• 19 februára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

USA varujú, že Čína hodlá dodať brutálne zbrane Rusom na Ukrajine

USA varujú, že Čína hodlá dodať brutálne zbrane Rusom na Ukrajine

Antony Blinken to vyhlásil, keď sa prvýkrát od drámy so špionážnym balónom stretol s najvyšším čínskym predstaviteľom, informuje Financial Times

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že USA sú “veľmi znepokojené”, že Čína zvažuje dodávky zbraní a munície Rusku na Ukrajinu.

Blinken uviedol, že počas sobotňajšieho stretnutia na okraj Mníchovskej bezpečnostnej konferencie povedal Wang Yiovi, najvyššiemu predstaviteľovi Číny pre zahraničnú politiku, že takáto podpora by mala “vážne dôsledky” pre vzťahy USA s Pekingom.

“To, čo sme videli v uplynulých rokoch, je samozrejme určitá politická a rétorická podpora – nesmrtiaca podpora. Sme však veľmi znepokojení tým, že Čína uvažuje o poskytovaní smrtiacej podpory Rusku pri jeho agresii proti Ukrajine,” povedal Blinken pre NBC News.

“Jasne som povedal, že by to malo vážne dôsledky aj v našich vzťahoch, o čom sa prezident Biden niekoľkokrát podelil priamo s prezidentom Si.”

Blinken bližšie nešpecifikoval spravodajské informácie, na ktorých sa zakladajú obavy USA, ale pre NBC povedal: “Niektoré ďalšie informácie, o ktoré sa dnes delíme a ktoré budú podľa mňa čoskoro zverejnené . . naznačujú, že dôrazne zvažujú poskytnutie smrtiacej pomoci Rusku.”

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Americký ekonóm: Kolaps Silicon Valley Bank je len špičkou ľadovca. Nemôžte si požičiavať donekonečna

Stretnutie Blinkena a Wanga v Mníchove bolo prvou osobnou interakciou medzi najvyššími predstaviteľmi Washingtonu a Pekingu, odkedy USA tento mesiac zostrelili podozrivý čínsky špionážny balón, ktorý sa vznášal nad Severnou Amerikou.

“Veľmi jasne som mu povedal, že vyslanie pozorovacieho balóna Čínou nad Spojené štáty v rozpore s našou suverenitou, v rozpore s medzinárodným právom, je neprijateľné a nesmie sa už nikdy opakovať,” povedal Blinken pre CBS News.

“Dá sa povedať, že sa neospravedlnil.”

Čínsky program pozorovacích balónov vo veľkých výškach narušil vzdušný priestor viac ako 40 krajín na piatich kontinentoch, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

USA majú podozrenie, že balón, ktorý strávil týždeň letom nad USA a Kanadou, bol použitý na sledovanie – čo Peking poprel.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  USA kašlú na Ukrajinu a stíhačky im nepošlú. O Slovensku však píšu, že sme lojálnejší

Blinken dodal, že USA “nehľadajú novú studenú vojnu”, uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí vo vyhlásení po stretnutí.

Predtým počas dňa Wang využil svoj prejav na mníchovskej konferencii, na ktorej sa zúčastnili najvyšší predstavitelia z celého sveta, na kritiku Washingtonu za podľa neho “hysterické a absurdné” rozhodnutie USA zostreliť balón.

Po celej zemeguli je veľa balónov z mnohých krajín. Chcete zostreliť každý z nich?” povedal. “Neukázalo sa, že USA sú silné. Naopak, ukázalo to pravý opak. Vyzývame USA, aby nerobili takéto absurdné veci s cieľom odvrátiť pozornosť od svojich domácich problémov.”

Západní predstavitelia sa teraz domnievajú, že balón sa mohol odchýliť od plánovaného kurzu.

Biden tento týždeň uviedol, že jeho cieľom je hovoriť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, aby “prišiel incidentu na koreň”, pričom nešpecifikoval kedy.

Podobné články

Kotleba totálne naložil Sajfovi, ktorý kŕmi dcéru červíkmi. Pozrite, čo urobil vo videu

Kotleba totálne naložil Sajfovi, ktorý kŕmi…

Šéf ĽSNS Marian Kotleba skritizoval moderátora Mateja Cifru alias Sajfu, ktorý nahral na sociálnej sieti video, ako kŕmi svoje malé dieťa…
Niečo sa deje! Akcie európskych bánk začali prudko klesať

Niečo sa deje! Akcie európskych bánk…

Akcie európskych bánk na začiatku dnešného obchodovania prudko oslabili. Bankový index STOXX 600 po začiatku obchodovania strácal približne tri percentá a…
Sajfa kŕmi svoju malú dcérku sušeným hmyzom

Sajfa kŕmi svoju malú dcérku sušeným…

Známy moderátor Matej Sajfa Cifra uverejnil na sociálnej sieti video s jeho dcérou, ako jej dáva ochutnávať sušený hmyz. Európska únia…
Tak toto je extrém! Heger nevie, čo má Naď a jeden nevie, čo vie druhý? Novinári sa chytali za hlavy

Tak toto je extrém! Heger nevie,…

Keď jeden nevie, čo hovorí druhý? Alebo ako by sme nazvali tlačovku, kde dočasný premiér Eduard Heger a dočasný minister obrany…
Kotleba sa pekne obul do Danka: Vy ste nakúpili stíhačky do Američanov! Napĺňaš ciele NATO!

Kotleba sa pekne obul do Danka:…

Šéf ĽSNS Marian Kotleba sa vo svojom facebookovom statuse tvrdo oprel do šéfa strany SNS Andreja Danka. Kotlebovi sa nepáči, že…
Takmer 200 bankám hrozí rovnaký osud ako SVB

Takmer 200 bankám hrozí rovnaký osud…

Podľa novej štúdie uverejnenej na portáli Social Science Research Network je v celej krajine 186 bánk, ktoré by mohli skrachovať, ak by si…

Pridaj komentár