• 19 februára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 7minúty čítania

Toto sa deje s vtákmi po ekologickej katastrofe v USA

Toto sa deje s vtákmi po ekologickej katastrofe v USA

Ekologické následky vykoľajenia nákladného vlaku s toxickými látkami na vidieku v Ohiu sa zisťujú aj niekoľko dní po nešťastí.

Približne 50 vagónov sa vykoľajilo 3. februára v malom meste East Palestine, vrátane 20 vagónov s nebezpečnými látkami.

Podľa vyšetrovateľov nikto nezahynul po tom, ako sa vlak Norfolk Southern po zlomení nápravy zrútil z koľají. Viac ako 2 000 obyvateľov bolo evakuovaných z dôvodu obáv o zdravie v súvislosti s únikom chemikálií, ale odvtedy sa mohli vrátiť.

Niektoré z havarovaných vagónov prevážali toxické chemikálie – vinylchlorid, butylakrylát, etylhexylakrylát a etylénglykolmonobutyléter – ktoré sa dostali do ovzdušia, povrchovej pôdy a povrchových vôd.

Päť železničných cisterien s vinylchloridom posádky úmyselne porušili a látku odklonili do vyhĺbenej priekopy. Následne bola vykonaná riadená detonácia, aby sa zabránilo výbuchu, pričom sa v oblasti vzniesli škodlivé čierne mraky. Jednou z uvoľnených látok bol fosgén, plyn používaný ako chemická zbraň v prvej svetovej vojne.

Spoločnosť Norfolk Southern minulý týždeň informovala, že prebiehali práce na sanácii životného prostredia, ako aj monitorovanie ovzdušia, pôdy a vody v koordinácii so štátnymi a federálnymi agentúrami. Regulačné orgány uviedli, že kvalita ovzdušia je zatiaľ bezpečná a zásoby pitnej vody v okolitých obciach neboli ovplyvnené.

Americká agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) v utorok uviedla, že vykonala „dôkladné testy kvality ovzdušia“ a „nezistila žiadne úrovne ohrozenia zdravia, ktoré by sa dali pripísať incidentu“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vedci z CERN-u oznámili, že po zapnutí Veľkého hadrónového urýchľovača sa deje niečo zvláštne

Za 12 dní od katastrofy sa však objavilo viacero znepokojujúcich správ. Niektorí obyvatelia hovorili o bolestiach hlavy a nevoľnosti, informovala agentúra Associated Press.

Obyvateľka východnej Palestíny Melissa Henryová pre agentúru AP povedala, ako vzala svojich dvoch synov do domu svojich rodičov mimo evakuačnej zóny po tom, čo jej najmladšiemu chlapcovi „sčerveneli oči ako paradajky a veľmi kašľal“.

Povedala, že od návratu do svojho domu prala, upratovala a menila filtre v peci.

„Neviem, či to bude fungovať, ale musíme niečo urobiť,“ povedala.

Chris a Jamie Wallaceovci pre NewsNation uviedli, že im a ich trojročnému dieťaťu diagnostikovali infekcie horných dýchacích ciest po tom, ako išli do nemocnice s dýchacími ťažkosťami.

Vinylchlorid, ktorý sa používa na výrobu plastových rúrok, drôtov a obalov, sa spája so zvýšeným rizikom zriedkavej formy rakoviny pečene, hepatálneho angiosarkómu, spolu s primárnou rakovinou pečene, rakovinou mozgu a pľúc, lymfómom a leukémiou, uvádza portál Cancer.gov.

Jedna obyvateľka mesta North Lima, ktoré sa nachádza približne desať kilometrov od vykoľajenia vlaku, uviedla, že jej šesť kurčiat uhynulo v dňoch po požiari.

„Záznam z mojej videokamery ukazuje, že moje kurčatá boli pred začatím tohto horenia úplne v poriadku, a hneď ako začali horieť, moje kurčatá spomalili a uhynuli,“ povedala Amanda Breshearsová pre miestnu televíznu stanicu WKBN27.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ukrajinskí vojaci rozstrieľajú auto matke s dieťaťom, lebo ich predbehla. Polícia vysvetľuje hoax

Nebola to jediná správa o chorých zvieratách. Taylor Holzer, registrovaný chovateľ líšok, ktorý žije mimo evakuačného obvodu, povedal pre WKBN, že všetky jeho líšky boli choré a jedna uhynula. V miestnych potokoch boli tiež pozorované plávajúce mŕtve ryby.

Právne oznámenie, ktoré EPA zaslala prevádzkovateľovi vlaku, obsahovalo ďalšie podrobnosti o kontaminácii.

Nebezpečné látky sa našli vo vzorkách odobratých z viacerých vodných tokov v oblasti – Sulphur Run, Leslie Run, Bull Creek, North Fork Little Beaver Creek, Little Beaver Creek a Ohio River.

Materiály súvisiace s incidentom sa dostali aj do dažďovej kanalizácie, uviedla agentúra EPA. Agentúra tiež zdôraznila, že počas rekonštrukcie železničnej trate boli pozorované a potenciálne zakryté a/alebo vyplnené oblasti kontaminovanej pôdy a voľných kvapalín.

Environmentálna aktivistka Erin Brockovichová kritizovala agentúru EPA a štátnych zákonodarcov za to, že ľuďom povedali, že je bezpečné vrátiť sa do svojich domovov, a zároveň zaslali prevádzkovateľovi železnice právne upozornenie na hrozbu kontaminácie životného prostredia.

„Toto je dôvod, prečo ľudia nedôverujú vláde,“ napísala v pondelok na Twitteri.

„Nemôžete ľuďom povedať, že došlo a naďalej dochádza ku kontaminácii životného prostredia nebezpečnými škodlivinami, a zároveň tvrdiť, že ‚všetko je v poriadku‘.“

Existujú správy o úhyne vtákov v oblasti po katastrofe v Ohiu.

Podobné články

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na Ukrajine: Ďakujeme Slováci, že Rusko máte za teroristický štát!

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na…

Štyri stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko darovalo Ukrajine, chránia oblohu nad Charkovom. Uviedla to v stredu podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková v…
Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia s jadrovými raketami a tisícmi vojakov v teréne

Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia…

Rusko začalo cvičenie s medzikontinentálnym balistickým raketovým systémom Jars a niekoľkými tisíckami vojakov. Tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské…
Bratislavčan uvidel zlodeja, ako mu kradne bicykel. Neuveríte, ako reagoval zlodej (Video)

Bratislavčan uvidel zlodeja, ako mu kradne…

Neuveríte, čo sa stalo obyvateľovi Bratislavy pri tom, ako podvečer fajčil na balkóne. Dvaja muži sa mu rozhodli ukradnúť bicykel, no…
Mladík v Košiciach si sadol na SBS-kára a bodal ho do hlavy. Súd ho pustil na slobodu

Mladík v Košiciach si sadol na…

Mladík z Košíc, Ján, sa dostal do vážnych problémov potom, čo napadol 51-ročného muža nožom a spôsobil mu zranenia, ktoré vyžadujú…
Matovič schytal fľašou z obecenstva: „Ty úbožiak!“ reagoval krikom šéf OĽANO

Matovič schytal fľašou z obecenstva: „Ty…

Bývalý premiér a minister financií Igor Matovič sa opäť stretol s občanmi a tentokrát v Námestove, kde s nimi diskutoval. Na…
Slovenský parlament zahalili ukrajinské vlajky. Títo poslanci ich tam doniesli

Slovenský parlament zahalili ukrajinské vlajky. Títo…

Slovenský parlament dnes navštívila podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny Olena Kondratiuková. Tá ďakuje Slovákom za stíhačky, ktoré sme darovali Ukrajincom. „V mene…

Pridaj komentár