• 10 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

To je masaker! Pozrite, ako stúpli ceny potravín Angličanom!

To je masaker! Pozrite, ako stúpli ceny potravín Angličanom!

Podľa najnovších údajov Britského maloobchodného konzorcia (BRC) britské domácnosti zaznamenali rekordný nárast cien potravín, keďže ekonomiku naďalej ochromuje desaťročia vysoká inflácia.

Zo správy obchodnej organizácie, ktorá zastupuje britské supermarkety, v utorok vyplynulo, že ceny čerstvých potravín v apríli medziročne vzrástli o 17,8 %, zatiaľ čo ceny konzervovaných výrobkov a ďalších položiek v obchodoch sa zvýšili o 12,9 %.

Podľa indexu cien v obchodoch BRC-NielsenIQ ceny minulý mesiac v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka vzrástli o 8,8 %, pričom v porovnaní s marcom mierne klesli o 8,9 %.

„Celková inflácia cien v obchodoch sa v apríli mierne zmiernila v dôsledku výrazného jarného zlacňovania odevov, obuvi a nábytku,“ citovala Sky News výkonnú riaditeľku BRC Helen Dickinsonovú. „Ceny potravín však zostali zvýšené vzhľadom na pokračujúce nákladové tlaky v celom dodávateľskom reťazci,“ dodala.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Dickinsonová uviedla, že ceny niektorých tovarov, ako napríklad hotových jedál, sa zvýšili v dôsledku „reťazového efektu“ zvýšených výrobných a baliacich nákladov.

Mike Watkins, vedúci oddelenia maloobchodu a obchodných informácií v spoločnosti NielsenIQ, medzitým poznamenal, že vzhľadom na to, že inflácia ešte nedosiahla svoj vrchol a objem predaja väčšinou klesá, „je ťažké odhadnúť silu spotrebiteľskej dôvery“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Trik babičky na čerstvý chleba tri týždne. Vložte k chlebu túto vec, ktorú má každý

Oficiálne údaje minulý mesiac ukázali, že miera inflácie v Británii sa mierne znížila, ale stále zostáva nad 10 %, pričom náklady na potraviny a nápoje sú na 45-ročnom maxime.

Podľa charitatívnej organizácie Trussell Trust sa v minulom roku v britských potravinových bankách rozdali takmer tri milióny núdzových potravinových balíkov, pričom počet balíkov poskytnutých deťom po prvýkrát prekročil milión.

Hlavný ekonóm Bank of England Huw Pill predtým vyhlásil, že britské domácnosti a podniky musia akceptovať, že sú chudobnejšie, a mali by prestať žiadať zvyšovanie miezd a tlačiť ceny nahor.

Podobné články

Chorvátsko už nikdy, hlásia Slováci. Tie ceny sú otras, radšej pôjdeme do Dubaja

Chorvátsko už nikdy, hlásia Slováci. Tie…

Z nejakého dôvodu sa celé generácie Slovákov chodia v lete kúpať do Chorvátska. Medzi domácimi rodinami je to niečo ako svätý…
Už dlho konzumujete výrobky s obsahom červov: Tu je 5 najobľúbenejších príkladov

Už dlho konzumujete výrobky s obsahom…

Na začiatku roka 2023 Európska únia povolila používanie viacerých výrobkov z hmyzu v potravinárskom priemysle. Niektorých ľudí toto riešenie pobúrilo, ale…
Takto zistíte, či je v sladkostiach pridaný hmyz. Dávajú ho už skoro všade

Takto zistíte, či je v sladkostiach…

O pridávaní hmyzu do potravín sa hovorí už nejaký čas. Toto riešenie, hoci je v súlade s predpismi Európskej únie, má…
Trik babičky na čerstvý chleba tri týždne. Vložte k chlebu túto vec, ktorú má každý

Trik babičky na čerstvý chleba tri…

Aby ste sa vyhli plytvaniu potravinami, je dôležité vedieť, ako ich skladovať. Navrhujeme jednoduchý spôsob, ako predĺžiť čerstvosť chleba. Stačí, ak…
Slováci do Maďarska: Vláda tam nariadila povinné akcie na potraviny. Veď toto je raj!

Slováci do Maďarska: Vláda tam nariadila…

Od štvrtka 1. júna majú obchody s potravinami v Maďarsku novú povinnosť – povinné akcie na tovary. Podľa nariadenia vlády musia…
Česi majú potraviny, kde nakúpia lacnejšie ako v Kauflande či Bille. Mesačne ušetria aj 300€

Česi majú potraviny, kde nakúpia lacnejšie…

Nedávno sme sa dozvedeli, že miestne reťazce supermarketov nezneužívajú svoju trhovú silu. Ľudia, ktorí skutočne chodia nakupovať, sa však nad takýmto…

Pridaj komentár