• 27 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Toto je zlé! Európe dochádza nafta, ceny majú ešte vystreliť. Dôvodom je aj zákaz dovozu z Ruska

Toto je zlé! Európe dochádza nafta, ceny majú ešte vystreliť. Dôvodom je aj zákaz dovozu z Ruska

V niektorých častiach Európy podľa šéfa španielskej ropnej rafinérie Repsol SA začína byť nedostatok paliva. Na vine je vraj strata dodávok ruskej nafty spolu s prerušením výroby pohonných hmôt vo Francúzsku, píše agentúra Bloomberg.

„V niektorých európskych krajinách nám dochádzajú stredné destiláty,“ povedal generálny riaditeľ Josu Jon Imaz v rámci hovoru k výsledkom hospodárenia, pričom mal na mysli kategóriu ropných produktov, do ktorej patrí nafta, vykurovací olej a letecké palivo. „V nasledujúcich mesiacoch je možné, že uvidíme vysoké ceny nafty.“

Európa dlhodobo dováža viac stredných destilátov, než sama vyváža. Spotreba týchto destilátov je v tomto ročnom období obvykle zvýšená kvôli zimnému dopytu po vykurovaní.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

K mimoriadne napätému trhu tento rok prispelo Rusko, a to ako kvôli pravdepodobnosti nižších dodávok, tak rozhodnutím niektorých spoločností používať naftu namiesto drahého zemného plynu. Nedostatok zásob majú aj Spojené štáty.

Nedávne štrajky vo Francúzsku, ktoré vyradili rafinérie z prevádzky, tiež dostali trh pod tlak, uviedol Imaz. To vyvolalo prudký nárast dovozu. Importy nafty do EÚ pritom od júla do septembra klesali.

Od začiatku februára budú navyše sankcie EÚ zakazovať dodávky takmer všetkých rafinovaných ropných produktov po mori – vrátane nafty – z Ruska, ktoré je najväčším zahraničným dodávateľom v regióne.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ak Twitter nebude dodržiavať nové pravidlá, bude mu zakázaný vstup v EÚ, varuje francúzsky minister

Očakáva sa, že EÚ nahradí výpadok ruských dodávok vyšším dovozom napríklad z Blízkeho východu. K tomu už dochádza, pričom dovoz z neruských krajín do EÚ a Spojeného kráľovstva čoskoro dosiahne najvyššiu úroveň prinajmenšom od začiatku roku 2016, a to síce niečo cez jeden milión barelov denne.

Ďalšie by mohli nasledovať vďaka zvýšeniu produkcie obrie kuvajtskej rafinérie Al-Zour a saudskoarabského zariadenia Jazan.

Čína tiež povoľuje väčší vývoz pohonných hmôt, čo by mohlo zvýšiť celkovú ponuku. Dohromady by tieto dodávky mohli nakoniec stačiť na to, aby nahradili všetky stratené ruské zdroje.

Podobné články

Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v…
57-ročný muž schudol 12 kíl a zbavil sa bolesti kĺbov. Použil na to cesnak, zázvor a citróny

57-ročný muž schudol 12 kíl a…

S pribúdajúcim vekom sa v našom tele ukladá čoraz viac toxínov a nadváhy. A s tým súvisí aj vznik rôznych ochorení.…
Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho,…

Dr. Garry Nolan, nominovaný na Nobelovu cenu, vyhlásil, že si je stopercentne istý, že medzi nami ľuďmi žijú mimozemšťania alebo mimozemský…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré zabúdame. Jeden kus je viac ako 20 pomarančov

Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré…

Indické egreše boli v staroveku veľmi cenené, ale spomínajú sa aj v ajurvédskych textoch. Užitočné sú všetky ich časti vrátane koreňov,…

Pridaj komentár