• 5 februára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Ukrajinský poslanec sa teší, že môžu konečne zasiahnuť ciele v Rusku aj v Moskve vďaka západným raketám

Ukrajinský poslanec sa teší, že môžu konečne zasiahnuť ciele v Rusku aj v Moskve vďaka západným raketám
Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!

Fiodor Venislavskij, člen Výboru pre národnú bezpečnosť, obranu a spravodajstvo Najvyššej rady Ukrajiny, označil nepoužívanie západných zbraní proti cieľom v Rusku za „nápad z paralelného sveta“. Jeho slová z rozhovoru pre nemecké noviny Bild.

Poslanec preto kritizoval myšlienku mnohých západných expertov, že Ukrajina by mala sľúbiť, že nepoužije vojenskú techniku proti ruskému územiu.

Podľa jeho názoru sú všetky vojenské zariadenia v Rusku, kde sú uložené rakety, legitímnym cieľom ukrajinských ozbrojených síl. Venislavskij spresnil, že to platí aj pre Moskvu, ale dodal, že možnosť útoku na nich závisí od vojenského vedenia Ukrajiny.

V minulom roku Venislavskij povedal, že množstvo západných zbraní, ktoré Kyjev dostáva od krajín NATO, nestačí na začatie protiofenzívy ukrajinských ozbrojených síl takmer v každom sektore frontu.

Scholz: Západné zbrane by sa nemali používať mimo Ukrajiny, Zelenskyj súhlasí

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Už aj USA pripúšťajú, že Zelenský sa bude musieť vzdať časti územia

S ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským sa dohodli, že zbrane dodané Západom by sa nemali použiť na útok na ruské územie. Nemecký kancelár Olaf Scholz to povedal v rozhovore pre týždenník Bild am Sonntag.

Spojené štáty v piatok oznámili, že poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 2,175 miliardy dolárov. Jeho súčasťou budú okrem iného systémy protivzdušnej obrany Hawk, ako aj novo vyvinuté rakety GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb), ktoré možno odpaľovať aj zo systémov HIMARS a majú dosah až 150 kilometrov. Rakety GLSDB takmer zdvojnásobia dolet ukrajinských raketových systémov.

Ruské bombardovanie Ukrajiny pokračuje

Rusi za jediný deň uskutočnili 61 delostreleckých útokov s použitím raketometov. Informoval o tom ukrajinský generálny štáb. Cieľmi sú často civilné objekty.

Rusi premenovali ukrajinské ulice v okupovanom Melitopole

Rusi v okupovanom Melitopole v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny premenovali 86 ulíc pomenovaných po ukrajinských osobnostiach. Informoval o tom denník The Kyiv Independent s odvolaním sa na starostu Melitopolu Ivana Fedorova.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ukrajina zúri! Rusko preberá predsedníctvo Bezpečnostnej rady OSN, toto odkazujú svetu

Ako povedal starosta, ulice boli premenované na ulice ruských a sovietskych osobností. Podľa neho ruské sily zničili aj pamätník venovaný slávnemu ukrajinskému básnikovi Tarasovi Ševčenkovi.

Ukrajinský prezident odňal občianstvo niekoľkým bývalým vplyvným politikom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odňal občianstvo niekoľkým bývalým vplyvným politikom. Ide o ďalší krok ukrajinského lídra v snahe „očistiť“ krajinu od proruských vplyvov, uviedla agentúra Reuters.

Podľa ukrajinských štátnych médií je na zozname niekoľko vysokopostavených politikov blízkych bývalému proruskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi, ktorý bol pri moci v rokoch 2010 až 2014. Patrí medzi nich bývalý minister školstva Dmytro Tabačnyk, bývalý podpredseda vlády a bývalá „šedá eminencia“ Janukovyčovho režimu Andrij Kľujev a bývalý minister vnútra Vitalij Zacharčenko, uviedla RBK-Ukrajina.

Podobné články

Ukrajina zúri! Rusko preberá predsedníctvo Bezpečnostnej rady OSN, toto odkazujú svetu

Ukrajina zúri! Rusko preberá predsedníctvo Bezpečnostnej…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Prevzatie rotujúceho predsedníctva Bezpečnostnej rady OSN Ruskom je symbolickou ranou pre…
Francúzsko je na nohách, bez záujmu svetových médií

Francúzsko je na nohách, bez záujmu…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Hnev na dôchodkové reformy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa nezmiernil ani…
Čínsky genetický experiment môže viesť k armáde supervojakov odolných voči radiácii

Čínsky genetický experiment môže viesť k…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Správy z Číny naďalej potvrdzujú, že tamojší vedci sa stále snažia…
Americký generál povedal, do ktorého roku sa nepodarí Rusov poraziť

Americký generál povedal, do ktorého roku…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Podľa najvyššie postaveného amerického generála je nepravdepodobné, že Ukrajina získa späť…
Neuveríte, čo urobil Heger so Zelenským. Toto keď Putin uvidí

Neuveríte, čo urobil Heger so Zelenským.…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Dočasný premiér Eduard Heger bol na návšteve Ukrajiny, kde sa stretol…
„Morálne a finančne vyčerpané“ – Slovensko už nemá kapacity na pomoc Ukrajine

„Morálne a finančne vyčerpané“ – Slovensko…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Podpora Ukrajiny na Slovensku je „morálne a finančne vyčerpaná“, uviedla slovenská prezidentka Zuzana…

Pridaj komentár