• 22 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Ukrajinský útok proti Rusom sa odkladá. USA nedodali všetko, čo Kyjev žiadal

Ukrajinský útok proti Rusom sa odkladá. USA nedodali všetko, čo Kyjev žiadal

USA a ich spojenci už dodali Ukrajine zbrane v hodnote miliárd dolárov, čo sa deje na pozadí obáv, že niektoré zbrane sa dostanú na čierny trh.

Kyjev plánoval začať protiofenzívu proti ruským silám tento mesiac, ale nedostatok zbraní „posunul dátum spustenia na neurčito“, uviedla ukrajinská zákonodarkyňa Alexandra Ustinová pre americký spravodajský portál.

Tvrdila, že americká armáda dodala Kyjevu „oveľa menej“ zbraní, než o aké ukrajinský minister obrany Valerij Zálužný požiadal Pentagón.

Portál tiež citoval nemenovaný ukrajinský zdroj, ktorý povedal, že „my ako armáda chceme mať všetky zbrane hneď, ale v súčasnej situácii je to samozrejme nemožné“.

„Samozrejme, že potrebujeme stíhačky, ale ak mám byť úprimný, nie je to otázka najbližších mesiacov,“ dodal zdroj s odkazom na dodávky viacúčelových stíhačiek F-16 americkej výroby, ktoré sú podľa výstupu „stále zviazané vnútornými diskusiami“ v Bidenovej administratíve.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

Tieto tvrdenia prichádzajú v čase, keď iný americký denník uviedol, že ani rýchlejšia ako očakávaná dodávka amerických tankov Abrams na Ukrajinu „sa pravdepodobne nedostane na bojisko včas pred začiatkom očakávanej ukrajinskej protiofenzívy, v ktorej západní spojenci zrejme neposkytnú zbrane, ktoré podľa amerických vojenských predstaviteľov Kyjev potrebuje“.

Začiatkom tohto týždňa americké médiá informovali, že 31 tankov Abrams čoskoro dorazí do Nemecka, pričom výcvik by mal trvať 10 týždňov. Podľa týchto správ by sa tanky mohli dostať na Ukrajinu do jesene.

Americké noviny sa odvolávali na dokumenty, ktoré boli medzi uniknutými utajovanými vojenskými hodnoteniami Pentagónu o konflikte na Ukrajine, z ktorých vyplýva, že „americkí vojenskí plánovači sa domnievajú, že na nadchádzajúcu protiofenzívu je potrebných 253 tankov“.

„Koncom februára ich však bolo vyčlenených len 200 a z nich 60 vyrobili západní výrobcovia – teda taký druh sofistikovanej výzbroje, aký Ukrajina požadovala,“ uvádza sa v dokumentoch.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Nasledovalo to po tom, čo americký časopis citoval jeden z uniknutých dokumentov Pentagonu, podľa ktorého bol dátum začiatku kyjevskej protiofenzívy proti Rusku stanovený na 30. apríla.

Dokument sa údajne týka dodávok vojenského vybavenia a harmonogramu výcviku deviatich ukrajinských brigád, ktoré s pomocou USA a ich spojencov „môžu byť vytvorené pre jarnú protiofenzívu“. Podľa dokumentov sa predpokladá, že ďalšie tri brigády budú naverbované „interne“ na Ukrajine.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov medzitým zdôraznil, že Moskva preskúmala uniknuté materiály, ktoré sa prvýkrát objavili v chate na sociálnej platforme Discord začiatkom tohto mesiaca. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov zasa naznačil, že niektoré súbory by mohli byť súčasťou „klamlivej“ kampane proti Moskve.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…

Pridaj komentár