• 8 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Ukrajina ruší tradičný sviatok oslavujúci porážku nacistov

Ukrajina ruší tradičný sviatok oslavujúci porážku nacistov

Ukrajina možno poruší sovietsku tradíciu oslavovať Deň víťazstva 9. mája po tom, ako prezident Zelenský navrhol, aby sa spomienkové oslavy konali namiesto toho 8. mája. Túto myšlienku rýchlo odsúdili úradníci v Moskve.

Zelenskyj v pondelok v správe na svojom kanáli Telegram vysvetlil, že jeho návrh vychádza zo skutočnosti, že práve „8. mája si väčšina národov sveta pripomína veľkosť víťazstva nad nacistami“. Dodal, že v tento deň bola podpísaná bezpodmienečná kapitulácia nemeckej Tretej ríše.

Zelenský uviedol, že predložil parlamentu krajiny návrh zákona, ktorý by v prípade schválenia oficiálne vyhlásil 8. máj za „Deň spomienky a víťazstva nad nacizmom v druhej svetovej vojne 1939 – 1945“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  NATO nie je pripravené na boj s Ruskom - bývalý americký generál

Pokiaľ ide o 9. máj, ktorý sa v Sovietskom zväze tradične oslavuje ako Deň víťazstva, Zelenskyj vyhlásil, že teraz sa bude oslavovať ako Deň Európy, ako je to v Európskej únii. Vyjadril presvedčenie, že tieto zmeny pomôžu zosúladiť Ukrajinu s Európou a vrátiť sa k „čestnej histórii bez ideologických prímesí nášho štátu“.

Podľa navrhovaného zákona by 9. máj prestal byť štátnym sviatkom, zatiaľ čo 8. máj by sa ním stal.

Ukrajinský prezident tiež prirovnal súčasné Rusko k nacistickému Nemecku, keď povedal, že predstavuje „podobné zlo“, a zdôraznil, že Ukrajina v konflikte s Moskvou nakoniec zvíťazí.

Zákonodarcovia v Najvyššej rade už naznačili svoju pripravenosť rýchlo prijať nový právny predpis bezodkladne. Šéf parlamentnej skupiny vládnucej strany David Arahamia v pondelok na svojom kanáli Telegram napísal, že on a jeho kolegovia začnú pracovať na „rýchlom prijatí“ zákona.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Tento krok bol v Rusku odsúdený, pričom hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová označila Zelenského za „zradcu“ a „nové stelesnenie Judáša v 21. storočí“.

V príspevku na svojom kanáli Telegram úradníčka tvrdila, že ukrajinský prezident „navždy zradil svojich predkov“, ktorí bojovali proti nacistom. „Fašistický kolaborant po 80 rokoch,“ uzavrela.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, vyjadril presvedčenie, že 9. máj zostane pre mnohých Ukrajincov posvätným dňom bez ohľadu na všetko.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

Pridaj komentár