• 2 februára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

To je šialené! Rusi chystajú gigantickú ofenzívu, varujú Ukrajinci

To je šialené! Rusi chystajú gigantickú ofenzívu, varujú Ukrajinci
Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!

Kyjev ešte len čakajú najťažšie bitky vojny, varuje tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov. Podľa neho sa pripravuje obrovská ruská ofenzíva, ktorú Putin možno spustí na výročie vojny. Danilov sa tiež domnieva, že nepriateľ bude viesť ofenzívu z východu, ako aj zo severu a juhu.

V poslednom čase sa dynamika vojny na Ukrajine po predchádzajúcom relatívnom pokoji mení. Obrancovia hlásia, že nepriateľ má takmer každý deň vyššie a vyššie straty. Z týchto informácií, ktoré pravidelne zverejňuje Generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny, okrem iného vyplýva, že boje na východe krajiny sú čoraz intenzívnejšie.

Podľa televízie Deutsche Welle moskovská propaganda tvrdí, že Rusom sa už podarilo obkľúčiť Bachmut, mesto, o ktoré sa bojuje už viac ako pol roka. Kyjev však takéto informácie odmieta a tvrdí, že hoci sa ofenzíva v oblasti zintenzívnila, front zostáva pevný. Koncom januára o tom informovala aj webová stránka Kyiv Independent.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Bulharsko odmieta poslať zbrane na Ukrajinu, pridáva sa k neutralite Maďarska a Rakúska

Všetky tieto prejavy môžu znamenať potvrdenie špekulácií o pripravovanej ruskej ofenzíve. V rozhovore pre Sky News pred tým varoval aj tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov.

„Rusko chce situáciu čo najviac vyhrotiť. Zhromažďuje všetky možné prostriedky, podniká cvičenia a manévre,“ povedal Danilov a dodal, že generálna ofenzíva by sa mohla začať 24. februára – v deň výročia vojny. A rovnako ako pred rokom povedal, že Rusi budú chcieť preraziť z východu, juhu a severu.

„Všetky možnosti sú na stole. V najbližších dvoch až troch týždňoch nevylučujeme žiadne scenáre,“ povedal politik. Ďalej prezradil, že ukrajinská armáda sa starostlivo pripravuje na ofenzívu. Danilov sa tiež poďakoval za západnú pomoc, ktorá je v tomto roku mimoriadne vysoká. Ukrajina dostane tanky a ďalšiu ťažkú techniku. Podľa americkej CNN skutočný prielom prinesie napríklad rozhodnutie Nemecka dať po niekoľkodňovom váhaní zelenú dodávke strojov Leopard 2 obrancom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Maďarsko pridané na zoznam "nepriateľských krajín Ruska". Toto je dôvod

Nemenovaný západný predstaviteľ pre Sky News povedal, že spravodajské služby na Západe neveria, že Rusko plánuje niečo podobné, o čom hovorí Danilov. Napriek tomu podľa neho zohráva dátum 24. februára významnú úlohu.

„Rusi podľa tradície spájajú určité dátumy s míľnikmi. Ukrajinci sú v tomto smere tiež z podobnej kultúry. Ani jedna strana však zatiaľ nič nenaznačuje, že by niečo plánovali,“ uviedol zdroj.

O nadchádzajúcej ruskej ofenzíve hovoril aj prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý uviedol, že určitá počiatočná fáza nepriateľských manévrov sa už začala. „Myslím si, že Rusko sa snaží o naozaj veľkú odvetu. A tiež si myslím, že sa to už začalo,“ povedala ukrajinská hlava štátu. „Verím našej armáde. Postupne ich zastavíme, zničíme ich a sami pripravíme veľkú protiofenzívu,“ dodal Zelenskij.

Podobné články

Ukrajina zúri! Rusko preberá predsedníctvo Bezpečnostnej rady OSN, toto odkazujú svetu

Ukrajina zúri! Rusko preberá predsedníctvo Bezpečnostnej…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Prevzatie rotujúceho predsedníctva Bezpečnostnej rady OSN Ruskom je symbolickou ranou pre…
Francúzsko je na nohách, bez záujmu svetových médií

Francúzsko je na nohách, bez záujmu…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Hnev na dôchodkové reformy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa nezmiernil ani…
Čínsky genetický experiment môže viesť k armáde supervojakov odolných voči radiácii

Čínsky genetický experiment môže viesť k…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Správy z Číny naďalej potvrdzujú, že tamojší vedci sa stále snažia…
Americký generál povedal, do ktorého roku sa nepodarí Rusov poraziť

Americký generál povedal, do ktorého roku…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Podľa najvyššie postaveného amerického generála je nepravdepodobné, že Ukrajina získa späť…
Neuveríte, čo urobil Heger so Zelenským. Toto keď Putin uvidí

Neuveríte, čo urobil Heger so Zelenským.…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Dočasný premiér Eduard Heger bol na návšteve Ukrajiny, kde sa stretol…
„Morálne a finančne vyčerpané“ – Slovensko už nemá kapacity na pomoc Ukrajine

„Morálne a finančne vyčerpané“ – Slovensko…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Podpora Ukrajiny na Slovensku je „morálne a finančne vyčerpaná“, uviedla slovenská prezidentka Zuzana…

Pridaj komentár