvyslanca často nevybieravo útočia. Pressman upútal ich pozornosť ešte pred svojím príchodom do Budapešti, keď maďarské konzervatívne médiá neuviedli, že do Maďarska príde so svojím manželom a dvoma adoptovanými deťmi.

Provládna internetová stránka Pesti Srácok označila nomináciu Pressmana, ktorý je otvorený homosexuál, za „očividnú provokáciu“. Moderátor provládnej maďarskej televízie Hír TV nazval Pressmana hanlivo „pani veľvyslankyňa“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čínsky genetický experiment môže viesť k armáde supervojakov odolných voči radiácii

Viac ako osobné útoky však Pressmana znepokojuje protiamerická kampaň a prokremeľská propaganda v provládnych médiách. Veľvyslanec uviedol, že v kontaktoch s Maďarmi zisťuje, že nevidí svoju budúcnosť v spojenectve s Ruskom alebo Čínou.

V rozhovore pre Politico Pressman poznamenal, že maďarskí predstavitelia v súvislosti s konfliktom na Ukrajine často hovoria o mieri, ale naďalej vyjadrujú názory, ktoré podporuje ruský prezident Vladimir Putin.

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó veľvyslancovi okamžite odkázal, že sa mieša do vnútorných záležitostí Maďarska. „Je úplne nepodstatné, čo si veľvyslanec myslí o vnútropolitických otázkach Maďarska, pretože to nie je jeho vec. Maďarsko je suverénna krajina, neprijímame guvernérov a guvernérky, ktorí sú k nám vyslaní, aby nám hovorili, ako máme žiť vo vlastnej krajine. Tieto časy sa skončili,“ povedal Szijjártó pre televíziu ATV.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čierna diera v galaxii rotuje a teraz smeruje k Zemi

Pressman na tieto slová reagoval tweetom, že snahu Ruska jednostranne prekresliť hranice Európy nemožno považovať za vnútropolitický vývoj v Maďarsku.

Položil tiež otázku, ako ochrana ruských oligarchov pred sankciami EÚ obhajuje záujmy Maďarska. Budapešť sa totiž vyslovila za vyradenie niektorých ruských oligarchov zo sankčného zoznamu.

„Máme problém, keď vidíme niečo, čo sa javí prinajmenšom ako koordinovaná snaha vysokých maďarských vládnych predstaviteľov a vládou kontrolovanej tlače pokúsiť sa zdiskreditovať amerického veľvyslanca,“ reagoval na konflikt Ned Price, hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí.

Podobné články

Ukrajina zúri! Rusko preberá predsedníctvo Bezpečnostnej rady OSN, toto odkazujú svetu

Ukrajina zúri! Rusko preberá predsedníctvo Bezpečnostnej…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Prevzatie rotujúceho predsedníctva Bezpečnostnej rady OSN Ruskom je symbolickou ranou pre…
Francúzsko je na nohách, bez záujmu svetových médií

Francúzsko je na nohách, bez záujmu…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Hnev na dôchodkové reformy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa nezmiernil ani…
Čínsky genetický experiment môže viesť k armáde supervojakov odolných voči radiácii

Čínsky genetický experiment môže viesť k…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Správy z Číny naďalej potvrdzujú, že tamojší vedci sa stále snažia…
Americký generál povedal, do ktorého roku sa nepodarí Rusov poraziť

Americký generál povedal, do ktorého roku…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Podľa najvyššie postaveného amerického generála je nepravdepodobné, že Ukrajina získa späť…
Neuveríte, čo urobil Heger so Zelenským. Toto keď Putin uvidí

Neuveríte, čo urobil Heger so Zelenským.…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Dočasný premiér Eduard Heger bol na návšteve Ukrajiny, kde sa stretol…
„Morálne a finančne vyčerpané“ – Slovensko už nemá kapacity na pomoc Ukrajine

„Morálne a finančne vyčerpané“ – Slovensko…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Podpora Ukrajiny na Slovensku je „morálne a finančne vyčerpaná“, uviedla slovenská prezidentka Zuzana…

Pridaj komentár