• 12 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Unikol dokument, kde má USA a NATO jadrové bomby umiestnené v Európe! Len kúsok od Slovenska

Unikol dokument, kde má USA a NATO jadrové bomby umiestnené v Európe! Len kúsok od Slovenska

Ešte v roku 2019 unikol dokument o tom, kde má NATO uložené jadrové zbrane v Európe. Dokument bol okamžite stiahnutý, no jeho kópia sa šírila po internete a dnes je viac ako aktuálna.

Má ísť o šesť základní v piatich krajinách v Európe, kde sa má nachádzať 150 jadrových bômb.

Ešte v januári sa Spojené štáty, Rusko, Čína, Veľká Británia a Francúzsko vo vzácnom prejave na tému globálnej bezpečnosti spoločne zhodli na tom, že „jadrovú vojnu nemožno vyhrať a nikdy nesmie byť vedená“.

Tento záväzok, ktorý bol výsledkom niekoľkomesačných rokovaní, zhrnul vtedy vysoký úradník amerického ministerstva zahraničia takto: „potvrdenie toho, že je to niečo, čomu sa chceme vyhnúť“.

Teraz však, v súvislosti so stále hrozivejšou rétorikou zo strany Ruska, americký prezident Biden vyhlásil, že Putin „nežartuje, keď hovorí o možnom použití taktických jadrových zbraní“, a varoval:

„Nemyslím si, že existuje niečo také ako možnosť ľahko (použiť) taktickú jadrovú zbraň a neskončiť Armagedonom“. Biden dodal historický kontext: „Od čias Kennedyho a kubánskej krízy sme nečelili vyhliadke na Armagedon.“

Ako uvádza Martin Armstrong zo spoločnosti Statista, v súčasnosti je podľa odhadov v rukách deviatich krajín takmer 13 000 jadrových hlavíc.

Na vrchole zoznamu, ktorý zostavila Federácia amerických vedcov (FAS), sú samozrejme Rusko a USA s kombinovaným arzenálom cez 11 000 hlavíc. FAS koncom roka 2021 varovala, že „miesto plánovania jadrového odzbrojenia štáty s jadrovými zbraňami zrejme plánujú ponechať si rozsiahle arzenály na neurčito. Všetky pokračujú v modernizácii svojich zostávajúcich jadrových síl… a zdá sa, že všetky sú odhodlané ponechať si jadrové zbrane na neurčito“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto je už v Chorvátsku zakázané a budú padať obrovské pokuty. Dajte si veľký pozor a nerobte to

Armstrong však ďalej vysvetľuje, že v roku 2019 orgán pridružený k NATO zverejnil a následne zmazal dokument, ktorý zrejme potvrdil niečo, čo sa už dlho tušilo – americké jadrové zbrane sú uložené na leteckých základniach v niekoľkých európskych krajinách. Kópiu dokumentu zverejnili belgické noviny De Morgen, ktoré uviedli, že jadrové bomby B61 sú uložené na šiestich základniach v Európe.

Ako upresňuje informačný list Centra pre kontrolu zbrojenia a nešírenia zbraní, ide o základne Kleine Brogel v Belgicku, Büchel v Nemecku, Aviano a Ghedi v Taliansku, Volkel v Holandsku a Incirlik v Turecku.

Prítomnosť týchto zbraní vyplýva z dohody uzavretej počas studenej vojny v 60. rokoch 20. storočia, ktorej cieľom bolo odstrašiť Sovietsky zväz a presvedčiť zúčastnené krajiny, že začatie vlastných programov jadrových zbraní nie je nutné.

B61 je strategická a taktická termonukleárna gravitačná bomba s nízkou až strednou účinnosťou, ktorá má dvojstupňovú radiačnú implozívnu konštrukciu. Môže byť umiestnená na rade lietadiel, ako sú F-15E, F-16 a Tornado. Môže byť vypustená rýchlosťou až Mach 2 a zvrhnutá až do výšky 50 stôp, kde má 31-sekundové oneskorenie, aby lietadlo mohlo uniknúť z dosahu výbuchu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Ide o tieto základne, či sú tam bomby ešte stále, je však otázne:

  • Nemecký Büchel, veľká letecká základňa asi šesťdesiat kilometrov južne od Kolína nad Rýnom. Atómoviek je tam 20. Pre ich použitie musia vydať súhlas jednak Američania, tak Nemecko ako hostiteľská krajina. Je to štandardný postup platný vo všetkých ďalších štátoch.
  • Údajne až 30 atómoviek je na leteckej základni Aviano v severnom Taliansku, šesťdesiat kilometrov od Benátok.
  • Ďalšou atómovou základňou v Taliansku je Ghedi-Torre, kde má byť v súčasnej dobe okolo 20 jadrových zbraní.
  • V Belgicku pri holandských hraniciach je letecká základňa Kleine Brogel, kde je 10 až 12 atómoviek. Belgicko nikdy ich rozmiestnenie na svojom území oficiálne nepotvrdilo.
  • V Holandsku je umiestnených 22 atómových bômb, čo pred časom potvrdil aj premiér Rutte. Nachádzajú sa na leteckej základni Volkel na juhu krajiny.
  • Omnoho ďalej je základňa v tureckom Incirlik, je až pri sýrskych hraniciach, kde je pripravených 50 bômb.

Podobné články

Už žiadne komáre či iný hmyz u vás doma. Stačí nastriekať WD-40 na okná

Už žiadne komáre či iný hmyz…

Výrobok s názvom WD-40 je nepostrádateľným nástrojom každého správneho majstra doma. Jeho schopnosť premazať takmer čokoľvek je už dobre známa, no…
Vôňa tohto korenia v lese neveští nič dobré. Keď ho zacítiš, okamžite utekaj!

Vôňa tohto korenia v lese neveští…

Les je miesto, kam radi chodíme na túry – najmä na jar a v lete. Fyzická aktivita na čerstvom vzduchu a…
Pretierate si často oči? Ani neviete, ako zlý môže byť tento nevinný zvyk

Pretierate si často oči? Ani neviete,…

Pretieranie očí je zvyk, ktorý môže mať fatálne následky pre náš zrak. V extrémnych prípadoch môžete dokonca úplne oslepnúť. Vysvetlíme vám,…
Našli ste si pod rohožkou sušienku? Radšej sa obráťte na políciu, niekto sleduje váš dom

Našli ste si pod rohožkou sušienku?…

Zlodeji, ktorí vykrádajú domy, nedávno prišli s novým spôsobom, ako zistiť, či niekto odišiel na dovolenku. Tento trik vyzerá tak nevinne,…
Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Dědeček priznal vinu, trest, ktorý mu navrhujú sa zdá primalý rodinám obetí

Dědeček priznal vinu, trest, ktorý mu…

Bratislava – Dušan Dědeček, ktorý bol obvinený zo smrti piatich mladých ľudí v tragédii, ktorá sa udiala v októbri minulého roku…

Pridaj komentár