• 1 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Ukrajinci obkľúčili 5-tisíc ruských vojakov a tí dostali pokyn, aby ostali a držali pozície. Čaká nás masaker

Ukrajinci obkľúčili 5-tisíc ruských vojakov a tí dostali pokyn, aby ostali a držali pozície. Čaká nás masaker

Ukrajinské jednotky obkľúčili strategicky dôležité mesto Lyman na východe krajiny, oznámil v sobotu dopoludnia v televízii ukrajinský šéf lúhanskej vojenskej správy Serhij Hajdaj. V obkľúčení sa podľa neho ocitlo vyše päťtisíc nepriateľov, ktorým údajne ruské velenie zakázalo stiahnuť sa. Obrázky na sociálnych sieťach dokazujú, že ukrajinskí vojaci už dosiahli hranice mesta.

O tom, že ukrajinské jednotky obkľúčili Lyman, kde sa nachádza asi 5000 až 5500 ruských vojakov, informoval aj hovorca východného zoskupenia ukrajinských síl Serhij Čerevatyj. Pripustil podľa agentúry Reuters, že počet Rusov môže byť nižší kvôli ich stratám a pokusom preraziť z obkľúčenia.

„Niektorí sa vzdávajú, majú veľa zabitých a zranených, ale operácia ešte neskončila,“ upozornil hovorca Čerevatyj. Armáda podľa neho oslobodila päť obcí pri Lymane: Jampil, Novoselivku, Šandryholove, Drobyševe a Stavky, kde teraz pokračujú „stabilizačné opatrenia“.

„Okupanti požiadali svoje vedenie o možnosť odísť, čo odmietlo. Teraz majú tri možnosti: pokúsiť sa preraziť, vzdať sa alebo zomrieť spoločne. Je ich asi päťtisíc, presný počet nie je známy,“ povedal Hajdaj vo vysielaní televízneho kanála FreeDom.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Zbrane z Ukrajiny prúdia teroristom do Afriky, vyhlásil nigérijský prezident Buhari

Počet päťtisíc obkľúčených ruských vojakov je podľa jeho slov „kolosálny“ a nikdy predtým sa nič také nestalo, citovala Hajdaja Ukrajinská pravda.

Podľa BBC nie je jasné, či rozhodnutie nestiahnuť ruské jednotky z Lymanu je chyba ruského velenia, dôsledok tlaku Kremľa, alebo úmyselné obetovanie časti síl kvôli viazaniu jednotiek nepriateľa podľa vzoru ukrajinskej obrany Mariupolu na začiatku vojny.

Podpor náš nový projekt. Píšeme správy, ktoré sa dnešnému systému nie veľmi páčia! Veľmi nám to pomôže a nezabudni! Slovensko na prvom mieste! Kliknite sem pre možnosť podporiť nás!

„Sme v obkľúčení. Jednoducho volám, aby som sa rozlúčil,“ hovorí nemenovaný ruský vojak svojej žene v odpočúvanom telefonáte, ktorého nahrávku zverejnila ukrajinská rozviedka. Vojaka, ktorý aj napriek zákazu používania mobilných telefónov zavolal, sa žena pýta, či dostali rozkaz zomrieť, a potom sa ho pokúša upokojiť.

Hajdaj dodal, že v tejto chvíli sú už odrezané všetky trasy na zásobovanie muníciou alebo na odchod okupantov.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) v sobotu ráno vydal predpoveď, podľa ktorej ukrajinské vojská najskôr plne obkľúčia či dobyjú strategicky dôležitý Lyman počas nadchádzajúcich 72 hodín.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Ukrajina musí zaútočiť na ruské letiská a ciele, vyhlásil lotyšský minister. Báť sa vraj nemusíme

Aktualizácia 16:29

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že stiahlo ruské vojská z Lymanu na východe Ukrajiny na výhodnejšie pozície. Boje však pokračujú, píše Ukrajinská pravda.

Ruská štátna agentúra RIA Novosti s odkazom na ruské ministerstvo obrany tvrdí, že za posledných 24 hodín Rusi zneškodnili viac ako 200 ukrajinských vojakov, päť tankov a deväť obrnených vozidiel.

„Napriek utrpeným stratám a výraznej prevahe v sile a vybavení nepriateľ priviedol zálohy a pokračoval v ofenzíve v tomto smere,“ uviedlo ministerstvo obrany.

Ruské telegramové kanály informovali, že centrum mesta je v rukách ukrajinských vojakov.

@magazin1sk

Podobné články

Očkovaní tvoria väčšinu úmrtí na Covid-19, tvrdia údaje CDC. Riešenie? Mali by sa viac očkovať

Očkovaní tvoria väčšinu úmrtí na Covid-19, tvrdia údaje CDC.…

Údaje Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ukázali, že väčšinu úmrtí na COVID-19 v auguste tvorili očkovaní a posilnení ľudia,…
Šok v živom vysielaní: Kolíková bude premiérkou a nastúpi úradnícka vláda!

Šok v živom vysielaní: Kolíková bude premiérkou a nastúpi…

O poriadny šok pre ľudí v diskusiách sa postaral poslanec OĽANO Šipoš, ktorý v relácii Na Telo naznačil, že sa chystá…
„Náš protest obehne celý svet! Policajt sa priznal, že volí Kotlebu!“ Pred domom Žilinku bolo dusno, ale skromne

„Náš protest obehne celý svet! Policajt sa priznal, že…

V nedeľu na obed sa pred domom Generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestovalo a streto sa tam asi šesť ľúdi. Aktivista, ktorý…
Pred domom Žilinku stojí jeden protestujúci: Ďakujme Zelenskému, že tu dnes nie sú ruské tanky!

Pred domom Žilinku stojí jeden protestujúci: Ďakujme Zelenskému, že…

Pred domom Generálneho prokurátora Maroša Žilinku sa dnes koná protest ľudí, ktorí nie sú spokojní s jeho prácou. Aktivista Kováč, ktorý…
Zbrane z Ukrajiny prúdia teroristom do Afriky, vyhlásil nigérijský prezident Buhari

Zbrane z Ukrajiny prúdia teroristom do Afriky, vyhlásil nigérijský…

Nigérijská vláda tvrdí, že zbrane dodané zo Západu ukrajinskej vláde sa začali šíriť v západoafrickom regióne. Podľa nigérijského prezidenta sa tieto…
Vedec z Wu-chanu prehovoril „ako to bolo v skutočnosti s vytvorením Covidu-19“

Vedec z Wu-chanu prehovoril „ako to bolo v skutočnosti…

Vedec, ktorý pracoval v laboratóriu vo Wuhane, tvrdí, že vírus COVID vytvoril človek – obviňuje americké úrady z „najväčšieho zlyhania spravodajských…
Macron sympatizuje s Putinom? Západ by podľa neho mal uvažovať o bezpečnostných zárukách pre Rusko

Macron sympatizuje s Putinom? Západ by podľa neho mal…

Západ by mal podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vopred zvážiť, ako sa postaví k ruským bezpečnostným požiadavkám ohľadom Severoatlantickej aliancie, pokiaľ…
Transsexuál dal odkaz Slovákom: Každý novoobjavený druh je vzácnosť, ktorá obohacuje planétu

Transsexuál dal odkaz Slovákom: Každý novoobjavený druh je vzácnosť,…

Transsexuálny DJ(ka) B-Complex (DJ Matia Lenická) dostal od ministra životného prostredia Jána Budaja ocenenie za prínos Slovensku. Trans osoba sa vyjadrila…
Vláda chystá ďalšie stanové mestečko pre migrantov! Musíme ich niekde zohriať pred zimou!

Vláda chystá ďalšie stanové mestečko pre migrantov! Musíme ich…

Nelegálna migrácia na Slovensku sa stala ku konca roka veľkým problém a obrovský počet migrantov už mohli Slováci vidieť rôzne popri…

Pridaj komentár