• 25 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Vedci z CERN-u oznámili, že po zapnutí Veľkého hadrónového urýchľovača sa deje niečo zvláštne

Vedci z CERN-u oznámili, že po zapnutí Veľkého hadrónového urýchľovača sa deje niečo zvláštne

Najsilnejšie magnetické pole, aké bolo kedy namerané kdekoľvek vo vesmíre, nevytvorilo žiadne zistiteľné magnetické monopóly.

Hoci početné výpočty možných javov, ktoré presahujú štandardný model časticovej fyziky, predpovedajú existenciu týchto hypotetických častíc, viac ako storočie skúmania neprinieslo žiadne dôkazy o tom, že tieto častice skutočne existujú.

Každý typ magnetu, ktorý poznáme, má aspoň dva póly, zvyčajne označované ako severný a južný pól, a tieto póly majú opačné magnetické náboje.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Elon Musk získal späť titul najbohatšieho človeka na svete - Bloomberg

Na druhej strane existujú modely vesmíru, ktoré predpokladajú existenciu magnetických monopólov, čo sú častice, ktoré majú iba severný alebo južný pól.

Napríklad prítomnosť magnetických monopólov by vysvetľovala, prečo je elektrický náboj kvantovaný, čo znamená, že sa vyskytuje v balíkoch minimálnej veľkosti.

Vedci strávili väčšiu časť minulého storočia hľadaním magnetických monopólov, ale zatiaľ sa ich nepodarilo objaviť vo vesmíre ani v zrážkach častíc, ktoré sa odohrávajú v urýchľovačoch častíc.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Egypt zasiahla masívna piesočná búrka. Všetko skolabovalo, toto ste nikdy nevideli

Keď však vedci v CERN-e hľadali tieto monopóly, ich experimenty priniesli úplne nečakaný výsledok, ktorý šokoval vedcov na celom svete.

Podobné články

Švajčiarske hlavné mesto hlasovalo za legálny kokaín

Švajčiarske hlavné mesto hlasovalo za legálny…

Mestská rada švajčiarskeho hlavného mesta Bern vo štvrtok odhlasovala rozšírenie skúšobného predaja marihuany na kokaín. Droga však nebude bez súhlasu federálnej…
Ukrajinci vo Švajčiarsku, ktorí poberajú dávky, musia predať svoje autá, hovorí nový zákon

Ukrajinci vo Švajčiarsku, ktorí poberajú dávky,…

Rok po vypuknutí vojny musia utečenci z Ukrajiny žijúci zo sociálnych dávok predávať svoje autá. Taký je nový zákon vo Švajčiarsku.…
Švajčiarsko radšej zničí vlastné zbrane, než by ich odovzdalo Ukrajine

Švajčiarsko radšej zničí vlastné zbrane, než…

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku, aby poslalo zbrane Ukrajine, Švajčiarsko radšej ničí vyradené systémy protivzdušnej obrany, než aby ich odovzdalo Kyjevu. Táto…

Pridaj komentár