• 30 januára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Turci varujú svojich občanov pred cestami do Európy a USA

Turci varujú svojich občanov pred cestami do Európy a USA

Turecko v sobotu vydalo varovanie pre svojich občanov cestujúcich do zahraničia na Západe, v ktorom opisuje „možné islamofóbne, xenofóbne a rasistické útoky“ v Spojených štátoch a Európe v dôsledku nárastu „protiislamských a rasistických“ činov.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí vydalo cez víkend dve samostatné cestovné odporúčania, ktoré prišli po incidentoch s pálením Koránu vo Švédsku, ktoré vyvolali napätie medzi Ankarou a Štokholmom.

Turecká vláda varovala svojich občanov v Spojených štátoch a európskych krajinách, aby „zachovali pokoj tvárou v tvár možnému xenofóbnemu a rasistickému obťažovaniu a útokom“ a aby sa „vyhýbali oblastiam, kde by sa demonštrácie mohli zintenzívniť“.

Za posledný týždeň sa vo Švédsku uskutočnili dve demonštrácie pálenia koránu, z ktorých prvá bola provokatívne uskutočnená pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme, čo turecký prezident Erdogan a jeho najvyšší predstavitelia ostro odsúdili.

Erdogan zašiel tak ďaleko, že povedal, že Švédsko by už nemalo očakávať vstup do NATO. Turecko rozhorčilo najmä to, že krajne pravicový aktivista, ktorý uskutočnil verejné pálenie islamskej „svätej knihy“, mal policajnú ochranu pred protidemonštráciami. Al-Džazíra podrobne opisuje miesto prvého upálenia takto:

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Putin upresnil, čo sú nepriateľské krajiny a myslel aj Slovensko

Pálenie Koránu vykonal Rasmus Paludan, vodca dánskej krajne pravicovej politickej strany Hardline. V apríli minulého roka Paludanovo oznámenie o „turné“ pálenia koránu počas moslimského posvätného mesiaca ramadán vyvolalo nepokoje v celom Švédsku.

Obklopený políciou Paludan po takmer hodinovom prejave, v ktorom útočil na islam a prisťahovalectvo vo Švédsku, zapálil svätú knihu zapaľovačom. Neďaleko sa zišlo asi 100 ľudí na pokojnej protidemonštrácii.

„Ak si myslíte, že by nemala existovať sloboda prejavu, musíte žiť niekde inde,“ povedal.

A pred niekoľkými dňami to ten istý muž urobil znova – tentoraz pod ešte silnejšou policajnou ochranou:

Podľa agentúry Reuters došlo k viacerým ďalším prípadom pálenia koránu v severnej Európe: „Podobné činy pálenia koránu v Holandsku a Dánsku tiež vyvolali silné odsúdenie zo strany Ankary.“ Vo veľkých mestách v Turecku a ďalších častiach Blízkeho východu a severnej Afriky sa odvtedy konalo niekoľko veľkých demonštrácií, ktoré boli reakciou na upálenie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čo sa to deje? Švajčiarskej banke padajú akcie, euro klesá

Ankara prijala rázne opatrenia a na neurčito pozastavila rozhovory na vysokej úrovni so švédskymi predstaviteľmi zamerané na prekonanie prekážok členstva v NATO. Samotní švédski predstavitelia odsúdili pálenie Koránu, ale uznali, že podľa švédskeho práva sú takéto činy chránené slobodou prejavu.

Turecké médiá nedávno tvrdili, že švédske orgány zastavili pokus o spálenie Tóry, čo vyvolalo obvinenia z dvojitého metra:

Politico medzitým absurdne naznačil, že všetky incidenty s pálením koránu boli súčasťou sprisahania Kremľa s cieľom sabotovať vstup Švédska a Fínska do NATO. „Žiaľ, rôzni aktivisti vo Švédsku, z ktorých niektorí sú napojení na Kremeľ, sa potom rozhodli využiť túto veľmi napätú situáciu a svojím nadbiehaním Erdoganovi a Turecku teraz pomohli zmeniť vstup krajiny do NATO z prakticky zaručeného na vážne ohrozený – a ostatné krajiny by sa mali z tejto situácie poučiť,“ uvádza sa v sobotňajšej správe.

Podobné články

USA vyslali taktické bombardéry k ruským hraniciam. Ruská stíhačka okamžite štartovala

USA vyslali taktické bombardéry k ruským…

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ruská stíhačka Su-35 bola v pondelok vyslaná nad Baltské more po tom, ako dva americké strategické…
Kotleba totálne naložil Sajfovi, ktorý kŕmi dcéru červíkmi. Pozrite, čo urobil vo videu

Kotleba totálne naložil Sajfovi, ktorý kŕmi…

Šéf ĽSNS Marian Kotleba skritizoval moderátora Mateja Cifru alias Sajfu, ktorý nahral na sociálnej sieti video, ako kŕmi svoje malé dieťa…
Niečo sa deje! Akcie európskych bánk začali prudko klesať

Niečo sa deje! Akcie európskych bánk…

Akcie európskych bánk na začiatku dnešného obchodovania prudko oslabili. Bankový index STOXX 600 po začiatku obchodovania strácal približne tri percentá a…
Sajfa kŕmi svoju malú dcérku sušeným hmyzom

Sajfa kŕmi svoju malú dcérku sušeným…

Známy moderátor Matej Sajfa Cifra uverejnil na sociálnej sieti video s jeho dcérou, ako jej dáva ochutnávať sušený hmyz. Európska únia…
Tak toto je extrém! Heger nevie, čo má Naď a jeden nevie, čo vie druhý? Novinári sa chytali za hlavy

Tak toto je extrém! Heger nevie,…

Keď jeden nevie, čo hovorí druhý? Alebo ako by sme nazvali tlačovku, kde dočasný premiér Eduard Heger a dočasný minister obrany…
Kotleba sa pekne obul do Danka: Vy ste nakúpili stíhačky do Američanov! Napĺňaš ciele NATO!

Kotleba sa pekne obul do Danka:…

Šéf ĽSNS Marian Kotleba sa vo svojom facebookovom statuse tvrdo oprel do šéfa strany SNS Andreja Danka. Kotlebovi sa nepáči, že…

Pridaj komentár