• 13 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

V Kolumbii zadržali obrovskú ponorku plnú kokaínu

V Kolumbii zadržali obrovskú ponorku plnú kokaínu

Kolumbijské námorníctvo zadržalo najväčšiu ponorku s kokaínom vyrobenú kartelom v histórii a zhabalo 102 balíkov lukratívneho nákladu. Nelegálne plavidlo bolo dlhé ako niektoré vojenské ponorky.

Operáciu oznámilo námorníctvo krajiny v piatok. Vo vyhlásení námorníctvo uviedlo, že jeho lode zachytili ponorku na radare v Tichom oceáne a privolali lietadlá kolumbijských vzdušných síl, aby sledovali jej postup.

Napriek nepriaznivému počasiu sa jednotke námornej pechoty podarilo plavidlo zadržať a zatknúť tri osoby na palube. Podľa námorníctva zatknutie zachránilo posádke život, keďže ponorka sa začala potápať v dôsledku netesnosti v oblasti motora.

Mariňáci našli 102 balíkov kokaínu s hmotnosťou niečo vyše troch ton. Po niekoľkých pokusoch potopiacu sa ponorku znovu vyplávali, aby nenarušili lodnú dopravu v oblasti.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mladého Rusa roztrhal v Egypte žralok. Ľudia kričali a všetko natáčali

Samotná ponorka bola dlhá 30 metrov a široká tri metre, čo z nej robí najväčšiu narkoponorku zadržanú od objavenia prvého takéhoto zariadenia v roku 1993. Tieto plavidlá, ktoré navrhli a postavili drogové kartely, sú technicky poloponorky, keďže sa pohybujú tesne pod vodnou hladinou, aby sa vyhli odhaleniu.

Rozmery ponorky sú porovnateľné s rozmermi iránskej útočnej ponorky triedy Ghadir.

Za posledné tri desaťročia kolumbijské námorníctvo zachytilo v Tichom a Atlantickom oceáne celkovo 228 ponoriek pre narkotikárov. V tomto roku boli zatiaľ zadržané štyri.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Trojtonový náklad z ponorky nie je ani zďaleka najväčším jednorazovým záťahom kolumbijských úradov v súvislosti s kokaínom. V roku 2017 policajti pri zásahu na farme neďaleko mesta Medellín zhabali 13,4 tony tejto drogy, čo je množstvo, ktorému sa za šesť rokov nepodarilo vyrovnať. Najväčší záber v histórii USA sa uskutočnil v roku 2019, keď sa na palube nákladnej lode pri zálive Delaware našlo takmer 20 ton kokaínu – v hodnote viac ako miliardy dolárov.

Podobné články

Nová posila PS-ka Spišiak hovorí o legalizovaní všetkých drog: Vyfúkneme biznis dílerom!

Nová posila PS-ka Spišiak hovorí o…

Do neoliberálnej strany Progresívne Slovensko vstupuje nová posila, ktorou je bývalý policajný prezident a dnes poradca ministra vnútra Romana Mikulca, Jaroslav…

Pridaj komentár