• 3 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Táto žena prekonala v Kanade nový rekord v tlakoch na lavičke

Táto žena prekonala v Kanade nový rekord v tlakoch na lavičke

Profesionálny vzpierač s bradou sa zúčastnil na ženskej súťaži v Kanade – a prekonal rekord, ktorý držal dovtedy iný trans vzpierač (biologický muž).

Avi Silverberg, hlavný tréner kanadského silového trojboja už viac ako 10 rokov, nastúpil na sobotňajší turnaj Heroes Classic v Lethbridge v Alberte po tom, ako sa identifikoval ako žena.

Na videu, ktoré zdieľala skupina športových aktivistov Independent Council on Women’s Sports (ICONS), je vidieť, ako kráča na pódium ešte úplne bradatý a má na sebe bežný mužský singlet.

Potom ležérne vytlačil na lavičke takmer 370 kilogramov – čím prekonal súčasný ženský rekord v Alberte o takmer 100 kilogramov.

Tento rekord – 275 libier – držala transsexuálna atlétka Anne Andresová, ktorú bolo vidieť, ako Silverberga pozoruje, keď na podujatí dobrovoľne pracuje.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Andresová je tiež držiteľkou ženského rekordu Alberty v mŕtvom ťahu, ktorý má hodnotu 544 libier – vďaka tomu sa stala miestnou rekordérkou v súčte všetkých troch zdvihov, keď zdvihla spolu 1245 libier.

Táto transsexuálna vzpieračka vyhrala osem z deviatich súťaží, ktoré sa v kategórii žien za posledné štyri roky uskutočnili, uviedla organizácia ICONS.

Keď Silverbergová prekonala svoj rekord, Andresová sa postavila na okraj priestoru plošiny a vrátila sa na ňu až po tom, čo mužský vzpierač odišiel.

ICONS uviedla, že Silverbergová „zosmiešnila diskriminačnú politiku [Kanadskej únie silového trojboja]“, ktorá umožňuje pretekárom registrovať sa na podujatiach pod svojou „rodovou identitou a vyjadrením, a nie pod svojím pohlavím alebo rodom“, a prisľúbila, že za to nebude mať „žiadne následky“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Argentína sa pripojí k banke BRICS

V politike CPU týkajúcej sa trans osôb sa uvádza, že jednotlivec „by mal mať možnosť zúčastniť sa na pretekoch v rámci pohlavia, s ktorým sa identifikuje, a nemal by podliehať požiadavkám na zverejnenie osobných údajov nad rámec tých, ktoré sa vyžadujú od cisgenderových športovcov“.

Uvádza sa v nej tiež: „Rovnako by sa nemala vyžadovať hormonálna liečba alebo chirurgický zákrok.“

V pravidlách zväzu pre registráciu na súťaže sa však uvádza, že na všetkých súťažiach sa musí overiť „vládou vydaný preukaz totožnosti s fotografiou súťažiaceho (okrem mládežníckych vzpieračov), vrátane dátumu narodenia, provincie a pohlavia počas váženia alebo kontroly výstroja“.

Nie je jasné, či Silverberg predložil vládou vydaný preukaz totožnosti, ktorý ho identifikoval ako ženu, alebo to od neho bolo vyžadované.

Podobné články

Pridaj komentár