• 4 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Tisíce českých domácností idú platiť za kúrenie päťkrát viac: Môžete byť radi, že bude vôbec plyn

Tisíce českých domácností idú platiť za kúrenie päťkrát viac: Môžete byť radi, že bude vôbec plyn

Asi tritisíc domácností v českom Břeclave budú platiť za teplo a teplú vodu päťnásobok doterajšej čiastky. Dôvod? Dodávateľ plynu jednostranne ukončil dodávky, píšu novinky.cz

Správu o ukončení dodávok dostali najprv zástupcovia spoločnosti Teplo Břeclav a prostredníctvom nich potom obyvatelia bytových domov v meste.

„V tejto chvíli sme nútení zvýšiť cenu tepla z 628 korún na 3030 korún (123 eur) za gigajoule. Nie je nám to príjemné, ale je to jediné riešenie. Môžeme byť radi, že sme ľuďom vôbec zaistili nejaký plyn,“ povedal konateľ spoločnosti Teplo Břeclav Martin Marták.

Firma je v zložitej situácii, musí teraz nakupovať za spotové ceny, ktoré sú všeobecne nevýhodné. Bráni sa, že za situáciu nemôže – bez varovania jej do dátovej schránky dorazilo oznámenie, že spoločnosť NWT, a. s., končí s dodávkami plynu. Následne ju potom upozornila distribučná spoločnosť GasNet, že musí situáciu riešiť, pretože jej inak hrozí zaradenie medzi neoprávnených odberateľov plynu.

„Museli sme to riešiť doslova zo dňa na deň. Jediné, čo sa dalo, sú dodávky za spotové ceny. A aj to môžeme byť radi, že máme. Lenže nákupná cena je oproti pôvodnej dvanásťnásobná,“ povedal Marták.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Švajčiarske hlavné mesto hlasovalo za legálny kokaín

Obratom tak firma zmenila nastavenie záloh, za využitia všetkých rezerv ich zdvihla na päťnásobok.

Päťnásobný nárast ceny dopadne nielen na domácnosti, ale aj na ďalších zákazníkov vrátane mestských zariadení. Teplo zdražie školám, zimnému štadiónu či domovu seniorov.

„Jediné, čo je, že sa teraz môžeme modliť, aby vláda naozaj zastropovala ceny. Kedy to bude, nevieme. Ak začne platiť cenový strop od januára, prinesie to ľuďom úľavu, aj tak to bude asi dvojapolnásobok pôvodnej čiastky. Lenže toto sú veci, ktoré už sú mimo našich možností,“ povedal Marták.

Teplo Břeclav teraz rieši údajné porušenie podpísanej zmluvy zo strany NWT. „Dávame podnet na Energetický regulačný úrad, ktorý jediný má kompetencie to riešiť, a musíme čakať na prešetrenie. Súčasne sa obrátime na súd, budeme riešiť škody vzniknuté porušením zmluvy,“ uviedol Marták.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Argentína sa pripojí k banke BRICS

Teplo Břeclav zastupuje advokát Michal Šilhánek. Potvrdil, že nie je spôsob, ako NWT prinútiť pokračovať v dodávkach. „Akonáhle bude známa výška škody, ktorú NWT svojím konaním podľa nášho názoru spôsobilo, budeme ju všetkými dostupnými prostriedkami vymáhať,“ povedal advokát.

Generálny riaditeľ NWT Vít Štěpánek sa k veci nevyjadril vôbec.

Podľa Martáka firma NWT, ktorá vyhrala súťaž na dodávateľa energií na roky 2022 a 2023, prekvapila ich firmu ešte pred začatím dodávok vlani na jeseň, keď chcela, aby Teplo Břeclav platilo namiesto dohodnutých zhruba 450 korún bezmála päťnásobok, 2000 korún za M.

„To sme odmietli, nakoniec sme dohodli zvýšenie o tridsať percent na 600 korún za MWh. V dodatku k zmluve nám podpísali, že sa na svoju škodu zriekajú zodpovednosti za ďalšie zmeny cien,“ povedal Marták.

Nakoniec ale skončili dodávky úplne.

Podobné články

Už žiadne komáre či iný hmyz u vás doma. Stačí nastriekať WD-40 na okná

Už žiadne komáre či iný hmyz…

Výrobok s názvom WD-40 je nepostrádateľným nástrojom každého správneho majstra doma. Jeho schopnosť premazať takmer čokoľvek je už dobre známa, no…
Vôňa tohto korenia v lese neveští nič dobré. Keď ho zacítiš, okamžite utekaj!

Vôňa tohto korenia v lese neveští…

Les je miesto, kam radi chodíme na túry – najmä na jar a v lete. Fyzická aktivita na čerstvom vzduchu a…
Pretierate si často oči? Ani neviete, ako zlý môže byť tento nevinný zvyk

Pretierate si často oči? Ani neviete,…

Pretieranie očí je zvyk, ktorý môže mať fatálne následky pre náš zrak. V extrémnych prípadoch môžete dokonca úplne oslepnúť. Vysvetlíme vám,…
Našli ste si pod rohožkou sušienku? Radšej sa obráťte na políciu, niekto sleduje váš dom

Našli ste si pod rohožkou sušienku?…

Zlodeji, ktorí vykrádajú domy, nedávno prišli s novým spôsobom, ako zistiť, či niekto odišiel na dovolenku. Tento trik vyzerá tak nevinne,…
Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Dědeček priznal vinu, trest, ktorý mu navrhujú sa zdá primalý rodinám obetí

Dědeček priznal vinu, trest, ktorý mu…

Bratislava – Dušan Dědeček, ktorý bol obvinený zo smrti piatich mladých ľudí v tragédii, ktorá sa udiala v októbri minulého roku…

Pridaj komentár