• 27 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

USA obnovili rozsiahlu výrobu plutóniových jadier pre jadrové zbrane. Načo sa pripravujú?

USA obnovili rozsiahlu výrobu plutóniových jadier pre jadrové zbrane. Načo sa pripravujú?

Počas studenej vojny vyrábali USA v závode Rocky Flats v Colorade tisíce rozbušiek s plutóniom. Výroba sa zastavila v roku 1989 po tom, ako FBI a EPA odhalili masívne porušovanie environmentálnych predpisov. Malá hŕstka jám sa odvtedy vyrába v Národnom laboratóriu Los Alamos v Novom Mexiku.

Spojené štáty obnovia rozsiahlu výrobu rozbušiek „plutóniových jám“ používaných v jadrových zbraniach, oznámil Národný úrad pre jadrovú bezpečnosť (NNSA), podriadený ministerstvu energetiky, ktorý je zodpovedný za jadrové zbrane.

V novej správe pre Kongres NNSA uviedla, že jej plán správy a riadenia zásob na rok 2023 zahŕňa zdroje na zvýšenie výroby plutóniových jám na 80 kusov ročne v súlade so schválením získaným v roku 2021 s cieľom „po prvýkrát od začiatku 90. rokov 20. storočia obnoviť schopnosť vyrábať vojnové rezervné plutóniové jamy, aby sa zabezpečilo, že jadrový odstrašujúci prostriedok USA zostane bezpečný, spoľahlivý a účinný teraz aj v budúcnosti“.

Plutóniové jamy, známe aj ako plutóniové jadrá, sú kľúčovou zložkou taktických aj strategických jadrových zbraní a slúžia ako spúšťač – spúšťajú jadrovú reakciu, ktorá vytvára veľký sekundárny výbuch hlavnej jadrovej nálože.

80 jadier ročne sa bude vyrábať spoločne v Los Alamos – rodisku americkej jadrovej bomby – a v Savannah River Site pri meste Augusta v Georgii. V prvom menovanom závode sa bude vyrábať 30 jadier a v druhom 50 jadier, pričom sa zmení využitie existujúceho zariadenia „na splnenie tejto výrobnej kapacity“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Väčšina Američanov si myslí, že existujú len dve pohlavia, ukázal prieskum

Očakáva sa, že výroba sa bude postupne zvyšovať, pričom v roku 2024 sa očakáva „najmenej 10“ jadier, v roku 2025 20, v roku 2026 30 a od roku 2030 „najmenej 80“ ročne.

Správa NNSA objasňuje aj niekoľko ďalších plánov súvisiacich s jadrovými zbraňami vrátane programu na predĺženie životnosti jadrových zbraní B61 Mod 12, ktoré majú USA uskladnené doma a na pol tucte miest v zahraničí, s cieľom riešiť problémy súvisiace s „viacerými komponentmi, ktorých životnosť sa blíži ku koncu“, ako aj „vojenské požiadavky na spoľahlivosť, životnosť, údržbu v teréne, bezpečnosť a kontrolu používania.“ Správa zdôraznila, že celkové odhadované náklady na program sa zvýšili z 8,3 miliardy USD na 9,6 miliardy USD.

Nové informácie o výrobe nových plutóniových jadier v kombinácii s modernizáciou skladovaných zbraní prichádzajú v súvislosti s prebiehajúcou modernizáciou jadrovej triády USA – programom, ktorý by mal v priebehu nasledujúcich 30 rokov stáť daňových poplatníkov až 1,5 bilióna dolárov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  WHO vyzýva na prípravu na ďalšiu globálnu zdravotnú krízu

Zatiaľ čo vedci v Los Alamos v rokoch 2007 až 2013 vyrobili 31 plutóniových jám, rozsiahla výroba vykonávaná v oveľa väčšom závode Rocky Flats (ktorá počas studenej vojny dosahovala až 1 000 – 2 000 kusov ročne) sa zastavila v roku 1989 po tom, ako FBI a Agentúra na ochranu životného prostredia vykonali v zariadení razie a zatvorili ho pre sériu porušení predpisov o bezpečnosti životného prostredia.

Podľa Centra pre kontrolu zbrojenia a nešírenie zbraní majú plutóniové jamy, ktoré sa nachádzajú vo všetkých odhadovaných amerických jadrových zbraniach, zvyčajne životnosť 100 rokov alebo viac. Podliehajú však aj postupnej degradácii a korózii, čo „potenciálne ovplyvňuje“ ich účinnosť v priebehu času.

Požiadavka na 80 plutóniových jám ročne bola zavedená v revízii jadrovej politiky Trumpovej administratívy z roku 2018, pričom Kongres na túto prácu v roku 2020 vyčlenil 1,37 miliardy dolárov. Podľa dozorného orgánu Kongresového rozpočtového úradu by sa však výdavky na rozšírenie výrobnej kapacity plutóniových jám mohli v nadchádzajúcom päťročnom období vyšplhať až na 9 miliárd USD.

Podobné články

Väčšina Američanov si myslí, že existujú len dve pohlavia, ukázal prieskum

Väčšina Američanov si myslí, že existujú…

Viac ako sedem z desiatich (71 %) dospelých Američanov súhlasí s tvrdením, že „existujú dve pohlavia, mužské a ženské“, ako vyplýva…
Popredná americká banka uzavrela dohodu s ruským veriteľom, na ktorého boli uvalené sankcie

Popredná americká banka uzavrela dohodu s…

Najväčší americký veriteľ Citigroup uzavrel dohodu o prevode portfólia kreditných kariet svojej ruskej jednotky (Citibank) na komerčnú banku Uralsib, informovali v…
Rusko odkazuje USA: Dáme si jadrové zbrane, kde chceme my, vy to robíte desaťročia

Rusko odkazuje USA: Dáme si jadrové…

Rusko odmietlo kritiku amerického prezidenta Joea Bidena v súvislosti s rozmiestnením taktických jadrových zbraní Moskvou v Bielorusku a uviedlo, že Washington…
Biden a McCarthy dosiahli dohodu o zvýšení limitu dlhu USA, aby dokázali splatiť účty

Biden a McCarthy dosiahli dohodu o…

Americký prezident Joe Biden a predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy dosiahli v sobotu večer po dlhom telefonáte „predbežnú“ dohodu o zvýšení…
USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín chce pod krídla Číny a Ruska do BRICS

USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín…

Pred blížiacim sa samitom BRICS v Južnej Afrike prejavili záujem o vstup alebo aspoň podporu dve desiatky krajín. Majú medzi nimi…
Ak dostane Ukrajina jadrové zbrane, musíme preventívne hodiť atómovku, varujú Rusi

Ak dostane Ukrajina jadrové zbrane, musíme…

Rusko bude musieť uskutočniť preventívny úder, ak Západ poskytne Ukrajine jadrové zbrane, citovali v piatok ruské tlačové agentúry podpredsedu ruskej Bezpečnostnej…

Pridaj komentár