• 16 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

USA kašlú na Ukrajinu a stíhačky im nepošlú. O Slovensku však píšu, že sme lojálnejší

USA kašlú na Ukrajinu a stíhačky im nepošlú. O Slovensku však píšu, že sme lojálnejší

Poľský prezident Andrzej Duda vo štvrtok uviedol, že Varšava dodá Ukrajine prvú sériu štyroch stíhačiek MiG-29, čo by bola prvá takáto dodávka zo strany člena NATO.

Ukrajina opakovane požiadala svojich západných spojencov o vyslanie bojových lietadiel – hoci sa usilovala predovšetkým o moderné stroje F-16 americkej výroby -, ale zatiaľ sa žiadna západná krajina nezaviazala poskytnúť Kyjevu stíhačky.

„Ak si dobre pamätám, v najbližších dňoch najprv odovzdáme Ukrajine štyri plne funkčné lietadlá,“ povedal Duda novinárom o lietadlách sovietskej konštrukcie.

Vyslanie stíhačiek by znamenalo zásadný posun v konflikte a posilnilo by obranu Kyjeva proti ruským raketovým útokom a útokom bezpilotných lietadiel.

Poľsko stojí na čele úsilia poslať na Ukrajinu viac vybavenia a presvedčiť Západ, aby ho nasledoval.

Duda uviedol, že Poľsko má v súčasnosti približne tucet lietadiel MiG, ktoré zdedilo po bývalej Nemeckej demokratickej republike a ktoré „je na pokraji“ vyslania na Ukrajinu.

„Tieto MiGy sú stále vo výzbroji poľského letectva. Sú v posledných rokoch svojej prevádzky, ale z veľkej časti sú stále plne funkčné,“ povedal.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Americký senátor: Musíme začať zostreľovať ruské lietadlá, nemôžeme im ukazovať slabosť

Dodal tiež, že MiGy sú „stíhačky, ktoré ukrajinskí piloti môžu dnes ovládať bez akéhokoľvek ďalšieho výcviku“.

Hovorca ukrajinskej armády uviedol, že krajina je „vďačná našim partnerom“.

„MiGy nevyriešia úlohy, potrebujeme F-16. Ale MiGy skutočne pomôžu posilniť naše schopnosti,“ povedal hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ignat.

Slovensko tiež uvažuje o lietadlách

Moskva sa k poľskému rozhodnutiu bezprostredne nevyjadrila. Kremeľ však opakovane vyhlásil, že dodávky zbraní zo Západu na Ukrajinu len predĺžia konflikt, zvýšia utrpenie ukrajinských civilistov a nebudú mať žiadny vplyv na vojenské ciele Ruska.

Krok Poľska, ktoré sa stalo prvou krajinou vysielajúcou bojové lietadlá MiG-29 na Ukrajinu, „nemení“ rozhodnutie USA neposielať do Kyjeva vlastné bojové lietadlá, uviedol Biely dom.

„Nemení to naše kalkulácie, pokiaľ ide o stíhačky F16,“ povedal novinárom hovorca Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby s odkazom na stíhačky vyrobené v USA.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Biden sa obracia k občanom. Slovenské banky už cítia dôsledky z USA. Čakajme niečo veľké?

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak predtým vo štvrtok uviedol, že Poľsko chce previesť lietadlá MiG-29 na Ukrajinu „v rámci väčšej koalície krajín“.

Na otázku o krajinách v koalícii Blaszczak spomenul Slovensko, ale dodal, že „samozrejme sme otvorení aj ďalším“.

„Rozhodne chceme svoju činnosť vykonávať v rámci koalície,“ dodal.

„Minulý rok susedné Slovensko uviedlo, že je ochotné diskutovať o vyslaní lietadiel MiG-29, ktoré by pomohli nahradiť straty v súčasných ukrajinských zásobách.“ píše portál o Slovensku.

Neboli však prijaté žiadne konečné rozhodnutia.

Duda to oznámil po rokovaniach s českým kolegom Petrom Pavlom, bývalým generálom NATO.

MiGy, ktoré Varšava presunula na Ukrajinu, budú doma nahradené juhokórejskými lietadlami FA-50, ktoré Poľsko kúpilo, a potom americkými F-35.

Prezident sa vyjadril aj po tom, ako jeho minister obrany predtým uviedol, že poľská kontrarozviedka rozbila ruskú špionážnu skupinu.

Podobné články

Tak toto je extrém! Heger nevie, čo má Naď a jeden nevie, čo vie druhý? Novinári sa chytali za hlavy

Tak toto je extrém! Heger nevie,…

Keď jeden nevie, čo hovorí druhý? Alebo ako by sme nazvali tlačovku, kde dočasný premiér Eduard Heger a dočasný minister obrany…
„Budeme nútení vstúpiť do konfliktu,“ prekvapil poľský veľvyslanec. Rusko okamžite reaguje

„Budeme nútení vstúpiť do konfliktu,“ prekvapil…

Buď Ukrajina dnes uháji svoju nezávislosť, a ak nie, budeme nútení sa do konfliktu zapojiť, prehlásil poľský veľvyslanec vo Francúzsku Jan Emeryk Rościszewski. …
Prebojuje sa cez celú armádu? Súkromný detektív z Poľska ide zatknúť Putina

Prebojuje sa cez celú armádu? Súkromný…

Súkromný detektív Krzysztof Rutkowski uviedol, že mu poľský minister národnej obrany údajne nariadil zatknúť Valdimira Putina.  „Pred chvíľou som dostal príkaz od…
Dírer z TA3 tak naložil Slovákom, ktorí podporujú Rusko, že sa im zatočí hlava! Ten má teda odvahu!

Dírer z TA3 tak naložil Slovákom,…

Moderátor TA3 Richard Dírer dnes na začiatku svojej relácie upozorňuje, že na Slovensku sú ľudia, ktorí podporujú ruskú propagandu či samotného…
Matovič uverejnil na Pellegriniho pekne tvrdé video. Toto bude šéf Hlasu ťažko predýchavať

Matovič uverejnil na Pellegriniho pekne tvrdé…

Bývalý premiér a šéf OĽANO Igor Matovič uverejnil na sociálnej sieti video, ktoré kritizuje šéfa Hlasu Petra Pellegriniho a označuje ho…
Putin sa na Ukrajine vozil autom, ako by sa nič nedialo

Putin sa na Ukrajine vozil autom,…

Prezident Vladimir Putin navštívil Mariupol, uviedla tlačová služba Kremľa. Hlava štátu tam priletela vrtuľníkom a potom prechádzala mestskými časťami so zastávkami…

Pridaj komentár