• 24 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Veď tá vojna neskončí: Lídri EÚ sa dohodli, že pošlú Ukrajine milión delostreleckých granátov

Veď tá vojna neskončí: Lídri EÚ sa dohodli, že pošlú Ukrajine milión delostreleckých granátov

Lídri členských štátov Európskej únie sa vo štvrtok dohodli, že počas nasledujúcich 12 mesiacov pošlú na Ukrajinu milión delostreleckých nábojov, čo bude daňových poplatníkov stáť 2 miliardy eur. Dohoda zahŕňa aj štandardnú puškovú muníciu a dodávky rakiet na Ukrajinu rovnako.

„Vzhľadom na bezpečnostné a obranné záujmy všetkých členských štátov Európska rada víta dohodu o dodávkach pozemnej a delostreleckej munície na Ukrajinu a na požiadanie aj rakiet,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení vydanom po zasadnutí.

Tento týždeň v pondelok ministri obrany a zahraničných vecí EÚ schválili dodávku delostreleckých nábojov na Ukrajinu, ale teraz, keď s ňou súhlasili členské štáty EÚ, sa plán môže uskutočniť.

V záverečnom vyhlásení prijatom v prvý pracovný deň dvojdňového samitu EÚ po rozprave o vojne na Ukrajine hlavy štátov a vlád EÚ uviedli, že EÚ a jej členské štáty zintenzívnia svoje úsilie o uspokojenie naliehavých vojenských a obranných potrieb Ukrajiny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

„Európska únia stojí pevne a plne za Ukrajinou a bude jej naďalej poskytovať silnú politickú, hospodársku, vojenskú, finančnú a humanitárnu podporu, kým to bude potrebné,“ uvádza sa vo vyhlásení účastníkov samitu EÚ.

Zdôraznili, že EÚ je naďalej odhodlaná zachovať a zvýšiť tlak na Rusko, a to aj prostredníctvom prípadných ďalších reštriktívnych opatrení, a bude naďalej spolupracovať s partnermi na vytvorení stropu pre ceny ropy. Európska rada zdôraznila, že je dôležité zintenzívniť úsilie na zabezpečenie účinného vykonávania sankcií na európskej a vnútroštátnej úrovni. Potvrdila tiež svoj záväzok predchádzať možnému obchádzaniu sankcií zo strany krajín mimo EÚ a bojovať proti nemu.

Vedúci predstavitelia členských štátov opätovne potvrdili svoju podporu mierovej formulke ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a pokračovali v spolupráci s Ukrajinou na 10-bodovom mierovom pláne.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Vyjadrili odhodlanie zabezpečiť plnú zodpovednosť za vojnové zločiny a všetky ostatné zločiny spáchané v rámci vojny Ruska proti Ukrajine. V tejto súvislosti uvítali dohodu o Medzinárodnom centre pre stíhanie zločinov medzinárodnej agresie (ICPA) so sídlom v Haagu, ktoré bolo zriadené začiatkom marca, a zdôraznili svoju podporu príslušným vyšetrovaniam prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC).

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že Rusko by malo okamžite zabezpečiť bezpečný návrat Ukrajincov, najmä detí, ktorí boli násilne premiestnení alebo deportovaní do Ruska. Európska rada v tejto súvislosti berie na vedomie zatykače vydané Medzinárodným trestným súdom na ruského prezidenta a ruského komisára pre práva detí.

Ruská vláda poprela, že by deti boli „unesené“, a uviedla, že boli zachránené z oblastí Ukrajiny, kde sa bojovalo, a že ak sa prihlási niektorý z ukrajinských rodičov, dieťa mu vrátia.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

Pridaj komentár