• 4 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Toto sú všetky dôvody, z ktorých je Trump obvinený

Toto sú všetky dôvody, z ktorých je Trump obvinený

Súd v New Yorku v utorok večer zverejnil 34 bodov obžaloby, ktorým čelí bývalý prezident USA Donald Trump. Stal sa tak prvým exprezidentom, ktorý je stíhaný v histórii Spojených štátov. Trump označil svoje zatknutie za surreálne.

Obžaloba pozostáva z 34 bodov obžaloby z falšovania obchodných záznamov a sprisahania pre jeho údajnú účasť na tajných platbách počas Trumpovej volebnej kampane v roku 2016. Platby sa týkajú údajných mileniek, ktorým mal Trump platiť za to, aby mlčali o jeho mimomanželských vzťahoch.

Exprezident všetky obvinenia odmietol a súdu povedal, že sa cíti nevinný.

Trump prišiel na súd zo svojho mrakodrapu Trump Tower. Podľa televízie Sky News sa krátko pred exprezidentovým odchodom na súd vo vstupnej hale nachádzali ozbrojení policajti a agenti tajnej služby.

Bývalý prezident podľa televíznych reportérov vyzerá veľmi vyzývavo. Predtým, ako nastúpil do auta, zdvihol päsť a na jeho výzore nebolo badať ani náznak napätia či nervozity. Na súde ho obhajuje tím špičkových právnikov.

Tesne pred odchodom na súd sa bývalý prezident vyjadril na sociálnych sieťach. Svoje zatknutie označil za surreálne a nemôže uveriť, že sa niečo také deje v USA. „Idem na dolný Manhattan… zdá sa to také neskutočné,“ uviedol v príspevku na svojej sociálnej sieti Truth Social, ktorý zverejnil tesne pred príchodom na súd. „Páni, naozaj ma idú zatknúť. Nemôžem uveriť, že sa to deje v Amerike,“ dodal.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mladého Rusa roztrhal v Egypte žralok. Ľudia kričali a všetko natáčali

Po príchode Trumpa do budovy súdu mu boli odobraté odtlačky prstov a urobená fotografia. Napriek zatknutiu mu neboli nasadené putá, uviedol korešpondent Sky News.

Obvinenie, ktorému Trump čelí, je „politické prenasledovanie“, povedal Jim Trusty, exprezidentov právnik. „Je nevinný a je to politické prenasledovanie,“ dodal.

Dianie v súdnej sieni, kde si Trump vypočul obžalobu, neprenášajú kamery. Sudca Juan Merchan zakázal používanie digitálnych zariadení počas vypočúvania exprezidenta. Sudca povolil vstup len piatim fotografom, a to len na niekoľko minút pred tým, ako Trumpa privedú na súd. Novinári medzitým stáli celú noc pred budovou súdu, aby sa dostali do súdnej siene.

Očakáva sa, že po Trumpovom vyhlásení ho prepustia a vráti sa do svojho domu na Floride, kde je neskôr večer naplánovaná jeho tlačová konferencia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Pred budovou súdu platia prísne bezpečnostné opatrenia. Budova je obklopená kovovými zábranami a policajtmi. Novinári sa zmiešali s priaznivcami bývalého prezidenta, ktorí zvolali zhromaždenie v parku oproti, a na miesto prišli aj jeho kritici.

Obvinenia vyplývajú z prípadu označovaného ako „peniaze za mlčanie“. Týka sa platieb v celkovej výške 280 000 dolárov (približne 6 miliónov korún) dvom ženám, ktoré tvrdili, že mali s Trumpom mimomanželský pomer.

Exprezident je obvinený z viacerých prípadov falšovania obchodných záznamov a nebolo jasné, či sa obvinenia týkajú transakcií s týmito dvoma ženami, alebo len známejšieho prípadu pornoherečky Stormy Daniels.

Trump po celý čas popiera akékoľvek pochybenie a obvinenie označuje za politicky motivované. Republikánsky politik čelí vyšetrovaniu aj na iných frontoch, keďže sa snaží o znovuzvolenie do Bieleho domu vo voľbách na budúcu jeseň. Očakávaný súdny proces v New Yorku by sa teoreticky mohol prekrývať s kľúčovou fázou republikánskych primárok alebo dokonca s poslednou časťou volebnej kampane.

Podobné články

Ak bude Trump prezidentom, toto sa stane s Ukrajinou, varuje Clintonová

Ak bude Trump prezidentom, toto sa…

Ak bude bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2024 opätovne zvolený, bude to znamenať pád Ukrajiny aj demokracie v Amerike,…
Trumpa sa opýtali na koho strane je v ukrajinskom konflikte. Takúto odpoveď ste nečakali

Trumpa sa opýtali na koho strane…

Bývalý americký prezident Donald Trump odmietol povedať, či v rusko-ukrajinskom konflikte uprednostňuje niektorú stranu, a uviedol, že by sa radšej zameral…
Porota uznala, že Trump sexuálne zneužil novinárku: Chcú ma poškodiť, ani neviem, kto to je!

Porota uznala, že Trump sexuálne zneužil…

Donald Trump v 90. rokoch minulého storočia sexuálne zneužil spisovateľku E. Jean Carrollovú a potom ju očiernil tým, že ju označil…
Trump vedie v prieskumoch nad Bidenom. Stane sa opäť prezidentom USA?

Trump vedie v prieskumoch nad Bidenom.…

Bývalý americký prezident Donald Trump vedie v novom prieskume verejnej mienky nad prezidentom Joeom Bidenom o štyri percentuálne body, pričom Bidenov…
Trump porozprával o všetkom, prvýkrát od obvinenia na súde. Nezabudol na Putina a Bidena

Trump porozprával o všetkom, prvýkrát od…

V utorkovom rozhovore sa bývalý prezident vyjadril k viacerým témam, od svojej prezidentskej kandidatúry v roku 2024 až po nedávne obvinenie…
Trump napísal zvláštny odkaz. Sú to len tri slová. Čo si máme myslieť?

Trump napísal zvláštny odkaz. Sú to…

Bývalý americký prezident Donald Trump opäť varoval pred treťou svetovou vojnou a zverejnil krátky komentár na svojej sociálnej sieti Truth. „Tretia…

Pridaj komentár