• 22 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

V Británii vyskočila inflácia poriadne vysoko. Obchody nemali zeleninu alebo predávali na prídel

V Británii vyskočila inflácia poriadne vysoko. Obchody nemali zeleninu alebo predávali na prídel

Ekonomika Spojeného kráľovstva utrpela v stredu komplikáciu, keď bolo oznámené, že inflácia vzrástla na 10,4 %, čím sa zrušil postupný mesačný pokles, ktorý krajina zaznamenala od vlaňajšieho októbra, keď dosiahla 41-ročné maximum.

Index spotrebiteľských cien (CPI) sa v januári zvýšil o 0,3 percentuálneho bodu, pričom Národný štatistický úrad tento nárast pripísal „rastu cien v reštauráciách a hoteloch, potravín a nealkoholických nápojov a odevov a obuvi“.

Ceny v britských reštauráciách a kaviarňach sa vo februári medziročne zvýšili o 11,4 %, pričom v januári to bolo 9,4 %, pričom najviac sa zvýšili ceny alkoholu.

Inflácia potravín a nealkoholických nápojov je však tiež dôvodom na obavy, keďže ceny vo februári medziročne vzrástli o 18,2 % oproti 16,8 % v januári, čo je podľa ONS „najvyšší medziročný nárast za posledných 45 rokov“, teda od augusta 1977.

Nedostatok zeleniny minulý mesiac, ktorý viedol k tomu, že niektoré britské supermarkety zaviedli prídely na šalát, paradajky a uhorky, tiež zvýšil ceny, ako aj náklady na oblečenie, najmä pre ženy a deti.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  WHO vyzýva na prípravu na ďalšiu globálnu zdravotnú krízu

Neočakávané zvýšenie bolo oznámené pred štvrtkovým oznámením Bank of England o možnom zvýšení úrokových sadzieb. Tento údaj prevyšuje prognózu Bank of England aj prognózy ekonómov zo City, ktorí predpokladali, že februárová miera inflácie prvýkrát od augusta minulého roka klesne na jednocifernú úroveň 9,9 %.

Táto správa je zle načasovaná pre konzervatívneho premiéra Richarda Sunaka, ktorý len niekoľko hodín po zverejnení najnovších údajov ONS povedal v Dolnej snemovni: „Pokračujeme ďalej. Infláciu znižujeme na polovicu.“ Toto vyhlásenie sa v opozičných kuloároch stretlo s veľkým posmechom.

Kanclér Jeremy Hunt v utorok vo Výbore pre hospodárske záležitosti Snemovne lordov povedal, že o inflácii „pravidelne“ diskutuje s guvernérom Bank of England Andrewom Baileym, a naďalej trvá na tom, že vládna politika v najbližších mesiacoch krízu životných nákladov zmierni.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

„(Inflácia) je v súčasnosti viac ako 10 %, čo je nebezpečne veľa, a musíme urobiť všetko pre to, aby sme sa naďalej sústredili na jej zníženie,“ povedal Hunt výboru.

„Preto som (Andrewovi Baileymu) vždy hovoril len toľko: „Prosím, urobte to, čo považujete za potrebné, pretože ste na to podľa zákona o Bank of England povinný.“

Ekonómovia budú dúfať, že tento nárast je anomáliou, keďže mnohí predpovedajú, že inflácia čoskoro klesne na úroveň 2 %, čo je prognóza, ktorú minulý mesiac zverejnil profesor Huw Dixon z Národného inštitútu pre ekonomický a sociálny výskum.

Británia si zatiaľ udržiava najvyššiu úroveň inflácie spomedzi najbohatších krajín sveta, ktorá je o niečo vyššia ako 9,8 % v Taliansku a 9,3 % v Nemecku a výrazne vyššia ako 6,4 % v USA a 4,2 % v Japonsku. Zostáva tiež vyššia ako 8,5 % vykázaných v eurozóne vo februári, čo je pokles z 8,4 % v januári.

Podobné články

V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v…
Americké banky zaznamenali najväčší odlev kapitálu za posledných 40 rokov

Americké banky zaznamenali najväčší odlev kapitálu…

Ako v stredu informovala Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC), v prvom štvrťroku tohto roka banky v USA zaznamenali rekordný pokles…
Bankrot USA je možný tento piatok, majú posledných 60 miliárd dolárov

Bankrot USA je možný tento piatok,…

Svetový finančný trh vykazoval zmiešané signály v súvislosti s blížiacim sa termínom stanovenia stropu dlhu USA. Indexy na Wall Street v…
USA hrozí platobná neschopnosť: Je šanca, že nedokážu zaplatiť dlhy

USA hrozí platobná neschopnosť: Je šanca,…

Americká ministerka financií Janet Yellenová v nedeľu v rozhovore pre televíznu stanicu NBC v relácii Meet the Press varovala, že šance…
Amerike hrozí platobná neschopnosť. Čakáme obrovskú krízu?

Amerike hrozí platobná neschopnosť. Čakáme obrovskú…

Hrozba platobnej neschopnosti stále visí nad Spojenými štátmi, a to už od začiatku júna. Ani najnovšie rokovania v Bielom dome neprebehli…
Masaker v Británii! Ceny potravín vyleteli na takéto sumy

Masaker v Británii! Ceny potravín vyleteli…

Podľa najnovších zistení spotrebiteľského prieskumu Which? sa ceny potravín v Británii naďalej zvyšujú, pričom ceny niektorých mäsových výrobkov, jogurtov a zeleniny…

Pridaj komentár