• 26 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín chce pod krídla Číny a Ruska do BRICS

USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín chce pod krídla Číny a Ruska do BRICS

Pred blížiacim sa samitom BRICS v Južnej Afrike prejavili záujem o vstup alebo aspoň podporu dve desiatky krajín. Majú medzi nimi byť krajiny z Ázie, Blízkeho východu a Afriky. Organizátori samitu už oznámili, že sa možným rozšírením budú zaoberať na samite 2. a 3. júna.

„Budeme diskutovať o rozšírení BRICS a spôsoboch jeho realizácie. Trinásť krajín oficiálne požiadalo o vstup a šesť neoficiálne. Žiadosti dostávame každý deň,“ citovala v pondelok indická spravodajská stanica TBS vyslanca Juhoafrickej republiky pri BRICS Anila Sooklala.

BRICS je hospodárske združenie štyroch z desiatich najľudnatejších krajín sveta a štyroch z pätnástich najväčších ekonomík sveta. V žiadnom prípade teda nejde o okrajovú záležitosť. Hrubý domáci produkt všetkých existujúcich krajín BRICS v roku 2021 spolu predstavoval približne 23,5 bilióna USD, čo je len o niečo viac ako samotné Spojené štáty (23 biliónov USD). HDP Európskej únie v roku 2021 predstavoval 15,25 bilióna USD.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Otázku možného rozšírenia BRICS nastolila minulý rok Čína, ktorá sa snaží vytvoriť alternatívu a konkurenciu skupine G7 a ďalej narušiť existujúcu dominanciu Spojených štátov. Niektorí ďalší existujúci členovia však podľa TBS News vyjadrili obavy, že prijatie nových krajín by mohlo oslabiť ich pozíciu v zoskupení.

Záujem majú aj Turecko a Argentína

Nie je jasné, ktoré konkrétne krajiny chcú vstúpiť do BRICS. Podľa denníka Japan Times má záujem 19 krajín a mali by medzi nimi byť Turecko, Irán, Egypt, Mexiko, Indonézia alebo Nigéria. TBS News píše o 20 krajinách a spomína aj Saudskú Arábiu. Agentúra Bloomberg v apríli písala o záujme Argentíny a Alžírska a ďalších dvoch veľkých afrických krajín.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Od svojho vzniku v roku 2006 sa BRICS rozšíril len raz. Južná Afrika sa k zoskupeniu pripojila v roku 2010. Neexistuje žiadny oficiálny postup rozširovania. Je však jasné, že bude potrebný súhlas všetkých súčasných členov. Ďalšie objasnenie sa očakáva po nadchádzajúcom samite, ktorý sa uskutoční 2. a 3. júna v Johannesburgu.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Niečo sa chystá? „Pripravte sa na najhoršie!“ vyhlásil čínsky prezident

Niečo sa chystá? „Pripravte sa na…

Vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching 30. mája povedal svojim najvyšším predstaviteľom národnej bezpečnosti, aby boli pripravení na „najhoršie scenáre“ a…
Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy nevkročí do vojny proti Rusku

Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy…

Maďarský premiér Viktor Orbán sa zaviazal, že pokiaľ bude jeho vláda pri moci, nebude „bojovať“ s Ruskom a nedovolí, aby bola…

Pridaj komentár