• 23 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

V Rusku horí továreň na výrobu špičkovej vojenskej techniky

V Rusku horí továreň na výrobu špičkovej vojenskej techniky

Podľa správ štátnych médií vypukol na území ruskej továrne, ktorá vyrába vybavenie pre ruskú armádu, požiar.

Z horiacej budovy bolo zachránených sedem ľudí a hasiči stále pátrajú po zdroji požiaru v Jaroslavskom motorovom závode v ruskom meste Jaroslavľ, ktorý sa na svojej webovej stránke označuje za jeden z najväčších ruských podnikov vyrábajúcich viacúčelové dieselové motory, spojky, prevodovky a náhradné diely.

Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie, ktoré citovala štátna tlačová agentúra TASS, uviedlo, že hasičské jednotky boli na požiar upozornené o 13.30 miestneho času. Na fotografiách, ktoré kolujú na sociálnych sieťach, je vidieť k oblohe stúpajúce kúdoly hustého čierneho dymu.

Podľa správ miestnych médií došlo pred požiarom k výbuchu.

„Sedem ľudí z horiacej budovy zachránili hasiči, ďalších 218 evakuovala správa zariadenia. Požiar je v súčasnosti lokalizovaný,“ uviedlo ministerstvo.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Jaroslavský automobilový závod na svojej webovej stránke uvádza, že viac ako 300 modelov vozidiel a špeciálnych výrobkov v Rusku a Bielorusku je vybavených motormi, ktoré vyrába.

Ruský bloger a analytik Anatolij Nesmijan na svojom kanáli Telegram uviedol, že v továrni „horí niečo celkom vážne“, ale nespresnil, čo by to mohlo byť. Nesmiyan opísal továreň ako jedného z najväčších výrobcov motorov a prevodoviek pre zariadenia patriace ruskej armáde vrátane motorov pre odpaľovacie zariadenia jadrových rakiet Topol-M.

Podľa washingtonského Centra pre strategické a medzinárodné štúdie je Topol-M ruská medzikontinentálna balistická strela na pevné palivo s doletom 11 000 kilometrov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

Tento incident je posledným zo série záhadných požiarov v Rusku od 24. februára 2022, keď prezident Vladimir Putin vtrhol na Ukrajinu.

V pondelok sa ruské protiputinovské partizánske hnutie Čierny most prihlásilo k zodpovednosti za minulotýždňový požiar budovy využívanej ruskou Federálnou bezpečnostnou službou (FSB) v južnom meste Rostov na Done pri hraniciach s Ukrajinou.

Čierny most, jedno z viacerých partizánskych hnutí v Rusku, v príspevku na Telegrame o výbuchu a požiari zo 16. marca nazvalo FSB „baštou pokrytectva, násilia a nespravodlivosti“.

Požiar v Jaroslavskom motorovom závode bude pravdepodobne ranou pre Putina, ktorý sa snaží tento rok zvýšiť výrobu rakiet. Ruské ministerstvo obrany v utorok vo vyhlásení uviedlo, že minister obrany Sergej Šojgu nariadil zdvojnásobenie výroby presne navádzaných zbraní.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…

Pridaj komentár