• 8 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Turecko kašle na sankcie proti Rusku: Ide nám o náš vlastný prospech a prosperitu!

Turecko kašle na sankcie proti Rusku: Ide nám o náš vlastný prospech a prosperitu!

Ankara nemá v pláne podporovať hospodárske obmedzenia Západu voči Rusku, zdôraznil v pondelkovom rozhovore minister zahraničných vecí Mevlut Čavušoglu.

Najvyšší turecký diplomat sa takto vyjadril pre televízny kanál Lider Haber v čase pred prezidentskými a parlamentnými voľbami, ktoré sa v krajine uskutočnia v nedeľu.

„Nepripojíme sa k jednostranným sankciám, ktoré proti Rusku uvalili USA a EÚ. Na prvom mieste je náš vlastný prospech a prosperita,“ vysvetlil Čavušoglu, ktorého citovala tlačová agentúra TASS.

Minister tiež kritizoval opozičného prezidentského kandidáta Kemala Kiličdaroglua, ktorý povedal, že by uprednostnil rozvoj vzťahov so Západom. Podľa Čavušogla sa súper súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana prejavil vo svojich vyhláseniach ako nekonzistentný; na jednom z mítingov Kiličdaroglu údajne povedal, že nič neohrozí vzťahy medzi Türkiom a Ruskom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V marci sa objavili správy o tom, že Turecko zablokovalo niektoré tranzitné zásielky určené pre Rusko v reakcii na nedávne prísľuby Bruselu a Washingtonu, že budú presadzovať protiruské sankcie a zastavia dodávky sankcionovaných výrobkov prostredníctvom tretích strán. Ministerstvo obchodu Turecka tento krok oficiálne nepotvrdilo. Neskôr bolo oznámené, že Ankara obnovila tranzit niektorých sankcionovaných tovarov európskeho pôvodu do Ruska.

EÚ opakovane vyjadrila znepokojenie nad odmietnutím krajiny podieľať sa na západných sankciách voči Rusku a obvinila tento blízkovýchodný štát, že sa stal „tranzitným uzlom“ pre Rusko, čo umožňuje obchádzať hospodársku blokádu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mladého Rusa roztrhal v Egypte žralok. Ľudia kričali a všetko natáčali

Ankara je jedným z hlavných obchodných partnerov Moskvy, pričom obe strany sa zaviazali prehĺbiť hospodársku spoluprácu a rozšíriť bilaterálny obchod.

Minulý rok podpísali Türkiye a Rusko plán hospodárskej spolupráce, ktorý predpokladá zvýšenie obratu bilaterálneho obchodu na 100 miliárd USD ročne. Obe strany sa tiež dohodli na zavedení ruského rubľa ako zúčtovacej meny pre bilaterálny obchod vrátane dodávok ruského zemného plynu.

Z údajov vyplýva, že približne v tomto období minulého roka sa Turecko stalo jedným z piatich najväčších vývozcov do Ruska. V roku 2021 sa umiestnilo na 11. mieste pred USA, Francúzskom, Japonskom, Poľskom a Talianskom.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…

Pridaj komentár