• 26 marca, 2023
  • 1 komentár
  • 6minúty čítania

Uniknuté špionážne dokumenty odhaľujú, čo chcel Putin urobiť s Ukrajinou

Uniknuté špionážne dokumenty odhaľujú, čo chcel Putin urobiť s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin plánoval „totálne vyčistenie“ Ukrajiny pomocou teroru od domu k domu, aby si podmanil jej obyvateľov, ukazujú údajne uniknuté špionážne dokumenty.

Mrazivé e-maily od ruskej tajnej služby FSB hovoria o príkazoch „zhora“ odviesť civilistov do koncentračných táborov v snahe podmaniť si Ukrajinu.

E-maily unikli od zdroja FSB k ruskému aktivistovi za ľudské práva Vladimirovi Osečkinovi, ktorý založil webovú stránku Gulag, ktorá upozorňuje na podmienky vo väzenskom systéme v krajine, uviedol americký denník Sun.

K úniku informácií došlo týždeň po tom, ako Medzinárodný trestný súd obvinil Putina z vojnových zločinov v súvislosti s údajným plánom deportovať ukrajinské deti do Ruska.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že Rusko uskutočnilo viac ako 16 000 nútených deportácií.

Tieto odhalenia prišli v čase, keď sa zdá, že ruské sily sústreďujú svoje úsilie na východnej Ukrajine.

Niekoľkomesačné úsilie Moskvy o dobytie kľúčového ukrajinského mesta Bachmut sa zastavilo napriek tomu, že vodca ruskej žoldnierskej skupiny Wagner začiatkom marca vyhlásil, že mesto bolo obkľúčené z troch strán.

Hlavný veliteľ ukrajinských síl Valerij Zálužný uviedol, že bitka o Bachmut sa „stabilizuje “ a „obrovské úsilie “ jeho jednotiek zatiaľ zadržiava sily Moskvy.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mladého Rusa roztrhal v Egypte žralok. Ľudia kričali a všetko natáčali

Zalužnyj uviedol, že jeho vyhlásenie, ktoré zverejnil v piatok na Facebooku, prišlo po rozhovore s náčelníkom generálneho štábu Spojeného kráľovstva admirálom sirom Tonym Radakinom o posilnení ukrajinskej protivzdušnej obrany.

Britské ministerstvo obrany v sobotu uviedlo, že ruský útok na Bachmut sa  z veľkej časti zastavil“, a dodalo, že Moskva pravdepodobne presunula svoju pozornosť na sever a juh Bachmutu, kde v piatok prebiehali ťažké boje.

V dennej aktualizácii agentúrnych správ sa uvádza, že tento krok signalizuje „celkový návrat k defenzívnejšiemu operačnému dizajnu“ po tom, čo ruské krvavé snahy o dobytie Bachmutu zlyhali.

Ukrajina teraz signalizuje protiofenzívu s cieľom získať späť územie, ktoré stratila v prospech moskovských síl.

Ukrajinský generálplukovník Oleksandr Syrskyi povedal, že Vagnerovi žoldnieri, ktorí sa snažia dobyť Bachmut, strácajú „značné sily“ a „veľmi skoro “ sa jeho sily chopia tejto „príležitosti“.

Skupina Wagner tak zúfalo hľadá bojovníkov, že robí nábor na Pornhube.

Na inom mieste v krajine zahynulo v piatok pri bombardovaní ruskými raketami dlhého doletu najmenej 10 civilistov a 20 bolo zranených, informoval Guardian.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Švajčiarske hlavné mesto hlasovalo za legálny kokaín

Dvaja z nich zahynuli v meste Bilopillia v Sumskej oblasti severne od Bachmutu, uviedol Zelenského úrad.

Začiatkom tohto týždňa zahynul jeden človek pri ostreľovaní v Záporoží a najmenej osem ďalších bolo zabitých pri študentskom internáte neďaleko Kyjeva.

„Rusko ostreľuje mesto s beštiálnou krutosťou,“ napísal Zelenskyj v príspevku na Telegrame, ku ktorému pripojil video, na ktorom je podľa neho vidieť, ako ruská raketa zasiahla deväťposchodový obytný dom v Záporoží.

„Ostreľujú sa obytné oblasti, kde žijú obyčajní ľudia a deti.“

Zatiaľ čo Rusko pokračuje v bombardovaní Ukrajiny, Moskva sa snaží posilniť svoje bojové sily.

Kremeľ spustil náborovú kampaň v nádeji, že sa mu tento rok podarí získať až 400 000 nových vojakov, aby doplnil svoje klesajúce rady, informovala agentúra Bloomberg.

Mobilizačná kampaň by Moskve umožnila vyhnúť sa použitiu svojich záložníkov po tom, čo rozhodnutie o mobilizácii z jesene minulého roka vyvolalo obavy a viedlo k masovému odchodu miliónov Rusov z krajiny.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

1 Komentáre

  • Ak používate slovo “ údajne“ ,tak informáciu nemôžte preukázať.Načo potom zaberáte priestor bludmi!

Pridaj komentár