• 8 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 8minúty čítania

Unikli dokumenty z Ruska: NATO sa rozpadne, obetujú Poľsko a Západ mi padne k nohám, plánoval Putin

Unikli dokumenty z Ruska: NATO sa rozpadne, obetujú Poľsko a Západ mi padne k nohám, plánoval Putin

VLADIMÍR PUTIN veril, že NATO sa rozpadne a západné krajiny budú prosiť Rusko, aby im neublížilo po tom, ako napadol Ukrajinu, ukazujú uniknuté špionážne dokumenty.

Keďže počet ruských obetí vo vojne na Ukrajine prekročil hranicu 150 000, objavujú sa nové dôkazy o tom, ako veľmi si ruský prezident klamal o rýchlom víťazstve.

Putin pred vyše rokom nariadil svojim silám, aby vtrhli na Ukrajinu, v presvedčení, že si zabezpečí bleskové víťazstvo obsadením hlavného mesta Kyjev a „dekapitáciou“ vedenia za tri dni.

No hodiny a dni po začatí vojny mrazivý pohľad na vrtuľníky rútiace sa ku Kyjevu vystriedali otrasné zábery ohorených obrnených kolón prepadnutých Ukrajincami.

Z uniknutých dokumentov z prostredia bezpečnostnej služby FSB, ktoré získal denník The Sun Online, vyplýva, že Putin očakával, že Západ sa po bleskovom víťazstve bude triasť od strachu a potom sa NATO rozpadne.

Pochádzajú zo zdroja známeho ako Wind of Change (Vietor zmien) a boli zaslané ruskému aktivistovi za ľudské práva Vladimirovi Osečkinovi, zakladateľovi organizácie Gulagu, ktorá upozorňuje na zneužívanie vo väzniciach v krajine.

Predpokladá sa, že e-maily boli pôvodne dielom jedného dôstojníka FSB, ale predpokladá sa, že teraz sa na nich podieľajú viacerí.

Putin označil vstup Poľska a pobaltských štátov do NATO za bezpečnostnú hrozbu a využil ho na zdôvodnenie svojej invázie na Ukrajinu.

V jednom z e-mailov zaslaných krátko po invázii Wind of Change (Vietor zmien) sa načrtáva, čo si Putin predstavoval, že sa stane po invázii, a to vrátane privedenia NATO k moci.

Západu by bolo vydané ultimátum, aby akceptoval ruskú okupáciu, a nad Poľskom a pobaltskými štátmi by bola vyhlásená bezletová zóna.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V Rusku horí továreň na výrobu špičkovej vojenskej techniky

Mrazivé je, že by sa aktivovala ruská „jadrová triáda“, uvádza zdroj, pričom má na mysli pozemné, vzdušné a ponorkové jadrové zbrane.

To by viedlo k „vystúpeniu niekoľkých krajín z NATO“ a možno aj z Európskej únie.

To všetko by viedlo k „zásadnému kolapsu Západu v čase, ktorý si (Putin) vyhradil po vydaní ultimáta“.

Vystrašené západné krajiny by vydali „samostatné výzvy Rusku, že nevedú agresívne akcie proti Rusku a nie sú súčasťou možnej vojny“.

To všetko by viedlo k tomu, že Rusko by malo moc porovnateľnú s bývalým Sovietskym zväzom, ktorý zdroj označuje formálnym názvom ZSSR.

Putin, ktorý v sovietskej ére slúžil v KGB, už skôr označil rozpad toho, ktorý bol riadený z Moskvy, za „najväčšiu geopolitickú katastrofu“ 20. storočia,

„Sila Ruska v pozícii (pre rokovania) bude porovnateľná so ZSSR,“ píše Wind of Change.

„V budúcnosti to Rusku umožní prevziať politickú kontrolu nad viacerými krajinami, ktoré boli súčasťou ZSSR. NATO ako integrálna štruktúra prestane existovať.“

To by viedlo k „zásadnému kolapsu Západu“, pričom niektoré krajiny by boli dokonca ochotné akceptovať raketové údery na Poľsko a pobaltské štáty.

Keir Giles, expert na Rusko zo zahraničnopolitického think-tanku Chatham House, hovorí, že „je dosť pravdepodobné“, že Putin mal tieto predvojnové ciele.

„Jedným z dôvodov, prečo Putinova invázia na Ukrajinu mnohých na Západe tak zaskočila, bolo to, že nedávala zmysel – pokiaľ ste neboli v Putinovej mysli.

„V predchádzajúcom roku sa stalo to, že po tom, čo vyšiel zo svojho pustovníckeho ústrania v Kovide, mal radikálne odlišný pohľad na svet.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Doktora Fauciho a jeho vakcíny odmietol elegantne obyčajný muž

„Nevedeli sme si predstaviť, ako sa všetky tieto odlišné predstavy o stave Ruska a vonkajšieho sveta budú na seba vrstviť, aby ho dostali do úplne inej roviny reality.

Giles, autor knihy Vojna Ruska proti všetkým: A čo to znamená pre vás, uviedol, že zmluvy s NATO, ktoré Putin navrhol pred vojnou, stanovili všetky ašpirácie, ktoré opísali zasvätenci FSB.

„Zadržanie moci Spojených štátov, odobratie ochrany NATO krajinám východnej Európy a umožnenie Rusku voľne vládnuť nad krajinami, o ktorých si Putio myslí, že by mali byť pod nadvládou Moskvy.

„Bolo úplne rozumné myslieť si, že v rámci NATO sa nájdu krajiny, ktoré tento proces nevydržia, a s odtrhnutím sa od tých členov aliancie, ktorí sú odhodlaní vzdorovať Rusku.

„Potvrdilo to správanie Nemecka, ktoré od invázie na Ukrajinu muselo byť zastrašované a prehovárané, aby urobilo správnu vec.“

Charles Dunst, autor knihy „Porážka diktátorov: Ako môže demokracia zvíťaziť v ére silných mužov“ uviedol, že výsledok vojny bol opačný, ako Putin chcel.

„Putinove očakávania, že jednota Západu sa rozplynie uprostred jeho vojny na Ukrajine, boli ohromujúco mylné,“ povedal.

„Jeho invázia na Ukrajinu skôr posilnila orgány ako NATO a podnietila samotné európske krajiny, aby zvážili život bez ruskej energie.“

Putinova snaha o rýchle víťazstvo, formovaná získavaním informácií, ktoré chcel počuť, sa čoskoro stala jasnou.

Počiatočný pokus obsadiť letisko Hostomel a využiť ho na prísun posíl sa skončil ponížením, keď elitní ruskí výsadkári, ktorí dostali túto úlohu, boli zlikvidovaní.

Podobné články

V Rusku horí továreň na výrobu špičkovej vojenskej techniky

V Rusku horí továreň na výrobu…

Podľa správ štátnych médií vypukol na území ruskej továrne, ktorá vyrába vybavenie pre ruskú armádu, požiar. Z horiacej budovy bolo zachránených…
Šéf NATO: Západ sa musí pripraviť na podporu Ukrajiny v dlhej vojne

Šéf NATO: Západ sa musí pripraviť…

Vladimir Putin nemá žiadne okamžité plány na dosiahnutie mieru na Ukrajine a Západ sa musí pripraviť na poskytovanie smrtiacej pomoci Kyjevu…
Čína a Rusko chcú nahradiť dolár. Toto dohodli prezidenti krajín

Čína a Rusko chcú nahradiť dolár.…

Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý začiatkom tohto týždňa rokoval v Moskve so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom, dosiahli rusko-čínske vzťahy najvyššiu úroveň…
USA rozširuje svoju vojenskú silu. Bližšie k Rusku v poľskom meste vznikne toto

USA rozširuje svoju vojenskú silu. Bližšie…

Nová posádka americkej armády v Poľsku bude prvou stálou posádkou americkej armády v Poľsku a ôsmou takouto posádkou v Európe. V súčasnosti je…
Putin varuje Britániu pred posielaním nábojov s ochudobneným uránom: Budeme primerane reagovať

Putin varuje Britániu pred posielaním nábojov…

Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že Moskva bude „nútená reagovať“, ak Spojené kráľovstvo dodá Ukrajine pancierovú tankovú muníciu, ktorá obsahuje ochudobnený urán. Putin…
Zbombardujeme každú krajinu, ktorá zadrží Putina, hlásia v ruskej televízii

Zbombardujeme každú krajinu, ktorá zadrží Putina,…

Známy moderátor ruskej štátnej televízie v nedeľu vyzval na jadrový útok na každú krajinu, ktorá sa pokúsi zadržať ruského prezidenta Vladimira Putina v…

Pridaj komentár